2025-02-04 18:48:32 JPM redakcja1 K

5 najlepszych aplikacji do pisania, które pomagają unikać rozproszeń

Skup się tylko na tekście.

Zdjęcie: Thom Milkovic/Unsplash

Oto problem: Masz do napisania tekst, ale za każdym razem, gdy siadasz do laptopa, pojawiają się niekończące się rozproszenia. Niezależnie czy to wpis na blogu, ważny e-mail, czy kolejna wielka powieść amerykańska, masz trudności z napisaniem choćby jednego słowa. Rozwiązaniem jest aplikacja, która blokuje wszystko, co nie jest twoim tekstem, pozwalając ci skupić się na zadaniu. Biorąc pod uwagę, jak wiele takich programów istnieje, łatwo się domyślić, że koncentracja to problem, z którym zmaga się wielu pisarzy. Oto niektóre z najlepszych opcji dostępnych obecnie, które pomagają walczyć z blokadą twórczą.

Ulysses

Ulysses (nazwane na cześć powieści) od ponad dekady oferuje pisarzom minimalny, pozbawiony zbędnych elementów interfejs. Zyskało to sobie wierną rzeszę użytkowników i nietrudno zrozumieć dlaczego. Choć interfejs jest niezwykle czysty i prosty, oferuje również zaawansowane funkcje zaplecza, które pomagają w organizowaniu i zarządzaniu długimi projektami. Aplikacja obsługuje formatowanie w markdown, umożliwia kontrolowanie kolorów i czcionek, jeśli chcesz dostosować domyślny wygląd. Wszystko synchronizuje się bezproblemowo między urządzeniami, a do eksportu masz do wyboru różne formaty plików. Jedynym minusem jest to, że dostępna jest tylko na urządzenia Apple.

Calmly Writer

Aplikacja desktopowa Calmly Writer wprowadza odrobinę spokoju i ciszy do twojego pisania. Interfejs jest jak najbardziej podstawowy, z dokumentami oddzielonymi na poszczególne karty, w stylu przeglądarki. Znajdziesz tu kilka prostych opcji formatowania, takich jak nagłówki i listy, a także możliwość wyboru stylu czcionki i koloru, który będzie używany jako domyślny w aplikacji. Calmly Writer prezentuje kilka przydatnych statystyk dotyczących twojej pracy (w tym czas czytania), a także pozwala ustawić cel dla każdego dokumentu. Inną fajną funkcją jest opcjonalny dźwięk maszyny do pisania, który możesz włączyć, aby poczuć się jak w retro klimacie. Aplikacja jest dostępna do zakupu za jednorazową opłatą, ale darmowa wersja próbna nie ma żadnych ograniczeń czasowych.

FocusWriter

FocusWriter to program, który trzyma się podstaw, jeśli chodzi o interfejs: dostajesz okno z tekstem, i to w zasadzie wszystko. Jeśli potrzebujesz odrobiny inspiracji, dostępne są fajne alternatywne motywy do wyboru, w tym tła z chmurami, kosmosem czy miejskim brzegiem (możesz nawet dodać swoje własne tła). Jeśli zagłębisz się nieco w FocusWriter, znajdziesz kilka przydatnych funkcji ukrytych w opcjach, w tym możliwość ustawienia codziennych celów, co pomoże ci pozostać na dobrej drodze do ukończenia pisania. Możesz także zastosować efekt zanikania do całego tekstu, z wyjątkiem tego, nad którym akurat pracujesz. Aplikacja jest darmowa, chociaż jeśli uznasz ją za przydatną, możesz dobrowolnie przekazać datki dla twórcy.

Hemingway

Hemingway (nazwany na cześć autora) nie tylko oferuje czyste i minimalistyczne miejsce do pisania, ale także pomaga tworzyć teksty, które są zwięzłe i efektywne – tak jak wielki amerykański pisarz. Możesz włączyć podświetlanie zdań, które są trudne do przeczytania, a także słów, które mają prostsze odpowiedniki, co daje ci wskazówki do ich przepisania. Formatowanie można uzyskać za pomocą skrótu klawiaturowego, a także otrzymujesz proste statystyki dotyczące swojego pisania. Podstawowa funkcjonalność Hemingwaya w wersji internetowej jest darmowa, ale za 10 dolarów miesięcznie możesz uzyskać pomoc AI i natychmiastowe poprawki gramatyczne, a także opcje importu i eksportu plików. Dostępna jest również aplikacja desktopowa, dostępna za jednorazową opłatą 19,99 USD.

iA Writer

A Writer to kolejna aplikacja, która korzysta z markdown do formatowania, co oznacza, że ekran nie jest zajęty paskami narzędzi i menu — tylko twoim tekstem, a może od czasu do czasu jakimś obrazkiem. Możesz korzystać z szablonów, aby szybko rozpocząć pisanie, a także z linków między sekcjami dokumentu, które pozwalają na szybkie poruszanie się po pracy. Wszystko jest schludnie uporządkowane i łatwe do znalezienia. Możesz używać inteligentnych folderów i tagów, aby poruszać się po swoich dokumentach — to naprawdę intuicyjny system. Musisz jednak zapłacić osobno za każdą platformę, na której chcesz korzystać z iA Writer, ale masz 14-dniowy darmowy okres próbny, z którego możesz skorzystać, aby sprawdzić, czy aplikacja Ci odpowiada, zanim zdecydujesz się na płatność.

Opcje w aplikacji, której używasz

Pamiętaj, że w większości edytorów tekstu istnieją pewne triki, które mogą uczynić je bardziej minimalistycznymi. Na przykład Microsoft Word ma dedykowany tryb skupienia — można go uruchomić z menu Wstążki w zakładce Widok lub klikając przycisk na pasku stanu na dole. Włącza to tryb pełnoekranowy, ukrywając wszystkie menu i paski narzędzi. Podobnie możesz zrobić w Google Docs. Nie ma dedykowanego trybu, jak w Wordzie, ale możesz wybrać Widok i Pełny ekran, aby ukryć różne menu i paski narzędzi na górze ekranu. Dla pełnego efektu zmaksymalizuj okno przeglądarki w systemach Windows lub macOS, aby nic innego nie było widoczne na ekranie.

Dział: Technologia

Autor:
David Nield | Tłumaczenie: Mateusz Bujnowski - praktykant fundacji https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://www.popsci.com/diy/best-writing-apps/

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się