2024-03-09 19:23:25 JPM redakcja1 K

Najlepsze kluby piłkarskie używają aplikacji opartej na sztucznej inteligencji do wyszukiwania przyszłych gwiazd

Londyńska firma technologiczna chce „zdemokratyzować" identyfikację talentów i skauting w piłce nożnej za pomocą aplikacji mobilnej.

Najlepsze kluby piłkarskie używają aplikacji opartej na sztucznej inteligencji do wyszukiwania przyszłych gwiazd. Robin Jones/AFC BournemouthGetty Images.

Dostępna bezpłatnie i na całym świecie aplikacja aiScout umożliwia aspirującym gwiazdom piłki nożnej udział w wirtualnych testach dla profesjonalnych klubów poprzez przesłanie samodzielnie nagranego materiału filmowego, na którym wykonują serię ćwiczeń. Oferuje 75 ćwiczeń, zaprojektowanych w celu sprawdzenia szeregu umiejętności, z filmami pokazującymi użytkownikom, jak je wykonać.

Wyniki są automatycznie oceniane przez technologię sztucznej inteligencji (AI). Kluby mogą następnie uzyskać dostęp do danych, umożliwiając ich skautom przeglądanie wyników w poszukiwaniu realnych talentów, doskonaląc wyszukiwanie za pomocą różnych filtrów; od wieku i płci po pozycję na boisku.

Aplikacja ma obecnie dwóch partnerów z angielskiej Premier League (EPL), Chelsea i Burnley, a kluby mogą dostosować swoje testy w aplikacji do konkretnych potrzeb i wyznaczać własne punkty odniesienia, prosząc graczy z akademii o wykonanie tych samych ćwiczeń.

„Umieszczamy te dane z góry, aby lepiej wykorzystać czas (skautów)" - powiedział Richard Felton-Thomas, dyrektor operacyjny ai.io, firmy stojącej za aplikacją.

„Powiedzieć (skautom): „Idźcie dzisiaj do tego miejsca, ponieważ w tym meczu jest trzech zawodników, którzy biją wasze standardy Chelsea" – to będzie najlepsze wykorzystanie waszego czasu".

Wygląda na to, że dla niektórych to już działa. Ben Greenwood nigdy nie był testowany w profesjonalnym klubie, dopóki nie pobrał aplikacji w 2019 roku. Po przesłaniu materiału filmowego 17-latek wylądował na okresie próbnym w Chelsea, stając się pierwszym użytkownikiem aplikacji, który przeszedł okres próbny w profesjonalnym klubie. W 2021 roku podpisał kontrakt z drużyną EPL Bournemouth.

Według Felton-Thomas, po przeprowadzeniu testów beta z graczami ze 125 krajów, w tym Greenwood, 135 graczy zostało przetestowanych lub podpisanych przez profesjonalne kluby lub reprezentacje narodowe za pośrednictwem aplikacji - która została w pełni uruchomiona we wrześniu 2023 roku.

Nieco ponad 100 000 zawodników składa się na obecną bazę danych, ale z ponad 100 klubami oczekującymi na dołączenie do Chelsea i Burnley, a także wieloletnią współpracą z Major League Soccer w USA ogłoszoną w maju ubiegłego roku, Felton-Thomas przewiduje, że liczba użytkowników wzrośnie do milionów, gdy działania nabiorą większego tempa w tym roku.

Felton-Thomas powiedział, że „lwia część" jego dochodów pochodzi z pobierania od klubów opłaty licencyjnej za prowadzenie platformy. Roczne opłaty różnią się w zależności od wielkości klubu i potrzebnych narzędzi, od sześciocyfrowych w przypadku drużyn "pierwszego poziomu", takich jak Chelsea, do tysięcy funtów w przypadku klubów znajdujących się niżej w piramidzie piłkarskiej.

Wykorzystanie inteligentnych technologii w sporcie stale się rozwija, w tym narzędzi do komentowania AI i technologii ubieralnych dla elitarnych sportowców. Przewiduje się, że globalny rynek analityki sportowej, wyceniany na 2,7 miliarda dolarów w 2023 roku, wzrośnie o 22% do końca dekady, według firmy badawczej Grand View Research.

Czy łowcy talentów piłkarskich powinni obawiać się, że zostaną wyprzedzeni przez pojawienie się sztucznej inteligencji w ich branży? Zdaniem Feltona-Thomasa nowe technologie mogą współistnieć z tradycyjnymi metodami.

„Chodzi bardziej o ewolucję niż o rewolucję" – wyjaśnił Felton-Thomas.

„Nie możemy powiedzieć, kiedy dany zawodnik jest w meczu, jak radzi sobie z przeciwnościami? Co się dzieje, gdy przegrywa 2:0? Co się dzieje, gdy ktoś na niego krzyczy? Co się dzieje, gdy właśnie popełni ogromny błąd?".

„Mamy możliwość wspomagania prawdziwych ludzi, aby wykonywali swoją pracę lepiej i szybciej, co daje graczowi szansę dzięki sztucznej inteligencji, ale w rzeczywistości nadal łączymy ich z osobą po drugiej stronie, czyli klubem i skautem".

Podczas gdy piłka nożna pozostaje głównym celem ai.io, firma szuka możliwości w innych dyscyplinach sportowych, aby uruchomić je w nadchodzących latach. W przyszłości może wyjść poza sport.

„Zastanawiasz się nad możliwością, że możesz być w domu i analizować swoje ruchy, oraz jak to może przekładać się na opiekę zdrowotną, oceny fizyczne w dziedzinie wojskowej i służb ratowniczych" - powiedział Felton-Thomas dla CNN.

Dział: Piłka

Autor:
Jack Bantock | Tłumaczenie: Iga Samojłow

Żródło:
https://edition.cnn.com/2024/03/01/tech/aiscout-app-soccer-scouting-spc-intl/index.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE