2022-10-15 15:22:51 JPM redakcja1 K

Zwolennik teorii spiskowych Alex Jones musi zapłacić 965 milionów dolarów

Amerykańska ława przysięgłych w Connecticut orzekła, że wyznawca teorii spiskowych Alex Jones powinien zapłacić 965 milionów dolarów osobom, które ucierpiały z powodu jego kłamstw na temat masakry w szkole Sandy Hook Elementary.

 

Werdykt jest drugim dużym wyrokiem przeciwko gospodarzowi Infowars w związku z jego nieustannym promowaniem kłamstwa, że masowa strzelanina w 2012 roku nigdy nie miała miejsca.

Jones twierdził, że pogrążone w żałobie rodziny widoczne w wiadomościach to aktorzy wynajęci jako część spisku mającego na celu odebranie ludziom broni.

Decyzja ta jest wynikiem pozwu złożonego przez krewnych pięciorga dzieci i trzech pedagogów zabitych w masakrze, a także agenta FBI, który był jednym z pierwszych ratowników na miejscu zdarzenia. W sierpniu ława przysięgłych w Teksasie przyznała prawie 50 milionów dolarów rodzicom innego zabitego dziecka.

Robbie Parker, który stracił 6-letnią córkę Emilie, stwierdził poza sądem w Connecticut, że jest dumny z tego, że „to, co udało nam się osiągnąć, to po prostu powiedzieć prawdę”.

„I to nie powinno być takie trudne, i nie powinno być takie straszne”, dodał, z łamiącym się głosem.

„Czyny mają następstwa”

Jones nie był obecny w sądzie, ale zareagował na swoim programie Infowars.

Gdy wideo z sali sądowej pokazało, że nazwiska powodów są odczytywane wraz z nagrodami jury dla każdego z nich, Jones powiedział, że sam nigdy nie wymienił ich nazwisk. „Wszystko zmyślone. Przezabawne”, powiedział. „Więc to jest to, jak wygląda proces pokazowy. To znaczy, to jest lewica całkowicie poza kontrolą. "Na rozprawie pojawiły się łzawe zeznania rodziców i rodzeństwa ofiar, którzy opowiadali o tym, jak przez lata byli zastraszani i nękani przez ludzi, którzy uwierzyli w kłamstwa opowiadane w programie Jonesa.

Obcy ludzie pojawili się w ich domach, by ich nagrać. Ludzie rzucali obraźliwe komentarze na mediach społecznościowych. Erica Lafferty, córka zabitego dyrektora Sandy Hook, Dawn Hochsprung, zeznała, że ludzie wysyłali do jej domu groźby gwałtu. Mark Barden opowiedział o tym, jak teoretycy spiskowi oddali mocz na grób jego 7-letniego syna, Daniela i grozili wykopaniem trumny.

„Chciałabym, aby po dzisiejszym dniu móc po prostu być córką opłakującą matkę i przestać przejmować się zwolennikami teorii spiskowych”, przekazała Lafferty poza sądem. Ale przewidziała, że „nienawiść, kłamstwa i teorie spiskowe Jonesa będą podążać zarówno za mną, jak i moją rodziną przez resztę naszych dni”.

Dla powoda Williama Sherlacha, werdykt "pokazuje, że Internet nie jest dzikim, dzikim zachodem, i że twoje działania mają konsekwencje."

Zeznał, że widział w Internecie posty, które fałszywie zakładały, że strzelanina była oszustwem, że jego żona, psycholog szkolny Mary Sherlach, nigdy nie istniała, że był częścią kabały finansowej i w jakiś sposób związany z ojcem strzelca, i jeszcze innych rzeczy. Powiedział przysięgłym, że złośliwość zaprzeczających strzelaniu sprawił, że martwi się o bezpieczeństwo swojej rodziny.

„Idąc naprzód - ponieważ, niestety, będą inne przerażające wydarzenia jak to - ludzie tacy jak Alex Jones będą musieli przemyśleć to, co mówią”, stwierdził Sherlach.

Zaprzeczenia i zniesławienie 

Zeznając podczas procesu, Jones przyznał, że mylił się co do Sandy Hook. Powiedział, że strzelanina była prawdziwa. Ale zarówno na sali sądowej, jak i w swoim programie, był bezczelny.

Nazwał postępowanie „sądem samozwańczym”, kpił z sędziego, nazwał prawnika powodów łowcą ofiar wypadków i określił sprawę jako obrazę prawa do wolności słowa. Twierdził, że to spisek Demokratów i mediów, aby go uciszyć i wyrzucić z biznesu.

„Już setki razy mówiłem <<przepraszam>> i skończyłem mówić, że żałuję”, powiedział podczas zeznań.

W strzelaninie 14 grudnia 2012 roku zginęło dwadzieścia dzieci i sześć osób dorosłych. Proces o zniesławienie odbył się w sądzie w Waterbury, około 32 kilometrów od Newtown, gdzie doszło do ataku.

Pozew oskarżył Jonesa i firmę macierzystą Infowars, Free Speech Systems, o wykorzystanie masowych morderstw do budowania swojej publiczności i zarabiania milionów dolarów. Eksperci zeznali, że publiczność Jonesa wzrosła, gdy uczynił Sandy Hook tematem programu, podobnie jak jego dochody ze sprzedaży produktów.

 

Zarówno w pozwie w Teksasie, jak i tym w Connecticut, sędziowie uznali, że firma jest odpowiedzialna za szkody domyślnie po tym, jak Jones nie współpracował z zasadami sądowymi dotyczącymi dzielenia się dowodami, w tym nie przekazał zapisów, które mogłyby wykazać, czy Infowars czerpał zyski ze świadomego rozpowszechniania dezinformacji na temat masowych zabójstw.

Ponieważ Jones został już uznany za odpowiedzialnego, zabroniono mu wspominać o prawach do wolności słowa i innych tematach podczas zeznań.

Jonesa czeka teraz trzeci proces, w Teksasie około końca roku, w sprawie pozwu złożonego przez rodziców innego dziecka zabitego w strzelaninie.

Nie jest jasne, na ile z wyroków Jones może sobie pozwolić. Podczas procesu w Teksasie zeznał, że nie stać go na żaden wyrok powyżej 2 mln dolarów. Free Speech Systems złożyło wniosek o ochronę przed bankructwem. Ale ekonomista zeznał w procesie w Teksasie, że Jones i jego firma byli warci aż 270 milionów dolarów.

Prawnik rodzin w sprawie z Connecticut, Josh Koskoff, oświadczył, że „jeśli ten wyrok uciszy Alexa Jonesa, to dobrze”.

„On chodził w cieniu śmierci, aby spróbować zyskać na ludziach, którzy właśnie zostali zdewastowani”, stwierdził Koskoff. „To nie jest model biznesowy, który powinien być zrównoważony w Stanach Zjednoczonych”.

Dział: Politycznie

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE