“Nowy poziom rosyjskiej propagandy”. Ukraina żąda anulowania gry Atomic Heart
Wicepremier Ukrainy Fedorow wezwał największe sklepy internetowe do zakazania sprzedaży Atomic Heart.
Kijowskie władze zdecydowały się zabronić niedawno wydanej gry komputerowej Atomic Heart autorstwa rosyjskich deweloperów. Szef ukraińskiego Ministerstwa Cyfryzacji, Mychajło Fedorow wysłał listy do największych zagranicznych sklepów internetowych z grami, wzywając je do zaprzestania dystrybucji strzelanki na ich platformach. Fedorowa oburza to, że gra „romantyzuje komunizm”, została osadzona w sowieckim settingu, a jej twórcy nie sprzeciwiali się Moskwie i „specjalnym operacjom wojskowym”. Atomic Heart ukazało się 21 lutego i zostało ciepło przyjęte przez społeczność graczy i krytyków. Jeszcze przed premierą podejmowano próby jej anulowania, jednak nieskuteczne.
Wicepremier i szef ukraińskiego Ministerstwa Cyfryzacji Mychajło Fedorow chciał ograniczyć sprzedaż gry wideo Atomic Heart, stworzonej przez rosyjskie studio Mundfish. Poinformował o tym na Twitterze.
Opublikował on zdjęcia apeli do największych światowych sklepów z grami, takich jak Steam, Microsoft i Sony, wzywając je do zakazania sprzedaży gry na ich platformach.
„Wierzę, że żadna z tych platform nie wspiera krwawego reżimu, morderstw i romantyzowania komunizmu. Wykorzystanie przemysłu gier to zupełnie nowy poziom rosyjskiej propagandy”, napisał Fedorow.
W jednym z cytowanych listów ukraiński minister zwraca się do założyciela i szefa firmy Valve (która jest właścicielem sklepu z grami Steam) Gabe’a Newella, w którym mówi o obawach związanych z Atomic Heart.
„Według posiadanych przez nas informacji, wspomniana gra została stworzona przez rosyjskie studio Mundfish. Ponieważ jego zarząd i biura znajdują się w Rosji, istnieje ryzyko, że pieniądze pozyskane ze sprzedaży gry będą przekazane do rosyjskiego budżetu i wykorzystane do finansowania wojny z Ukrainą”, wyjaśnia w liście Fedorow.
Jego zdaniem kolejnym powodem dla zakazania gry jest jej tematyka (setting), a także propagowanie komunistycznego reżimu i sowieckich symboli.
„Myślę, że Valve nie chce, aby postrzegano ich jako platformę wspierającą komunizm, nawet w tak futurystycznej wersji. Historia sowieckiej Rosji i jej imperialistyczne inwazje na inne niepodległe kraje doprowadziła do zamordowania setek tysięcy cywilów…”
„Biorąc powyższe pod uwagę, wzywamy firmę Valve do zakazania sprzedaży cyfrowych kopii tej gry za pośrednictwem Steam”, pisze minister.
Podkreślił także, że twórcy gry nie przedstawili publicznie swojego stanowiska odnośnie rosyjskiej władzy i operacji specjalnej na Ukrainie.
Atomic Heart to strzelanka pierwszoosobowa, która została wydana 21 lutego 2023 roku. Akcja gry rozgrywa się w alternatywnej rzeczywistości w latach pięćdziesiątych, w której ZSRR dokonało przełomu technologicznego w dziedzinie robotyki. Gra obfituje w radzieckie symbole, a także odniesienia do słynnych dzieł literackich, filmowych i muzycznych tamtych lat.
Gra zaraz po premierze otrzymała pozytywne recenzje zarówno od krytyków, jak i społeczności graczy. W Rosji jest dystrybuowana wyłącznie przez sklep VK Play (którego właścicielami są Sogaz i Gazprombank). W innych krajach można ją kupić na Steam i w PS Store, a od premiery jest także dostępna w abonamencie Game Pass od Microsoftu na PC i Xbox.
Jednak jeszcze przed wydaniem aktywnie starano się zabronić Atomic Heart w różnych krajach. Początkowo jeszcze w sierpniu 2022 roku głównymi inicjatorami zakazu gry byli ukraińscy internauci, proukraińskie portale tematyczne i kanały na Telegramie. Głównym powodem było to, że deweloperzy z firmy Mundfish nie określili swojego stanowiska w sprawie operacji specjalnej.
W związku z tym na różnych zagranicznych stronach zaczęły pojawiać się wpisy, mówiące, że Mundfish rzekomo wspiera „specjalne operacje wojskowe”, a gra jest produktem propagandowym, powstającym za „krwawe rosyjskie pieniądze gazowe”. Do kampanii przeciwko Atomic Heart przyłączyli się także niektórzy antyrosyjscy deweloperzy z innych znanych studiów.
Druga fala „cancellingu” rozpoczęła się tuż przed premierą, w styczniu 2023 roku, kiedy proukraińscy aktywiści zaczęli wzywać za pośrednictwem portali społecznościowych do anulowania zamówień przedpremierowych gry. Użytkownicy pisali również do Microsoftu z żądaniem zaprzestania finansowania Atomic Heart.
Przeciwnicy gry krytykowali jej zawartość także po premierze. Najwięcej nienawiści wśród proukrańksiej publiczności wywołał epizod na początku gry, w którym latający robot-dron niesie doniczkę z pelargoniami. Odebrano to jako odniesienie do rosyjskich dronów kamikadze Gerań-2, które są aktywnie wykorzystywane podczas operacji wojskowych.
Zwrócono także uwagę na pojawiające się w strzelance puszki z mieloną wieprzowiną w barwach ukraińskiej flagi (produkt o takim designie faktycznie był produkowany w ZSRR).
Przeciwnicy gry wzywali na swoją stronę aktywistów SJW, zwracając uwagę, że Atomic Heart uprzedmiatawia postaci kobiece. W zachodnich recenzjach można było zauważyć pretensje, że w strzelance nie ma ciemnoskórych bohaterów. Oburzenie Ukraińców wywołały także fryzury jednych z najbardziej charakterystycznych postaci: dwóch przeciwników w postaci robotów-bliźniaków bez twarzy, o imionach Lewa i Prawa. Noszą one warkocze owinięte wokół głowy, takie same jak była premier Ukrainy – Julia Tymoszenko.
Na próby anulowania gry zwróciły uwagę także rosyjskie władze: Rossotrudniczestwo zaznaczyło, że obecnie w zachodnim społeczeństwie bardzo modne jest unicestwianie dzieł kultury, które dają choćby najmniejszy powód do dumy z Rosji czy ZSRR.
Dział: Gry
Autor:
Михаил Котляр | Tłumacz: Julia de Rosier
Źródło:
https://www.gazeta.ru/tech/2023/03/03/16341655.shtml