2023-11-11 14:02:55 JPM redakcja1 K

Porozumienie Australii z Tuvalu ma na celu przeciwdziałanie wpływom Chin na obszarze Pacyfiku

Australijski premier Anthony Albanese podpisał w piątek dwustronne porozumienie z Tuvalu, mające na celu przeciwdziałanie wpływom Chin na obszarze Pacyfiku oraz ochronę tego małego państwa wyspiarskiego przed zmianami klimatu.

Widok z lotu ptaka na wysypisko śmieci, na którym składowano odpady na północ od Funafuti, Tuvalu, 15 sierpnia 2019 r. Zdjęcie AAP/Mick Tsikas/Reuters/plik

Porozumienie, które Albanese nazwał partnerstwem Australii z Tuvalu, obejmuje kwestie związane ze zmianami klimatu, bezpieczeństwem oraz mobilnością ludności.

„Porozumienie Australia-Tuvalu Falepili będzie uznawane za istotny dzień, w którym Australia uznała, że jesteśmy częścią rodziny Pacyfiku”- powiedział Albanese podczas konferencji prasowej na Wyspach Cooka, gdzie uczestniczy w spotkaniu liderów Pacyfiku.

Australia utworzy specjalną wizę dla maksymalnie 280 Tuwaluńczyków rocznie, co stanowi 2,5% z populacji liczącej 11 200 osób. Środki finansowe zostaną również dostarczone na rekultywację ziemi w Tuvalu w celu rozbudowy obszaru stolicy Funafuti o około 6%.

Jako uznanie rosnącej obecności Chin w regionie, porozumienie wymaga również konsultacji stron przed podpisaniem umów dotyczących bezpieczeństwa lub obrony z trzecimi państwami.

Tuvalu to jedno z zaledwie 13 państw, które utrzymują oficjalne stosunki dyplomatyczne z Tajwanem, gdy Pekin coraz bardziej rozszerza swoje wpływy na obszarze Pacyfiku.

Australia udzieli także wsparcia w dziedzinie bezpieczeństwa na żądanie Tuvalu - powiedział Albanese.

Mimo że pełny tekst porozumienia nie został jeszcze opublikowany, Sydney Morning Herald doniósł wcześniej w piątek, że wszyscy 11 200 mieszkańcy Tuvalu otrzymają ofertę schronienia w Australii, jeśli zmiany klimatyczne uczynią kraj niezamieszkanym.

Komunikat prasowy rządu po podpisaniu traktatu nie zawierał wzmianki o masowym azylu klimatycznym.

Tuvalu, zbiór dziewięciu nisko położonych wysp pośrodku między Australią a Hawajami, jest jednym z krajów najbardziej zagrożonych zmianami klimatycznymi na świecie i od dawna przyciąga uwagę międzynarodową do tego problemu.

Wcześniej w tym roku Tuvalu pojawiło się na przesłuchaniach prawnych w międzynarodowym sądzie w Niemczech, szukając opinii doradczej w sprawie zobowiązań krajów do zwalczania zmian klimatu.

Były minister spraw zagranicznych Tuvalu, Simon Kofe, powiedział na szczycie klimatycznym COP27 w zeszłym roku, że Tuvalu planuje zbudować cyfrową wersję samego siebie, replikując wyspy, zabytki i zachowując swoją historię i kulturę.

Dział: Świat

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE