2024-04-23 12:02:19 JPM redakcja1 K

Ćwiczenia zmieniają mózg w sposób, który pomaga sercu, szczególnie osobom z depresją

Powszechnie wiadomo, że ćwiczenia są dobre dla zdrowia psychicznego i zdrowia serca - a teraz nowe badanie sugeruje, że wszystkie te trzy elementy współgrają ze sobą.

Znajdź ćwiczenia, które sprawią Ci przyjemność i wykonuj je regularnie, powiedział dr Andrew Freeman, dyrektor ds. profilaktyki sercowo-naczyniowej i dobrego samopoczucia w National Jewish Health w Denver. Nie brał on udziału w badaniu. Zdjęcie: Oleg Breslavtsev/Moment RF/Getty Images

Według badania, oprócz fizycznych korzyści płynących z ćwiczeń, są one również związane z redukcją sygnałów stresu w mózgu, co prowadzi do zmniejszenia ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Naukowcy przeanalizowali dane ponad 50 000 dorosłych w wieku około 60 lat z Mass General Brigham Biobank, zgodnie z badaniem opublikowanym w poniedziałek w Journal of the American College of Cardiology.

W badaniu przeanalizowano ankietę, którą uczestnicy otrzymali na temat ich aktywności fizycznej, obrazowania ich mózgów w celu śledzenia aktywności związanej ze stresem oraz cyfrowe zapisy zdarzeń sercowo-naczyniowych. „Osoby, które ćwiczyły więcej, wykazywały stopniową redukcję sygnałów związanych ze stresem w mózgu” - powiedział główny autor badania, dr Ahmed Tawakol, kardiolog z Mass General Hospital i profesor nadzwyczajny medycyny w Harvard Medical School w Bostonie. „Znaleźliśmy pozytywne skojarzenia, że ćwiczenia wydają się częściowo zmniejszać ryzyko chorób serca poprzez zmniejszanie sygnałów związanych ze stresem” - dodał.

Wszyscy powinni zwracać uwagę, gdy pojawiają się badania, które pokazują tego rodzaju poprawę wynikającą ze zmiany stylu życia, powiedział dr Andrew Freeman, dyrektor ds. profilaktyki sercowo-naczyniowej i dobrego samopoczucia w National Jewish Health w Denver. Freeman nie brał udziału w tym badaniu. „Są one niezwykle opłacalne, a skala poprawy jest niesamowita - często lepsza niż w przypadku wielu leków - i powinniśmy wprowadzić te narzędzia do naszego arsenału, aby móc z nich korzystać”.

Podwójne korzyści dla osób z depresją

Tawakol i jego zespół chcieli również wiedzieć, czy osoby z większą liczbą sygnałów związanych ze stresem w mózgu odniosą większe korzyści z ćwiczeń. „Co zaskakujące, odkryliśmy dodatkowo ponad dwukrotny wzrost korzyści z ćwiczeń wśród osób z depresją w porównaniu z osobami, które nie mają depresji lub nie mają jej w wywiadzie” - powiedział Tawakol.

Dodał, że związek między ilością ćwiczeń a spadkiem poziomu ryzyka sercowo-naczyniowego różnił się również w zależności od tego, czy dana osoba miała depresję w wywiadzie. W przypadku osób bez depresji w wywiadzie, korzyści płynące z ćwiczeń w zakresie redukcji chorób sercowo-naczyniowych ustąpiły po około 300 minutach umiarkowanej aktywności fizycznej tygodniowo. Jednak w przypadku osób z depresją, korzyści narastały wraz z upływem czasu, przekazał Tawakol. Dodał, że korzyści te są dodatkiem do psychologicznych zalet ćwiczeń, o których naukowcy już wiedzą. 

„Wiemy, że depresja jest istotnym czynnikiem zwiększającym ryzyko chorób serca, a także jednym z najczęstszych stanów związanych ze stresem - powiedziała współautorka badania, dr Karmel Choi, psycholog kliniczny i adiunkt w Harvard Medical School i Massachusetts General Hospital. - Mimo że niektórzy ludzie mogą być bardziej podatni na stres i jego konsekwencje zdrowotne, widzimy tutaj, że mogą oni również odnieść większe korzyści z ćwiczeń i ich efektów modulujących stres, co jest zachęcające”.

Jak to działa

Ćwiczenia zmniejszyły sygnały stresu i zwiększyły sygnały kory przedczołowej, powiedział Tawakol. „Obie te rzeczy są korzystnymi zmianami w mózgu”. Kora przedczołowa jest częścią mózgu odpowiedzialną za funkcje wykonawcze, które są procesami poznawczymi kontrolującymi zachowanie, dodał. Sygnały stresu w mózgu są związane z takimi zjawiskami jak stany zapalne, wyższa aktywność współczulnego układu nerwowego, wyższe ciśnienie krwi i choroby, które pogrubiają lub utwardzają tętnice, stwierdził.

Tawakol powiedział, że ćwiczenia fizyczne wydają się częściowo zmniejszać ryzyko chorób serca poprzez redukcję sygnałów stresowych. Odkrycia te są jednak tylko i wyłącznie skojarzeniami. Jako że naukowcy obserwowali uczestników, a nie przeprowadzili badania z grupą kontrolną, nie mogą z całą pewnością stwierdzić, iż ćwiczenia spowodowały redukcję lub jakie mechanizmy leżą u jej podstaw, powiedział.

Jakie ćwiczenia zrobią różnicę?

Nie musisz być zawodowym sportowcem, aby mieć dobrą rutynę treningową i może ci to pomóc w wypracowaniu swojej formy, powiedział Freeman. „Okazuje się, że istoty ludzkie zostały zaprojektowane tak, aby dużo się ruszać, a kiedy to robimy - szczególnie gdy jesteśmy na zewnątrz i wśród drzew - dane sugerują, że ma to bardzo znaczące wpływ na złagodzenie stresu”.

Freeman zaleca, aby najpierw skonsultować się z lekarzem i spróbować osiągnąć 30 minut dziennie aktywności fizycznej bez zadyszki - i nie ma znaczenia, jaka to aktywność. „Jeśli nie lubisz chodzić, jeździć na rowerze, pływać lub czegokolwiek innego, nie rób tego. Znajdź jednak sposób na aktywność fizyczną, którą naprawdę lubisz - powiedział. -  Upewnij się tylko, że jest to dla ciebie wystarczająco trudne, niezależnie od twojego poziomu sprawności. Jeśli możesz mówić pełnymi zdaniami podczas ćwiczeń, może nadszedł czas, aby je utrudnić".

Dział: Człowiek

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.