2024-06-02 21:10:11 JPM redakcja1 K

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nazwała głównych zabójców ludzkości w ostatnich latach

Dwa lata pandemii COVID-19 doprowadziły do spadku oczekiwanej długości życia oraz oczekiwanej długości życia w zdrowiu. Wskaźniki spadły do wartości osiągniętych w 2012 roku. Tak wynika z najnowszego raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nazwała głównych zabójców ludzkości w ostatnich latach

D 
wa lata pandemii COVID-19 doprowadziły do spadku oczekiwanej długości życia oraz oczekiwanej długości życia w zdrowiu. Wskaźniki spadły do wartości osiągniętych w 2012 roku. Tak wynika z najnowszego raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Godło Światowej Organizacji Zdrowia w jej siedzibie w Genewie w Szwajcarii. Fot. Reuters

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała raport dotyczący światowych statystyk zdrowotnych. Eksperci stwierdzili, że tylko dwa lata pandemii COVID-19 przekreśliły postęp w zwiększaniu długości życia osiągnięty przez ostatnie 10 lat. Oczekiwana długość życia (OŻ) na świecie spadła o 1,8 roku i wynosi obecnie 71,4 roku, co odpowiada wskaźnikowi z 2012 roku. Oczekiwana długość życia w zdrowiu spadła o 1,5 roku i wynosi 61,9 roku, co również jest charakterystyczne dla poziomu z 2012 roku.

Największy spadek zaobserwowano w regionie obu Ameryk oraz Azji Południowo-Wschodniej — tam OŻ spadła o trzy lata, a oczekiwana długość życia w zdrowiu — o 2,5 roku. W regionie zachodnio-pacyficznym spadek okazał się najmniejszy. OŻ w tych krajach zmniejszyła się tylko o 0,1 roku, a oczekiwana długość życia w zdrowiu spadła o 0,2 roku.

Choroby niezakaźne nadal są najczęstszą przyczyną śmierci

Infekcja koronawirusowa COVID-19 szybko stała się jedną z głównych przyczyn śmierci, zajmując trzecie miejsce wśród najczęstszych przyczyn zgonów na świecie w 2020 roku i drugie miejsce w 2021 roku. W tym okresie pochłonęła życie niemal 13 milionów osób.

W raporcie WHO podkreślono również, że głównymi przyczynami śmierci przed pandemią były choroby niezakaźne, takie jak choroba niedokrwienna serca i udar, rak, przewlekła obturacyjna choroba płuc, choroba Alzheimera i inne rodzaje demencji oraz cukrzyca. W 2019 roku odpowiadały one za 74% wszystkich przypadków śmierci. Nawet w czasie pandemii 78% zgonów niezwiązanych z COVID-19 było spowodowanych chorobami niezakaźnymi.

Wzrost wskaźników otyłości i niedożywienia

Kolejnym problemem, na który zwrócili uwagę eksperci, jest gwałtowny wzrost liczby przypadków zaburzeń odżywiania, obejmujących zarówno niedożywienie, jak i nadwagę.

W 2022 roku ponad miliard osób w wieku powyżej pięciu lat cierpiało na otyłość, podczas gdy ponad pół miliarda osób miało zbyt niską masę ciała. Wskaźniki niedożywienia wśród dzieci również są niepokojące: opóźnienie wzrostu (niskie tempo wzrostu odpowiednie dla wieku) zaobserwowano u 148 milionów dzieci w wieku poniżej pięciu lat, wychudzenie (niskie tempo wzrostu odpowiednie dla wzrostu) u 45 milionów, a nadwagę u 37 milionów dzieci.

Dział: Medycyna

Autor:
The Mirror | Demian Chrupkowski

Źródło:
https://news.zerkalo.io/world/69237.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE