2023-10-04 14:28:21 JPM redakcja1 K

Poparzenie suchym lodem: Czyli co się dzieje po kontakcie z suchym lodem?

Mimo, że suchy lód wygląda na zimny, jest niezwykle groźny i może powodować poważne oparzenia.

INSTANTS / GETTY IMAGES

Zimą nie brakuje bitew na śnieżki i oblodzonych chodników, jednak istnieje jeszcze inny rodzaj zimna, który intryguje zarówno miłośników nauki, jak i entuzjastów Halloween: mowa o suchym lodzie. Zastanawiałeś się kiedyś nad mrożącymi krew w żyłach następstwami dotknięcia tego niebezpiecznego ciała stałego? Przedstawiamy mroźne fakty dotyczące oparzeń suchym lodem i ich wpływu na skórę.

Czym właściwie jest suchy lód?

Jest to stała forma dwutlenku węgla. W przeciwieństwie do zwykłych kostek lodu do chłodzenia lemoniady, ten lód ma w zanadrzu pewną imprezową sztuczkę: sublimację. Nie topi się on w kałużę, a zamiast tego przekształca się bezpośrednio w dwutlenek węgla.

Temperatura suchego lodu

Pomimo tego, że uwielbiamy jego magiczne właściwości, blok suchego lodu ma bardzo niską temperaturę powierzchni, wynoszącą -109,3 °F (-78,5 °C). To zdecydowanie więcej niż temperatura lodów w zamrażarce.

Co dzieje się przy bezpośrednim dotknięciu?

Dotykanie suchego lodu jest podobne do chwytania za uchwyt gorącego garnka bez rękawicy kuchennej. Krótki dotyk może spowodować zaczerwienienie skóry, ale długotrwały kontakt? To właśnie wtedy dochodzi do oparzenia lodem.

Nie są one typowymi poparzeniami wywołanymi ciepłem, ale raczej ekstremalnym zimnem. Suchy lód zamraża komórki skóry, wywołując uraz podobny do tego, który powstaje w wyniku oparzenia termicznego.

Podstawowe informacje na temat oparzeń lodem

Po dotknięciu suchego lodu ujemne temperatury zwężają naczynia krwionośne, zmniejszając przepływ krwi w miejscu uszkodzenia. Ten brak krwi może spowodować poważne urazy tkanek, prowadząc do stanu, który powszechnie nazywamy odmrożeniem. Objawami oparzenia lodem są woskowata skóra, dyskomfort i zmiana koloru skóry.

Po pierwsze bezpieczeństwo: Jak obchodzić się z suchym lodem

Zawsze należy ostrożnie obchodzić się z tą mrożącą substancją, aby uniknąć jej poparzenia. Należy nosić ciężkie rękawice i unikać bezpośredniego kontaktu z gołą skórą. Pamiętajmy, że podczas tańca z tym mroźnym partnerem lepiej być bezpiecznym niż żałować!

Udzielanie pierwszej pomocy w przypadku oparzeń lodem

Kluczowe jest, aby natychmiast opatrzyć poparzone miejsce. Zacznij od namoczenia dotkniętego obszaru w ciepłej wodzie przez około 10 minut. Unikaj gorącej wody, ponieważ może to spowodować dalsze uszkodzenia i tak już mocno naruszonych tkanek.

Nałóż na skórę wyciąg z aloesu, który przyniesie ulgę i utrzymuj obszar w czystości, aby zapobiec infekcji. Jeśli pojawią się pęcherze lub wystąpi silny ból, nadszedł czas, aby zwrócić się o pomoc lekarską.

Dział: Fizyka

Autor:
Marshall Brain & Austin Henderson | Tłumaczenie: Kornelia Poddębniak

Żródło:
https://science.howstuffworks.com/touched-dry-ice.htm

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE