Środek przeciwkleszczowy może powodować zaburzenia zdolności uczenia się trzmieli
Według nowych badań pewien rodzaj środka odstraszającego kleszcze wydaje się być szkodliwy zarówno dla trzmieli, jak i innych zwierząt. UE rozważa wprowadzenie zakazu stosowania tej substancji.
Trzmiele i inne zwierzęta mogą ponieść straty przez środki przeciwkleszczowe. (Zdjęcie archiwalne: Fredrik Hagen, NTB)
Substancja stosowana przeciwko kleszczom nazywa się imidaklopryd. Jest dostępny na receptę u lekarza weterynarii. Kiedy substancja jest stosowana u zwierząt domowych, przenosi się na przyrodę.
Kiedy naukowcy zbadali 20 rzek, w 19 z nich znaleźli insektycyd imidachlopryd. W siedmiu rzekach stężenie przekraczało wartość dopuszczalną – pisze titan.uio.no.
Badaczka toksyn środowiskowych Julie Sørlie Paus-Knudsen z Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu w Oslo zbadała, co dzieje się, gdy trzmiele są narażone na działanie tej substancji. Odkryła kilka efektów działania na owady.
„Owady, które miały w organizmie środek owadobójczy, uczyły się gorzej” - mówi Sørlie Paus-Knudsen. Ponadto latały wolniej i stały się mniej aktywne.
„To wiele mówi o tym, jak skutecznie są w stanie gromadzić żywność. W poprzednich badaniach nie wykazano, że latają wolniej. Nic więc dziwnego, że reagują negatywnie na imidachlopryd, bo substancja ta ma za zadanie zabijać owady” – mówi badaczka.
Radzi właścicielom zwierząt, aby poprosili weterynarza o inne, mniej szkodliwe środki na kleszcze.
Według Sørlie Paus-Knudsen, UE powinna ocenić, czy substancja ma zostać zakazana w 2023 r. Obecnie przesunięto to na 2025 r. w oczekiwaniu na więcej danych. W Norwegii substancję tę stosuje się także przeciwko wszom łososiowym.
Dział: Ochrona Środowiska
Autor:
NTB | Tłumaczenie: Dorota Kliś
Źródło:
https://forskning.no/insekter-ntb-sykdommer/flattmiddel-kan-gi-humler-laerevansker/2205222