Afryka najbardziej odczuwa zmiany klimatyczne
Z nowego raportu wynika, że przez zmiany klimatyczne i klęski żywiołowe temperatura w Afryce rośnie szybciej niż w reszcie świata.
Afrykanie emitują średnio znacznie mniej szkodliwych gazów cieplarnianych niż reszta świata, lecz są najbardziej dotknięci zmianami klimatycznymi. (Fot.: AP, NTB)
Raport został przygotowany przez Światową Organizację Meteorologiczną (WMO) dla ONZ i Unii Afrykańskiej (UA). Ostrzega przed zwiększonym ryzykiem gwałtownych konfliktów o ograniczone zasoby na kontynencie afrykańskim.
Z raportu przedstawionego w tym tygodniu w związku z pierwszym afrykańskim szczytem klimatycznym, wynika, że w Afryce doszło do 80 ekstremalnych zjawisk pogodowych.
Pożar i susza
Przykładami takich ekstremalnych zdarzeń była susza w Rogu Afryki, najgorsza od 40 lat, oraz pożary lasów w Algierii, które kosztowały życie 5 000 ludzi i spowodowały szkody o wartości co najmniej 90 miliardów NOK.
Afryka odpowiada jedynie za ułamek emisji gazów cieplarnianych na świecie, ale nieproporcjonalnie mocno cierpi w wyniku zmian klimatycznych, podsumowuje raport „State of the Climate in Africa 2022”.
Zmiana klimatu i coraz mniejsze zasoby naturalne mogą prowadzić do konfliktów w krajach o ograniczonej produkcji, niewielkiej ilości wody i pastwisk. Dalej stwierdza się, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat przemoc między rolnikami a pasterzami nasiliła się.
Niska emisja
W 2021 roku na każdego Afrykanina przypadało średnio 1,04 tony emisji CO2 do atmosfery. To mniej niż jedna czwarta średniej światowej. Z raportu wynika, że w latach 1991–2022 średnia temperatura w Afryce wzrosła o 0,3 stopnia, podczas gdy na świecie wzrosła o 0,2 stopnia.
Mniej jedzenia
Ocieplenie następuje najszybciej w Afryce Północnej, gdzie w zeszłym roku kraje te doświadczyły kilku fal upałów. Doprowadziło to do zmniejszenia produkcji zbóż o około 10 procent w porównaniu ze średnią z poprzednich pięciu lat.
Z kolei w Afryce Zachodniej w ubiegłym roku wyprodukowano więcej zboża niż średnio w poprzednich pięciu latach. Według raportu całkowita produkcja rolna spadła o 34 procent od 1961 r. w wyniku wzrostu temperatur na kontynencie afrykańskim.
Dział: Ciekawostki
Autor:
NTB | Tłumaczenie: Dorota Kliś
Źródło:
https://forskning.no/afrika-klima-ntb/rapport-afrika-rammes-hardest-av-klimaendringene/2245752