2024-01-18 10:11:40 JPM redakcja1 K

150-letnia tajemnica moczu rozwiązana

Naukowcy dzielą się odkryciem z tymi, którzy zastanawiali się, co nadaje moczowi jego charakterystyczny kolor.

Sztuczny model nerki i moczowodu człowieka. Zdjęcie: freepik.com

Od ponad 150 lat pozostaje nierozwiązaną zagadką, dlaczego mocz z ludzkiego ciała ma żółty kolor.

Ale nowe badanie opublikowane w tym tygodniu w czasopiśmie ‘’Nature’’ wierzy, że złamało kod.

Naukowcy z University of Maryland i NationalInstitute of Health w USA twierdzą, że zidentyfikowali bilirubinę jako winowajcę tego, co nadaje moczowi jego kolor.

Mocz składa się z mieszaniny wody, elektrolitów i produktów odpadowych, które są filtrowane przez nerki.   

Do tej pory niewyjaśnione

Naukowcy zidentyfikowali urobilinę jako winowajcę żółtego zabarwienia moczu już w 1868 roku, ale to, co spowodowało ten kolor, do niedawna pozostawało tajemnicą dla badaczy.

- "To niezwykłe, że codzienne zjawisko biologiczne było niewyjaśnione przez tak długi czas, a nasz zespół jest podekscytowany, że może to wyjaśnić" - powiedział Brantley Hall, adiunkt na Wydziale Biologii Komórki i Genetyki Molekularnej Uniwersytetu Maryland.

Proces ten zachodzi, gdy czerwone krwinki osiągają koniec swojego cyklu życiowego po sześciu miesiącach i rozpadają się na pomarańczowy pigment bilirubinę. Zazwyczaj pigment zaczyna przedostawać się do jelit, gdzie jest wydalany lub częściowo wchłaniany.

Badanie pokazuje, że mikroorganizmy w jelitach mogą przekształcać bilirubinę w różne inne cząsteczki, gdy dociera ona do jelit.

- ‘’Mikroby jelitowe kodują enzym reduktazę bilirubiny, który przekształca bilirubinę w bezbarwny produkt uboczny zwany urobilinogenem. Urobilinogen następnie spontanicznie rozpada się na cząsteczkę zwaną urobiliną, która jest odpowiedzialna za żółty kolor, który wszyscy znamy" - wyjaśnia Hall.

- Na ramionach gigantów

Odkrycie tego, co sprawia, że mocz, który odgrywa kluczową rolę dla lekarzy w diagnozowaniu szerokiego zakresu chorób i zaburzeń w ludzkim ciele, zmienia kolor na żółty, zostało okrzyknięte "niezwykłym" przełomem, który rozwiązał ważny element "układanki" pozwalającej lepiej zrozumieć ludzkie ciało.

- ‘’Zdecydowanie stoimy na ramionach gigantów. Gdyby niektórzy z tych starszych badaczy dysponowali technologią, którą mamy dzisiaj, prawdopodobnie by ją znaleźli" - mówi Hall.

Hall, który jest głównym autorem badania, wyjaśnia, że odkrycie może doprowadzić do innych przełomów w medycynie, które mogą pomóc ludziom w walce z takimi chorobami, jak nieswoiste zapalenie jelit i żółtaczka, która powoduje u pacjentów żółtawy odcień skóry, błon śluzowych i białek oczu.

- "Jednym z najważniejszych odkryć w naszych badaniach jest to, że gen ten był często nieobecny u noworodków" - dodaje badacz.

Planuje się teraz kontynuowanie badań na ludziach, zwłaszcza na wcześniakach z wysoką częstością występowania żółtaczki.

Dział: Człowiek

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE