Alergicy, wraz z ociepleniem pogody mają katar i ciągle męczy ich kaszel
Uczuleniowe zapalenie błony śluzowej nosa jest dolegliwością przeszkadzającą w codziennym życiu. Nie jest to poważna przypadłość, ale powoduje między innymi katar, kaszel i zatkany nos, co sprawia że życie codzienne staje się dosyć niekomfortowe. Dodatkowo może ona wywołać symptomy takie jak: zaczerwienione oczy i swędzenie.
| ŹRÓDłO: gettyimages (게티이미지뱅크)
Nie należy ignorować tego stanu w nadziei, że z czasem nam się polepszy, ponieważ może się on przerodzić w chorobę przewlekłą. Z pomocą Seo Min-Young - profesora otolaryngologii, pracującego w Szpitalu Uniwersyteckim Ansan (Korea Południowa), poznamy symptomy i sposoby leczenia alergicznego nieżytu nosa.
Zapalenie powstaje w reakcji na pewną substancję, która podrażnia błonę śluzową nosa. Gdy substancja alergiczna przedostanie się do nosa, jest uwalniana substancja chemiczna wytwarzana przez organizm, zwana histaminą.
Następnie w nosie wytwarza się śluz i zachodzi reakcja zapalna błony śluzowej. Symptomy są podobne do przeziębienia, dlatego te dwa schorzenia często są ze sobą mylone. Jednakże w przeciwieństwie do przeziębienia, uczuleniowe zapalenie błony śluzowej nosa charakteryzuje się brakiem gorączki.
Głównymi symptomami są: nieustający kaszel, wodnisty katar, zatkany nos i swędzenie. Większość przeziębień ustępuje po tygodniu, ale w przypadku zapalenia którego przyczyną jest alergia, symptomy utrzymują się, dopóki substancja alergiczna nie zostanie usunięta.
Żeby wyleczyć zapalenie błony śluzowej nosa najlepiej znaleźć substancję, która wywołuje alergię i unikać jej w miarę możliwości. Wskazana jest wizyta w szpitalu, żeby zrobić szczegółowe badania i poznać dokładne źródła alergii.
Za główne przyczyny alergicznego nieżytu nosa uważa się roztocza, pyłki, sierść zwierząt, insekty, grzyby itd. Oprócz tego nietypowe bodźce, takie jak zanieczyszczenia znajdujące się w domu, zimne i suche powietrze oraz stres, również mogą wywoływać symptomy. Niestety, w praktyce trudno jest całkowicie wyeliminować substancje alergiczne, takie jak roztocza i pyłki kwiatowe.
Dlatego większości pacjentom cierpiącym na uczuleniowe zapalenie błony śluzowej nosa najpierw są przepisywane odpowiednie leki. Dzięki nim łatwiej jest mieć symptomy pod kontrolą i zacząć właściwe leczenie.
W celu stłumienia reakcji alergicznych zazwyczaj używa się leków przeciwhistaminowych oraz sterydów do nosa. Równocześnie stosuje się również immunoterapię. Jest to sposób leczenia polegający na modyfikowaniu reakcji układu odpornościowego, poprzez długoterminowe podawanie małych dawek antygenu, który wyzwala reakcję alergiczną. Immunoterapia jest w szczególności wykorzystywana, jako jedyna metoda zapobiegania wystąpienia astmy u dzieci.
Jeśli symptomy nie ustępują pomimo stosowania leków, rozważa się korekcję przegrody nosowej oraz operację, polegającą na redukcji małżowiny nosowej dolnej. Jest to wskazane, kiedy przegroda nosowa jest skrzywiona lub kiedy występuje obrzęk błon śluzowych i nos jest bardzo zatkany.
Pacjenci cierpiący na uczuleniowe zapalenie błony śluzowej, powinni z pewnością podjąć się odpowiedniego leczenia. Jeśli to zlekceważą, jakość ich życia może się bardzo pogorszyć, z powodu bólu głowy spowodowanego zatkanym nosem, problemów ze spaniem, pamięcią oraz koncentracją. Schorzenie jest również powiązane z występowaniem astmy, zapaleniem zatok oraz zapaleniem ucha środkowego, dlatego należy aktywnie się leczyć.
Na uczuleniowe zapalenie błony śluzowej nie ma lekarstwa. Jednakże, poprzez odpowiednie zdiagnozowanie substancji powodującej alergię, leczenie farmakologiczne i kontrolowanie środowiska w którym się przebywa, można wieść w miarę komfortowe życie. W przypadku wystąpienia podejrzanych symptomów, zaleca się zasięgnięcia porady specjalisty i ustalenie planu leczenia.
Dział: Medycyna
Autor:
Kwon Tae Ik (권대익 기자) | tłumaczenie Anna Zielińska
Źródło:
https://n.news.naver.com/mnews/article/469/0000722879?sid=103