„7 Zachowań, które udowadniają, że słonie są niesamowicie inteligentne”
Słonie są wyjątkowo inteligentnymi stworzeniami. Mają największy mózg spośród wszystkich zwierząt lądowych i trzy razy więcej neuronów niż ludzie.
Zdjęcie: A Mokhtari/DigitalVision Vectors/Getty Images. Justin Dodd.Mental Floss
Choć wiele z tych neuronów służy do kontrolowania ich dużego i zręcznego ciała, te zwierzęta wielokrotnie udowodniły swoje imponujące zdolności umysłowe. Oto kilka kluczowych ustaleń dotyczących inteligencji słoni.
- Potrafią rozróżniać ludzkie języki.
- Słonie używają narzędzi.
- Słonie potrafią zrozumieć ludzką mowę ciała.
- Słonie okazują empatię.
- Opłakują swoich zmarłych.
- Naśladują ludzkie głosy.
- Słonie posiadają nadzwyczajną pamięć.
Badacze z Uniwersytetu Sussex w Brightonie, Wielka Brytania, oraz ich koledzy odkryli, że afrykańskie słonie potrafią odróżnić różnice w płci, wieku i etniczności ludzi wyłącznie po dźwięku ich głosu. Jeśli głos należy do osoby, która bardziej prawdopodobnie stanowi dla nich zagrożenie, słonie przechodzą w tryb obronny. Aby to przetestować, badacze znaleźli dwóch mężczyzn z Kenii pochodzących z różnych grup etnicznych, Masajów i Kambów. Masajowie mają historię zabijania dzikich słoni, podczas gdy Kambowie nie. Badacze nagrali dwóch mężczyzn mówiących w ich różnych językach: „Patrz, patrz tam, nadchodzi grupa słoni”, i odtwarzali te nagrania przed grupami rodzin słoni w Parku Narodowym Amboseli w Kenii. Gdy słonie słyszały Masajów, wykazywały oznaki strachu, zbierając się w grupy i oddalając się od dochodzącego głosu. Ale ten sam zwrot wypowiedziany przez mężczyznę z ludu Kamba nie wywoływał żadnej reakcji ze strony słoni. „Możliwość rozróżnienia między mężczyznami Masajów i Kambów, którzy wypowiadają ten sam zwrot w ich własnym języku, sugeruje, że słonie potrafią rozróżniać różne języki”- powiedział współautor badania, Graeme Shannon, w oświadczeniu.
Co więcej, te same nagrania wykonane przez kobiety i dzieci obu plemion nie wprawiły słoni w zakłopotanie, co sugeruje, że mogą one nie tylko odróżniać między grupami etnicznymi, ale również między wiekiem i płcią, wiedząc, że mężczyźni są najbardziej prawdopodobni do stanowienia zagrożenia, zwłaszcza mężczyźni Masajów. W 2010 roku 7-letni słoń azjatycki o imieniu Kandula zaimponował badaczom, wykorzystując narzędzia ze swojego otoczenia, aby dosięgnąć owoców, które zostały strategicznie umieszczone tuż poza jego zasięgiem. Po długim i intensywnym obserwowaniu owoców przez kilka dni, Kandula miał „moment oświecenia”. Znalazł duży plastikowy klocek, przekręcił go i stanął na nim, podnosząc ̨się wystarczająco wysoko, aby dosięgnąć owoców swoją trąbą. Choć odkrycie Kanduli nie nastąpiło natychmiast, pozostało w jego pamięci. Powtarzał tę sztuczkę z innymi narzędziami, a nawet odkrył, jak ustawić klocki, aby sięgnąć jeszcze wyżej.
Podobnie słonie znane są z korzystania z patyków, aby podrapać się w miejsca, których nie mogłyby inaczej dosięgnąć, oraz z tworzenia pałeczek z trawy lub drobnych gałązek, żeby odpychać od siebie muchy. Inne, zaobserwowano kopiąc dołek, aby dosięgnąć́ do wody pitnej, a następnie zaklejając go kulką z przeżutej kory, aby zapobiec jej parowaniu, tym samym oszczędzając ją na później. Badacze zaobserwowali dowody sugerujące, że słonie mogą rozumieć wskazywanie palcem przez ludzi. Przetestowali to, wskazując na jedzenie ukryte w jednym z dwóch identycznych pojemników i obserwując, do którego pojemnika zbliżyła się grupa uwięzionych afrykańskich słoni. Bez wcześniejszego szkolenia słonie wybierały prawidłowy pojemnik prawie w 68 procentach przypadków. To tylko około 5 procent mniej niż wynik podobnych testów uzyskiwany przez 1-letnie ludzkie niemowlęta. Gdy badacze stali między pojemnikami i nie wskazywali na żaden z nich, słonie podchodziły do nich losowo.
Słonie okazują empatię
Badanie z 2014 roku obserwowało, że azjatyckie słonie pocieszają się nawzajem w sytuacjach stresowych. Słonie w badaniu używały zarówno kontaktu fizycznego, jak i dźwięków głosowych jako formy pocieszenia, głaszcząc się swoimi trąbami i wydając małe ćwierkania. Badanie wywnioskowało, że to zachowanie „najlepiej klasyfikuje się z podobnymi reakcjami pocieszania u małp, możliwe, że jest oparte na zbliżonej ewolucji zdolności do empatii”.
Opłakują swoich zmarłych
Byłoby nadużyciem twierdzić, że słonie lub inne zwierzęta, rozumieją śmierć w taki sam sposób, jak ludzie. Jednak wykazały one fascynujące reakcje na śmierć swoich członków rodziny, często pokazując to, co ludzie interpretują jako objawy żalu i żałoby. Głaszczą kości zmarłych swoimi trąbami i stoją obok ciała zmarłego przez godziny. Czasami nawet próbują pochować szczątki. Nie zachowują się w ten sposób wobec szczątków innych zwierząt.
Naśladują głos człowieka
W 2012 roku azjatycki słoń o imieniu Koshik zaskoczył badaczy, gdy zrozumieli, że zwierzę potrafi wymówić pięć słów po koreańsku. „Jeżeli weźmiemy pod uwagę ogromny rozmiar słonia i długi układ głosowy oraz inne anatomiczne różnice - na przykład ma ryj zamiast ust oraz ogromną krtań - to potrafi niesamowicie dopasować wysokość głosu do swoich treserów, jest to naprawdę̨ niezwykłe”- powiedziała dr Angela Stoeger, główna autorka raportu z 2012 roku na temat zachowania Koshika, który pojawił się w czasopiśmie Current Biology. Mimo, że jest to prawie pewne, iż Koshik nie rozumie znaczenia słów, badacze uważają, że zaczął naśladować dźwięki jako swój sposób na nawiązanie więzi z ludźmi, którzy stanowili jego jedyny rodzaj kontaktu społecznego, podczas jego wczesnego rozwoju.
Słonie mają nadzwyczajną pamięć
Słonie potrafią zapamiętywać trasy do miejsc wodopoju na niesamowicie długich odcinkach czasu i przestrzeni, co jest niezbędną umiejętnością dla słoni żyjących na pustyni, gdzie woda jest rzadka. Badania pokazują również, że słonie często tworzą bliskie więzi z towarzyszami i potrafią ich rozpoznawać nawet po długich okresach separacji. „Słonie potrafią śledzić się nawzajem na duże odległości, wydając na siebie okrzyki i korzystając ze swojego zmysłu węchu”- powiedział w 2011 roku Dr. Shermin de Silva, prezydent i założyciel Projektu Badawczego Słoni w Uda Walawe na Sri Lance. „Nasza praca pokazuje, że są one w stanie rozpoznawać swoich przyjaciół i odnawiać te więzi nawet po długiej rozłące”. W 1999 roku dwie słonice o imionach Shirley i Jenny, dawniej kompanki w cyrku, spotkały się ponownie w Schronisku dla Słoni w Tennessee po ponad 20 latach rozłąki.
Dział: Przyroda
Autor:
Jessika Hullinger | Tłumaczenie: Wiktoria Hofman
Źródło:
https://www.mentalfloss.com/posts/elephant-behavior-intelligence