2023-12-17 13:13:43 JPM redakcja1 K

Świat w obliczu zmian klimatycznych – relacja naocznych świadków

Życie zmieniło się na całym świecie z powodu skutków kryzysu klimatycznego. Deutsche Welle zapytało świadków zmian klimatycznych, jak odczuwają te zmiany na miejscu.

Tego lata wielu ludzi cierpiało z powodu silnego upału, jak tutaj w Chinach. Źródło: Andy Wong/AP Photo/picture alliance

Poprzez spalanie kopalnych paliw takich jak węgiel, ropa i gaz, Ziemia ociepliła się dotychczas średnio o 1,2 stopnia Celsjusza w porównaniu do okresu przedprzemysłowego. Jak jednak zmiany klimatyczne spowodowane tym zjawiskiem konkretnie wpływają na codzienność i co się zmieniło w porównaniu z przeszłością? W tym celu Deutsche Welle zapytała różnych ludzi w różnych krajach i kontynentach. 

Śnieg pada coraz później na Alasce

Utqiagvik mieszka na Alasce i narzeka na brak śniegu. Źródło: DW.

,,Pamiętam dobrze, jak 20 lat temu padał śnieg, dokładnie przed szkołą, bo lekcje zaczynały się w drugim tygodniu sierpnia i dzieci musiały chodzić do szkoły przez śnieg. Ale patrzcie teraz...!”

Alfonso Flore: ,,Susza w Kolumbii wpływa na dostawę prądu”

Alfonso Florez z Kolumbii ma 64 lata i pracował jako profesor filozofii. Źródło: DW.

,,Sucha pogoda wpływa na dostawę energii elektrycznej w Kolumbii. Ponieważ kraj ten pozyskuje znaczną część energii elektrycznej z elektrowni wodnych, ze zbiorników wodnych i tam. Jesteśmy całkowicie zależni przy produkcji prądu od wody. Gdy zbiorniki wodne wysychają, brakuje nam energii.”

 W Somalii zmiany klimatyczne powodują, że ludzie stają się uchodźcami. 

60-letnia Mumino Roble z Somalii musiała opuścić swoją ojczyznę z powodu skutków zmian klimatycznych. Źródło: DW

,,Obszar, na którym mieszkaliśmy, kiedyś był zamożny. Uprawialiśmy rolnictwo, hodowaliśmy zwierzęta. Żyliśmy z dzikimi zwierzętami. Były tam słonie, antylopy, dikdiki i inne dzikie zwierzęta. Kiedyś dzikie zwierzęta pasły się razem z domowymi.

Jednak ziemia się zmieniła. Dzikie zwierzęta odeszły, by ocalić swoje życie. Z powodu zmian klimatu nie ma już deszczu. My także uciekliśmy, ponieważ to nie jest już dla nas dobre miejsce. Straciliśmy rzekę, wyschła. To my sami spowodowaliśmy ten problem. Człowiek jest jego przyczyną. Gdyby nie wycinanie drzew, polowanie na dzikie zwierzęta, to wszystko by się nie wydarzyło.”

Tylko jedna pora roku w Południowej Afryce

80-letni Magqabi Buka pracuje w Warner Brothers w Południowej Afryce. Źródło: DW

,,Teraz pory roku nie są takie same jak dawniej. Kiedyś mieliśmy lato i zimę, Ale teraz tego nie ma. Istnieje tylko jedna pora roku – przez cały rok.”

Austria w zmieniającym się klimacie: tęsknota za śniegiem

Emerytka Susanne Schultze tęskni za śniegiem we Wiedniu. Źródło: DW

,,Przed bramami Wiednia była łąka z wyciągiem narciarskim, tam jeździłem ze swoimi dziećmi na nartach. Teraz znajduje się tam tor saneczkowy letni oraz wyciąg dla rowerów górskich. Kiedyś stary Dunaj zamarzł, mogliśmy tam jeździć na łyżwach.

Po prostu jest za gorąco latem. Kiedyś zawsze cieszyłam się z ładnej pogody. Teraz jestem ostrożna, mówiąc: Dlaczego dziś nie świeci słońce? Prawie cieszę się, gdy pada deszcz. Co to jest zła pogoda? Zła pogoda to już prawie: słońce!”

Ludzie w Indiach cierpią z powodu upałów i deszczu

Rybak Sadashiv Gopal Raje z indyjskiej wioski Versova wcześniej nie potrzebował klimatyzacji. Źródło: DW

,,W moim dzieciństwie w naszej wiosce było wiele plantacji kokosów, było dużo przestrzeni i świeży wiatr, nie było zanieczyszczenia środowiska. Ze względu na zmiany klimatyczne teraz używany klimatyzacji, które wcześniej nie były potrzebne. Chłodny wiatr wystarczał, oszczędzano energię elektryczną, mogliśmy spać w domach bez wentylatorów. Teraz z powodu zmian klimatycznych musimy instalować wentylatory i klimatyzację.”

Pravin Choudhur pracuje dla organizacji zajmującej się ochroną środowiska w Indiach. Źródło: DW

,,Kiedy miałem może 15 lub 16 lat, deszcz zaczynał się około 17. lub 18. czerwca i kończył się pod koniec września. To zdecydowanie wielka zmiana, która wiąże się z wieloma problemami. Wzrasta wilgotność powietrza, a temperatury rosną, co wpływa na nasze codzienne życie.”

Indonezja: kiedy upał pochłania całą energię

70-letni Toni Cahyono z Indonezji pracuje jako niezależny operator kamery. Źródło: DW

Ten upał jest szaleńczy. I staje się coraz bardziej wariacki. Prawdopodobnie to efekt El Niño, tak mi się wydaje. Więc - też to odczuwamy. Jeśli chcesz wyjść na zewnątrz w ciągu dnia, nie masz na to już siły. To jest jakby każda osoba miała swoje własne słońce.

Autor:
Jeannette Cwienk | Wiebke Feuersenger | Tłumaczenie: Patrycja Strzelczyk

Źródło:
https://www.dw.com/de/die-welt-im-klimawandel-augenzeugen-berichten/a-67508586

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE