2022-09-01 14:42:04 JPM redakcja1 K

Wszystko co chcielibyście wiedzieć (i jeszcze więcej) o pickleballu

Podstawowym celem gry w pickleball, podobnie jak w przypadku innych sportów rakietowych, jest uderzenie piłki nad siatką i uniemożliwienie przeciwnikowi jej odbicia.

CNN – Nikt do końca nie wie, dlaczego pickleball nazywa się pickleball.

Niektóre historie mówią, że został nazwany na cześć psa rodziny założycieli, Picklesa, który ciągle uciekał za piłką.

Inni twierdzą, że Pickles urodził się dwa lata po powstaniu gry, a nazwa odnosi się do łodzi do gry w pikle – łodzi w wyścigu składającej się z resztek załóg innych drużyn – jak sam pickleball z jego patchworkowym asortymentem sprzętu i zasad zapożyczonych z tenisa, badmintona i ping-ponga.

Wraz ze swoją dziwaczną nazwą, ten ekscentryczny sport zaczął wkraczać do amerykańskiej kultury głównego nurtu i stał się nowością.

New Yorker zapytał, czy pickleball może uratować Amerykę, Ellen Genere wyemitowała segment o swojej „obsesji” na jego punkcie w swoim programie telewizyjnym, Vanity Fair zastanawiała się, jak to się stało, że pickleball podbił wszystkich, a Kardashianowie grali w niego w swoim własnym reality show.

Okrzyknięta nieoficjalną pandemiczną rozrywką Ameryki, ponad milion Amerykanów wzięło do ręki wiosło w ciągu ostatnich dwóch lat.

 

SPORT DLA KAŻDEGO

Podstawowym celem gry w pickleball, podobnie jak w przypadku innych sportów rakietowych, jest uderzenie piłki nad siatką i uniemożliwienie przeciwnikowi jej odbicia.

Można grać w singla lub debla, wewnątrz lub na zewnątrz na korcie o wymiarach 20 stóp na 44 stopy – w przybliżeniu wielkości kortu do badmintona – i gra trwa do momentu, gdy jedna ze stron zdobędzie 11 punktów, z dwupunktową przewagą.

Pickleball rozpoczął się w 1965 roku, gdy przyszły kongresmen Joel Pritchard i jego przyjaciel Bill Bell próbowali zabawić swoje znudzone dzieci podczas wakacji.

Zatrzymali się w posiadłości na Bainbridge Island w stanie Waszyngton, gdzie znajdowało się boisko do badmintona. Zebrali dostępny sprzęt – piłkę do wiffle’a, rakietki do ping-ponga i siatkę do badmintona, którą później obniżyli do 36 cali, czyli do wysokości siatki tenisowej, gdy odkryli, że piłka dobrze odbija się od asfaltu.

W miarę upływu wakacji, zaczęli tworzyć zasady gry, z pomocną innego przyjaciela Barneya McCalluma.

Uznano, że rakietki pingpongowe są zbyt małe i zastąpiono je większymi rakietkami ze sklejki, które sami wymyślili, a także stworzono strefę bez siatki w odległości siedmiu stóp od siatki po obu stronach, aby zniechęcić do rozbijania piłek.

Stefa bez siatki, czyli „kuchnia”, jest tym co nadaje pickleballowi wyjątkowości.

Ogranicza ona do minimum bieganie, dzięki czemu starsi gracze mogą być równie konkurencyjni jak młodsi, sprawniejsi, a także zmniejsza rolę siły, dzięki czemu dzieci mogą grać razem z dorosłymi.

„To z pewnością sport dla każdego” – powiedział Ben Johns, jeden z największych profesjonalnych graczy w pickleball, Carolyn Manno z CNN Sport. Dodał, że grają na świeżo rozłożonych kortach w Squibb Park w Brooklyn Heights.

Na sąsiednich kortach, wszyscy niepomni obecności jednej z supergwiazd tego sportu, grupa czterech „pikarzy” w średnim wieku zebrała się razem obok dwóch kobiet otrzymujących lekcję i dziecka przygotowującego swój zestaw do gry.

„Nigdy tak naprawdę nie widziałem nikogo, kto by tego nie lubił, a to obejmuje szeroki zakres wieku i ludzi z różnymi środowiskami” – dodał Johns.

„Więc jestem zaskoczony, że wystartował dość szybko, ale mogę zrozumieć, dlaczego ludzie tak bardzo go kochają”.

 

TONA POTENCJAŁU

Pickleball zdobył ogromną popularność w Ameryce Północnej, częściowo dzięki pandemii COVID-19, ponieważ oferuje bezpieczną, społecznie zdystansowaną formę ćwiczeń.

Pierwotnie znalazł on solidną bazę wśród społeczności emerytów, gdzie był uwielbiany za swój towarzyski aspekt, umiarkowane ćwiczenia i za to, że jest po prostu zabawny.

Jednak w latach 2018-2021 członkostwo USA Pickleball prawie się podwoiło, a organizacja szacuje, że 4,8 mln Amerykanów uprawia obecnie ten sport.

Duża część tej ekspansji była skoncentrowana poza tradycyjną demografią pickleballu – najszybsze tempo wzrostu było wśród graczy poniżej 24 roku życia w latach 2020-2021, napędzane przez wysokość blokady, kiedy przenośne siatki do pickleballu tymczasowo wyprzedały się, gdy ludzie ustawiali małe korty na podjazdach i w ogródkach.

Wiele gwiazd i sportowców jest wśród nowych graczy, którzy podnieśli rakietki w ciągu ostatnich kilku lat.

W styczniu 2022 roku legenda olimpijska Michael Phelps zagrał w meczu pokazowym z rozgrywającym NFL Larrym Fitzgeraldem, a Stephen Colbert organizuje "pełen gwiazd" turniej pickleballowy.

"Myślę, że jest to rodzaj zabawy, że sport złapał się z celebrytami i sportowcami tak bardzo", powiedział Johns.

"To coś, co wyrównuje pole gry, więc możesz mieć gracza NFL grającego z graczem NBA i są jak, 'Hej, nie możemy konkurować ze sobą w naszych sportach, ale na pewno możemy w tym sporcie'."

 

RESZTA TO JUŻ HISTORIA

Johns po raz pierwszy wziął do ręki rakietkę do pickleballa po tym, jak dorastał grając w tenisa i ping-ponga, stając się profesjonalnym partnerem uderzeniowym dla swojego starszego brata w trasie tenisowej.

"I w zasadzie korty do pickleballu zostały zbudowane w pobliżu kortów, na których ćwiczyłem [tenis], a ja po prostu zobaczyłem, że jest ludzie w to grają i pomyślałem, że wygląda to fajnie" - powiedział.

"Więc dałem temu sportu szansę i jak większość ludzi, bardzo szybko się nim zainteresowałem. Nigdy później nie przestałem w to grać, a reszta to już historia".

W swojej bogatej karierze 23-latek zdobył ponad 50 tytułów w Professional Pickleball Tour (PPA) oraz więcej Potrójnych Koron niż jakikolwiek inny profesjonalny zawodnik płci męskiej - Potrójna Korona oznacza zdobycie złotych medali we wszystkich trzech dywizjach podczas jednego turnieju.

Johns dzieli się teraz swoją wiedzą z TopCourt - cyfrową platformą nauczania tenisa, na której występują tacy zawodnicy jak Iga Świątek, Venus Williams i Nick Kyrgios, a teraz także pickleball - aby udzielać lekcji, które pomogą rozwinąć ten sport wśród nowej publiczności.

"Myślę, że jedną z największych rzeczy w tym sporcie jest to, że wielu ludzi cieszy się grą, naprawdę chcą się poprawić i trudno jest się poprawić, kiedy naprawdę nie wiesz ... jak się poprawić”.

"Jest o wiele łatwiej stać się lepszym z instrukcją najwyższej jakości, a to jest zasadniczo to, co robi TopCourt. Sprowadzają do ciebie najlepszych graczy".

 

OLIMPIJSKA PRZYSZŁOŚĆ?

Profesjonalne turnieje pickleballowe, takie jak te, w których gra Johns, są obecnie transmitowane przez kilka sieci, w tym Fox Sports, Tennis Channel, CBS Sports i ESPN.

Oprócz obecności w telewizji, pickleball wydaje się być również wszędzie w USA.

Na półkach sklepowych pojawiły się designerskie rakietki, śluby w stylu pickleball, viralowe posty na TikTok, cotygodniowe artykuły w krajowych serwisach informacyjnych w całym kraju, a nawet filantropia w stylu pickleball.

Pickleball rozwija się również na całym świecie, choć w wolniejszym tempie. Międzynarodowa Federacja Pickleballu ma obecnie 60 krajów członkowskich i stara się spełnić kryteria, aby stać się sportem olimpijskim.

"Myślę, że ma tonę potencjału, nie tylko w USA, ale na całym świecie, tylko dlatego, że jest to naprawdę sport dla wszystkich" - powiedział Johns.

"Nie sądzę, że jeszcze nie złapał się prawie wystarczająco w innych częściach świata... ale myślę, że gdziekolwiek się zacznie, to zobaczy podobny trend w USA, czyli po prostu szybki wzrost i kiedy to się stanie w innych obszarach, myślę, że będzie idealnie pasował do Igrzysk Olimpijskich. Po prostu nie można spieszyć się ze wzrostem".

Autor:
Issy Ronald, Carolyn Manno | Tłumaczenie: Karolina Bejma

Źródło:
Pickleball: Everything you wanted to know (and more!) - CNN

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE