2023-03-16 11:11:16 JPM redakcja1 K

Ministerstwo Skarbu daje Izbie GOP dostęp do raportów o podejrzanej działalności rodziny Bidena

Departament Skarbu zgodził się, aby członkowie Komisji Nadzoru Izby Reprezentantów przeglądali raporty o podejrzanej działalności dotyczące rodziny prezydenta Bidena, ogłosił we wtorek przewodniczący panelu James Comer.

Prezydent Biden wygłasza uwagi na temat lutowego raportu o zatrudnieniu w sali Roosevelta w Białym Domu 10 marca 2023 r. w Waszyngtonie.

Obrazy Getty'ego

Dokumenty przedłożone przez banki rządowi USA mogą zawierać nowe informacje na temat mętnych zagranicznych dochodów pierwszej rodziny i milionów zebranych przez pierwszego syna Huntera Bidena i pierwszego brata Jamesa Bidena w krajach, w których rządził ich potężny krewny.

„Po dwóch miesiącach ociągania się Departament Skarbu w końcu zapewnia nam dostęp do raportów o podejrzanych transakcjach biznesowych dotyczących rodziny Bidenów i ich współpracowników” – powiedział Comer (R-Ky.).

„Nigdy nie powinniśmy byli grozić, że przeprowadzimy przesłuchanie i przeprowadzimy transkrypcję wywiadu z urzędnikiem pod groźbą kary za krzywoprzysięstwo, aby Ministerstwo ostatecznie uwzględniło część naszej prośby”.

Raporty, o które Comer prosił w zeszłym roku, kiedy był członkiem komitetu rankingowego, i ponownie w styczniu , prawdopodobnie doprecyzują szczegóły szlaku finansowego obejmującego relacje rodziny Bidenów w Chinach, Rosji, Ukrainie i potencjalnie innych krajach.

Departament Skarbu wymaga od członków komisji i personelu przejrzenia materiału przy drzwiach zamkniętych – tj. prywatnie – choć nie jest jasne, czy jakiekolwiek podstawowe zasady uniemożliwiłyby szybkie rozpowszechnianie kluczowych szczegółów.

„Przez ponad 20 lat Kongres miał dostęp do tych raportów, ale administracja Bidena zmieniła zasady nieoczekiwanie, aby ograniczyć naszą zdolność do sprawowania nadzoru” – oskarżył Comer.
 

James i Sara Biden przybywają do Białego Domu, aby wziąć udział w oficjalnej kolacji dla Korei Południowej, 13 października 2011 r. W Waszyngtonie. AP
 

Obraz odzyskany z laptopa Huntera Bidena

Wiceprezydent Joe Biden ze swoim synem Hunterem Bidenem, gdy zasiadał w zarządzie Światowego Programu Żywnościowego 12 kwietnia 2016 r. W Waszyngtonie. Teresy Kroeger

 „Z dokumentów bankowych, które już uzyskaliśmy, wiemy, że jedna firma należąca do współpracownika Bidena otrzymała przelew w wysokości 3 milionów dolarów od chińskiej firmy energetycznej dwa miesiące po tym, jak Joe Biden opuścił wiceprezydenta” – powiedział.

„Wkrótce potem setki tysięcy dolarów wypłat trafiło do członków rodziny Bidenów. Będziemy nadal wykorzystywać dokumenty bankowe i raporty o podejrzanej działalności, aby śledzić trop pieniędzy, aby określić zakres planów biznesowych rodziny Biden, czy Joe Biden jest zagrożony przez te umowy i czy istnieje zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego”.

Comer dodał: „Jeśli Departament Skarbu ponownie spróbuje zablokować nasze dochodzenie, będziemy nadal używać dostępnych nam narzędzi, aby wymusić zgodność”.
 

Reprezentant Jamie Raskin (D-Md.) proponuje poprawki do zasad działania panelu podczas spotkania organizacyjnego 118. Kongresu na Kapitolu w Waszyngtonie, 31 stycznia 2023 r.AP

Dochodzenie Komisji Nadzoru Izby Reprezentantów w sprawie finansów rodziny Bidena nabiera tempa — a w poniedziałek najwyższy demokrata w komisji, kongresmen Jamie Raskin z Maryland, ujawnił, że Comer wystosował do Bank of America wezwanie do sądu w sprawie 14 lat dokumentacji bankowej dotyczącej trio współpracowników Huntera Bidena, chociaż zapytania zostały udaremnione w innych miejscach, w tym z powodu odmowy właściciela nowojorskiej galerii w celu zidentyfikowania nabywców nowicjuszy dzieł sztuki Huntera Bidena.

Pod koniec poniedziałku Comer potwierdził, że otrzymał dane Bank of America dotyczące jednego współpracownika Huntera Bidena , byłego urzędnika federalnego Johna Robinsona „Rob” Walkera.

„Odkryliśmy, że [Walker] dostał przelew w wysokości 3 milionów dolarów dwa miesiące po tym, jak Joe Biden opuścił urząd [jako wiceprezydent w 2017 r.], a następnego dnia z tego konta… zaczęli przesyłać pieniądze członkom rodziny Bidena, w liczbie mnogiej” Comer powiedział „America's Newsroom” stacji Fox News. „I było trzech różnych członków rodziny Bidenów, którzy otrzymali obniżkę z tych 3 milionów dolarów, w tym nowy członek rodziny Bidenów, który nigdy wcześniej nie był objęty żadnym z tych dochodzeń.

„Więc nasze pytanie brzmi: co dokładnie zrobili, aby otrzymać te pieniądze? Jaki był cel tego przelewu o wartości 3 milionów dolarów?

Comer odmówił zidentyfikowania nowego krewnego Bidena zamieszanego w dokumenty bankowe, mówiąc tylko: „To Biden”.

Raskin wskazał, że wezwanie Bank of America dotyczyło przynajmniej częściowo relacji Huntera i Jamesa Bidena z CEFC China Energy, nieistniejącą już firmą, o której mówiono, że jest trybikiem w pekińskiej kampanii wpływów zagranicznych „Pasa i Szlaku”.

CEFC zapłaciła Hunterowi i Jamesowi Bidenowi 4,8 miliona dolarów w 2017 i 2018 roku, zgodnie z przeglądem zapisów z porzuconego laptopa Huntera Bidena przeprowadzonego przez Washington Post, chociaż dokładny zaciąg może zostać wyjaśniony w aktach Departamentu Skarbu.
 

Tony Bobulinski rozmawia z dziennikarzami przed debatą prezydencką 22.10.2020 r. w Nashville.AP

Były partner biznesowy Huntera Bidena, Tony Bobulinski, powiedział, że spotkał się z Joe Bidenem w maju 2017 r., aby omówić umowę z CEFC, a e-mail z tego samego miesiąca od innego współpracownika Huntera Bidena, Jamesa Gilliara, proponował , aby 10% transakcji biznesowej „było w posiadaniu H dla wielkiego faceta.

Zarówno Bobulinski, jak i Gilliar zidentyfikowali Joe Bidena jako „wielkiego faceta”, a  e-mail z października 2017 r.  identyfikuje Joe Bidena jako uczestnika rozmowy telefonicznej w sprawie próby zakupu amerykańskiego gazu ziemnego przez CEFC.

„Media mówią, że to śledztwo Huntera Bidena” – powiedział we wtorek Comer. „To jest dochodzenie w sprawie Joe Bidena, a my badamy rodzinę Bidenów i ponownie, po tej nowej porcji informacji, to się rozszerza. Jest w to zaangażowanych więcej członków rodziny niż tylko syn prezydenta”.

Comer dodał, że komisja „nie może zidentyfikować żadnego celu biznesowego” dla przewodów, mówiąc, że pieniądze najwyraźniej trafiły na konta osobiste członków rodziny Bidena.

„Nic nie produkują, niczego nie sprzedają, nie posiadają żadnych nieruchomości. Nie wiemy, o co chodzi – powiedział. „Moja teoria jest taka, że ​​to handel wpływami, a jeśli tak, to jest źle”.
 

Republikańscy krytycy twierdzą, że zdolność prezydenta Bidena do zarządzania stosunkami 

USA z Chinami jest zagrożona przez powiązania finansowe jego rodziny, w tym BHR Partners, współzałożyciela Huntera Bidena, chińskiego funduszu inwestycyjnego wspieranego przez państwo, utworzonego w 2013 r. w ciągu kilku tygodni od dołączenia Huntera do ówczesnego wiceprezesa Biden na pokładzie Air Force Two podczas oficjalnej podróży do Pekinu,  według Wall Street Journal . Hunter przedstawił swojego tatę dyrektorowi generalnemu BHR, Jonathanowi Li, a Joe Biden napisał później  listy polecające do college'u  dla dzieci Li

Internetowe dane biznesowe sugerują, że Hunter Biden nadal posiada 10% udziałów w BHR Partners, co oznacza, że ​​zarządza   aktywami o wartości 2,1 miliarda dolarów i może pochwalić się „wyjątkową mieszaną własnością”. W 2016 roku firma ułatwiła transakcję, w ramach której chińska firma  kupiła kongijską kopalnię kobaltu  od firm amerykańskich i kanadyjskich. Kobalt jest stosowany w akumulatorach samochodów elektrycznych.

CBS News poinformowało w zeszłym roku , że istnieje ponad 150 doniesień o podejrzanych działaniach dotyczących Huntera i Jamesa Bidena.

Raporty mogą ujawnić trwałe intrygi, takie jak związek Huntera Bidena z parą rosyjskich miliarderów , których prezydent Biden oszczędził przed amerykańskimi sankcjami za rosyjską inwazję na Ukrainę – po tym, jak wiele lat wcześniej nawiązali współpracę z Hunterem Bidenem w poszukiwaniu amerykańskich inwestycji w nieruchomości .

Jelena Baturina, wdowa po byłym burmistrzu Moskwy Juriju Łużkowie, rzekomo przelała 3,5 miliona dolarów  w lutym 2014 roku na konto bankowe firmy powiązanej z Hunterem Bidenem, zgodnie z raportem senackich komisji kierowanych przez Republikanów z września 2020 roku.
 

Budynek Departamentu Skarbu USA w Waszyngtonie. AFP za pośrednictwem Getty Images

Baturina, której inwestycje w USA mogły osiągnąć  oszałamiające dziewięciocyfrowe kwoty , została zaproszona na kolację w Waszyngtonie w 2015 r.

W tym samym posiłku uczestniczył emisariusz ukraińskiej firmy gazowej Burisma, która zaczęła płacić Hunterowi Bidenowi do 1 miliona dolarów rocznie za zasiadanie w jej zarządzie w 2014 roku, podczas gdy jego tata kierował polityką wobec Ukrainy administracji Obamy.

Nie jest jasne, czy inny rosyjski oligarcha związany z Hunterem Bidenem, Władimir Jewtuszenkow, rzeczywiście kupił nieruchomość po spotkaniu z ówczesnym drugim synem w Nowym Jorku w 2012 roku, a następnie umówieniu się na kolejne spotkanie w przyszłym roku w Waszyngtonie, chociaż dokumenty z laptopa wskazują na aktywne poszukiwania dla inwestycji, a raporty mogą zawierać nowe informacje.

Hunter i James Biden również aktywnie zabiegali o interesy meksykańskiej elity biznesowej , którą Joe Biden gościł w rezydencji wiceprezydenta w Waszyngtonie w 2015 r., zanim Hunter i wspólnik biznesowy Jeff Cooper polecieli do Meksyku w oficjalną podróż w 2016 r.

Hunter Biden napisał w wiadomościach odzyskanych z jego byłego laptopa, że ​​płacił  ojcu  aż „połowę” swoich dochodów . Jest objęty dochodzeniem federalnym prowadzonym przez biuro prokuratora USA w Delaware w związku z możliwymi oszustwami podatkowymi, nielegalnym lobbingiem zagranicznym, praniem brudnych pieniędzy i kłamstwem na temat używania narkotyków na formularzu zakupu broni.

Dział: Świat

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE