2024-10-14 17:50:06 JPM redakcja1 K

9 krajów Unii Europejskiej zobowiązuje się do przekształcenia strefy śródziemnomorskiej w centrum zielonej energii

Urzędnicy z dziewięciu południowych krajów członkowskich Unii Europejskiej oświadczyli w poniedziałek, że koncentrują się na wykorzystaniu morskiej energii wiatrowej i słonecznej, aby przekształcić region śródziemnomorski w centrum energii odnawialnej i powstrzymać ryzyko zmian klimatycznych.

Ministrowie Energii: George Papanastasiou z Cypru, Miriam Dalli z Malty i Bojan Kumer ze Słowenii, podczas spotkania ministrów energii MED9 w mieście Larnaka na Cyprze, poniedziałek, 23 września 2024 roku (Zdjęcie: AP Photo/Petros Karadjias)

Ministrowie Energii Cypru, Słowenii i Malty, minister gospodarki Chorwacji, a także urzędnicy z Grecji, Włoch, Francji, Portugalii i Hiszpanii ogłosili we wspólnym oświadczeniu, że pracują nad stworzeniem projektów energii odnawialnej bez zbędnej biurokracji, która mogłaby odstraszyć inwestorów.

Zaapelowali do Komisji Europejskiej o przeprowadzenie nowego badania na temat potencjału regionu w zakresie energii odnawialnej, na podstawie którego podjęte zostaną „świadome decyzje i konkretne działania” w zakresie realizacji projektów, związanych z zieloną energią. Oświadczenie zostało wydane podczas spotkania ministrów energii MED9 w Larnace.

George Papanastasiou, Minister Energii Cypru, powiedział dziennikarzom, że kraje MED9 szukają sposobów na wytwarzanie zielonej energii z platform morskich, ze względu na rosnący niedobór gruntów w krajach śródziemnomorskich, na których można budować tego typu projekty.

Papanastasiou powiedział, że niektóre kraje rozpoczęły już projekty, związane z morską energią wiatrową, na płytkich wodach, których wyniki zostaną przeanalizowane przez inne kraje MED9 w celu dostosowania własnych obiektów. Istnieją również plany dotyczące energii, generowanej przez fale i pływające jednostki fotowoltaiczne, jako że w południowej Europie istnieją większe możliwości dla takich technologii dzięki dużemu nasłonecznieniu.

Dyrektor generalny Hiszpańskiej Agencji Energetycznej, Joan Groizard, powiedział, że kraje śródziemnomorskie „mogą i muszą stać na czele transformacji energetycznej”, ponieważ są najbardziej narażone na zmiany klimatu.

Kluczowym wyzwaniem dla wykorzystania morskich elektrowni wiatrowych i słonecznych jest podłączenie ich do istniejących lądowych sieci energetycznych i połączeń międzysystemowych w celu przesyłania energii do innych krajów.

Ambasador Grecji na Cyprze, Ioannis Papameletiou, zauważył, że Morze Egejskie ma jedną z najwyższych mocy energii wiatrowej w UE, podkreślając, że istnieje „duże pole do współpracy i wymiany najlepszych rozwiązań”.

Poinformował, że Grecja wyznaczyła sobie za cel wprowadzenie dwóch GW energii wiatrowej do swojego bilansu energetycznego do 2030 roku, zwiększając go do 10 GW do 2040 roku i 17 GW do 2050 roku.

Ambasador Włoch na Cyprze, Federica Ferrari Bravo, stwierdziła: „Przystępna cenowo zielona energia jest również potężnym narzędziem na rzecz pokoju”.

Autor:
Menelaos Hadjicostis | Tłumaczenie: Klaudia Lorent – praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://apnews.com/article/europe-renewable-energy-hub-meeting-larnaca-mediterranean-9deb40e67ddb8839d37a8b5a7c4dfd49

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE