AI podejmuje próbę wykrycia choroby serca przed wystąpieniem jej objawów
Nowe narzędzie korzystające ze sztucznej inteligencji jest wykorzystywane do identyfikowania osób z chorobami serca, zanim wystąpią u nich jakiekolwiek objawy.
Narzędzie przeszukuje dokumentację medyczną pod kątem potencjalnych czynników ryzyka. Zdjęcie: Getty Images
Narzędzie przeszukuje dokumentację medyczną w poszukiwaniu sygnałów ostrzegawczych, które mogą wskazywać, czy pacjent jest narażony na ryzyko wystąpienia migotania przedsionków (Atrial Fibrillation). AF to choroba serca charakteryzująca się nieregularną i często przyspieszoną pracą serca. U osób cierpiących na tę przypadłość ryzyko udaru jest znacznie wyższe.
John Pengelly z Apperley Bridge w Bradford powiedział, że jest „naprawdę wdzięczny” temu, że podczas badania wykryto u niego migotanie przedsionków. 74-letni były kapitan armii powiedział, że obecnie codziennie przyjmuje leki, aby zmniejszyć zwiększone ryzyko potencjalnie śmiertelnego udaru.
U blisko 1,6 miliona osób w Wielkiej Brytanii zdiagnozowano AF, ale organizacja charytatywna British Heart Foundation (BHF) stwierdziła, że było wśród nich o wiele więcej niezdiagnozowanych osób, które nie zdają sobie sprawy z tego, że cierpiały na tę chorobę. Wczesne rozpoznanie i leczenie AF pozwala na opanowanie jego objawów i zmniejszenie ryzyka udaru.
Narzędzie, opracowane przez naukowców i klinicystów z Uniwersytetu w Leeds i szpitali dydaktycznych NHS Trust w Leeds, jest oceniane w ramach badania o nazwie Find-AF, finansowanego przez organizację charytatywną BHF i Leeds Hospitals Charity. Algorytm został przeszkolony w zakresie wyszukiwania znaków ostrzegawczych mogących wskazywać, że dana osoba jest narażona na ryzyko rozwoju AF, i obecnie jest używany do sprawdzania dokumentacji lekarzy pierwszego kontaktu w kilku przychodniach w West Yorkshire.
U Pengelly’ego, który przed przejściem na emeryturę spędził 29 lat w wojskowej jednostce gastronomicznej, zdiagnozowano migotanie przedsionków po tym jak zgodził się na wzięcie udziału w badaniu. „Nigdy nie myślisz o tym, że takie rzeczy ci się przytrafią” – powiedział. Wspomniał, że nigdy nie miał żadnych objawów, ale teraz bierze „codziennie kilka tabletek, które, mam nadzieję, pozwolą mi przetrwać jeszcze dobre kilka lat”.
Technologia została opracowana przez Uniwersytet w Leeds i szpitale kliniczne NHS Trust. Zdjęcie: Getty Images
Algorytm oblicza ryzyko u danej osoby na podstawie takich czynników, jak wiek, płeć czy pochodzenie etniczne. Bierze także pod uwagę to, czy dana osoba cierpi na inne schorzenia, w tym niewydolność serca, wysokie ciśnienie krwi, cukrzycę, chorobę niedokrwienną serca i przewlekłą obturacyjną chorobę płuc.
Szacuje się, że AF jest przyczyną około 20 000 udarów rocznie w Wielkiej Brytanii. „Zbyt często pierwszą oznaką życia z niezdiagnozowanym AF jest udar. Może to być druzgocące dla pacjentów i ich rodzin, zmieniając w jednej chwili ich życie.” – powiedział Chris Gale, profesor medycyny sercowo-naczyniowej na Uniwersytecie w Leeds i honorowy konsultant kardiolog w Leeds Teaching Hospitals NHS Trust.
Doktor Ramesh Nadarajah z Leeds Teaching Hospitals NHS Trust wyraził nadzieję, że badanie w West Yorkshire otworzy drogę do przeprowadzenia ogólnokrajowego badania, które, miejmy nadzieję, zapobiegnie wielu możliwym do uniknięcia udarom. „Ostatecznie mamy nadzieję, że takie podejście doprowadzi do wzrostu liczby osób, u których we wczesnym stadium rozpoznaje się AF, i które otrzymają niezbędne leczenie zmniejszające ryzyko udaru mózgu” – powiedział.
Dział: Medycyna
Autor:
BBC | Tłumaczenie: Andrzej Wachnicki - praktykant fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/