2024-02-14 08:06:28 JPM redakcja1 K

Świadomość: Nauka intuicji. Odkryj jej siłę i naucz się ją wzmacniać!

Główne aspekty: • Intuicja jest nabyta lub udoskonalana poprzez przetwarzanie przez mózg wzorców z wcześniejszych doświadczeń lub obserwacji. • Świadomość i intuicja mogą mieć symbiotyczny związek, w którym świadoma osoba jest w stanie odczytać więcej wskazówek. • Proces intuicji jest doskonalony poprzez uważne dostrajanie się do otaczających nas wskazówek.

Zdjęcie: Muriel de Seze/ Getty Images

Nauka odnosi się do ceny lub zapłaty za instrukcje. Czesne daje nam dostęp do zajęć lub nauczyciela, który pomoże nam poprawić lub zmienić się w jakiś znaczący sposób. Możemy myśleć, że przeciwieństwem czesnego jest intuicja lub zdolność do natychmiastowego zrozumienia czegoś lub poznania czegoś na podstawie instynktu, a nie świadomego rozumowania. Czasami można to nazwać przeczuciem.

Kto nie chciałby mieć super mocy intuicji lub natychmiast wiedzieć, czego potrzebuje? Istnieje sposób na poprawę intuicji, ale ma to swoją cenę. Często trudno jest przejść przez proces płacenia ceny za jakąś wiedzę lub umiejętność. Ból, cierpienie lub wzrost są ceną lub czesnym za poznanie niektórych rzeczy, ale często otwierają drogę dla intuicji i mądrości, która staje się instynktowna.

Juvenal, wczesny rzymski satyryk, powiedział: „Wszyscy chcą posiąść wiedzę, ale niewielu, relatywnie rzecz biorąc, jest gotowych zapłacić za to cenę”.

Sugerowałbym, że kiedy jakaś idea lub emocja przychodzi nam łatwo, może to być spowodowane tym, że przeszliśmy przez szereg etapów nauki, które stworzyły środowisko, które pozwoliło nam dotrzeć do miejsca, w którym możemy „intuicyjnie” lub nieświadomie zrozumieć następny krok. Chociaż wydaje się, że ten następny krok przyszedł bez ceny, wcześniej zapłacono czesne za tę intuicję.

Świadomość i intuicja

Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że uważność, która jest świadomością chwili obecnej, stoi w sprzeczności z intuicją, która jest definiowana jako podświadoma wiedza. Jednak naukowcy zaczęli badać, w jaki sposób te dwie umiejętności mogą być rozwijane i mogą się wzajemnie uzupełniać. Świadomość i intuicja mogą mieć symbiotyczny związek, ponieważ osoba uważna może być w stanie odczytać więcej wskazówek, a tym samym uruchomić intuicję, aby zaangażować się w rozwiązywanie problemów lub podejmowanie decyzji pozornie przez instynkt lub intuicję.

Odczytywanie wskazówek

Badania podzieliły kategorie intuicji na wiele grup. Ale nawet w przypadku tych licznych grup intuicji, naukowcy przyznają, że może być ona uzyskiwana lub doskonalona poprzez przetwarzanie przez mózg wzorców z wcześniejszych doświadcze, lub obserwacji. W związku z tym osoby, które są bardziej świadome i zwracają uwagę na szczegóły w chwili obecnej, mogą być w stanie wychwycić więcej wzorców. Na przykład jedno z badań wykazało pozytywny związek między świadomością emocjonalną a uważnością. W relacjach międzyludzkich pary, które potrafią regulować swoje emocje (być świadome emocji i reagować poprzez ich temperowanie), zgłaszały większą satysfakcję w swoim związku. Uważne pary mogą mieć intuicję, która pomaga tworzyć połączenia i zapobiegać konfliktom.

Ignorowanie sygnałów

Czasami sygnały są celowo ignorowane, aby nie trzeba było zajmować się skomplikowanymi kwestiami. To tylko osłabia naszą intuicję, ponieważ ignorujemy sygnały, które mogłyby nas ostrzec. Powoduje to jednak stres i niepokój. Na przykład, możemy mieć przeczucie, że nasz partner jest zniechęcony potrzebą emocjonalnej bliskości, a my czujemy się niekomfortowo z taką wrażliwością. Być może jako dziecko doświadczyliśmy krytyki za dążenie do nawiązania więzi emocjonalnej. Pomimo obecnego pragnienia rozmowy o emocjach lub słabościach, zamykamy się na te sygnały, aby uniknąć lub je zignorować. W takim przypadku nasza intuicja zostanie osłabiona i nie zostaniemy przygotowani do uczenia się na podstawie subtelności tych komunikatów.

Błędne odczytywanie wskazówek

Może się zdarzyć, że błędnie odczytamy sygnały i w ten sposób ograniczymy naszą zdolność do korzystania z intuicji. Dobrym przykładem jest gniew. Gniew pomaga nam zidentyfikować nasze wartości i pomaga nam ustalić własne granice i granice dla innych. Gniew jest ważnym elementem zdrowych relacji. Jeśli jednak źle odczytamy nasz gniew, możemy nie być w stanie zaufać wskazówkom dostarczanym przez gniew i zamiast tego założyć, że musimy przebaczyć, co może odwrócić naszą uwagę od konfrontacji z kwestiami, które wywołały gniew.

Jeśli zawsze wybieramy natychmiastowe odpuszczenie, możemy wpaść w pułapkę. Nasze ciało reaguje złością nie bez powodu — nie jest to ani złe, ani dobre. Zwolnijmy i zwróćmy uwagę na sygnały lub przeczucia dotyczące naszego gniewu. Jakie okoliczności wystąpiły, które zasygnalizowały lub wskazały twojemu ciału, że istnieje niebezpieczeństwo lub duży brak równowagi? Dokładnie zbadajmy to, co się wydarzyło. Jeśli zwolnimy i zauważymy sygnały lub przejawy naszych emocji, związek między gniewem a znaczącym procesem przebaczenia może ujawnić coś nieskończenie bardziej złożonego. Ten sam proces dotyczy każdej emocji. Warto zwolnić, zaufać wskazówkom, które odczuwa ciało i umysł i dowiedzieć się, w jaki sposób wpływają one na intuicję. To jest cena lub czesne naszej intuicji.

Podsumowanie

Nie należy skracać procesu rozwijania intuicji. Wiąże się to z pewną ceną. Cenę tę płaci się poprzez uważne dostrajanie się do sygnałów, które są wokół nas. Należy dać swojemu ciału i umysłowi czas i przestrzeń na przyswajanie tych wskazówek i uczenie się na ich podstawie.

Dział: Człowiek

Autor:
Chelom E. Leavitt, J.D., Ph.D. | Tłumaczenie: Sylwia Kohutova

Źródło:
https://www.psychologytoday.com/gb/blog/sexual-mindfulness/202401/mindfulness-the-tuition-of-intuition?eml

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE