2024-04-20 16:02:42 JPM redakcja1 K

AMD wprowadza na rynek nowe układy AI dla komputerów PC w odpowiedzi na rosnącą konkurencję ze strony Nvidii i Intela

Firmy AMD, Nvidia oraz Intel zapowiadają, że komputery PC wykorzystujące sztuczną inteligencję zapoczątkują nową erę w branży.

POLSKA - 2023/07/31: Na ilustracji logo AMD jest wyświetlane na smartfonie z procentami giełdowymi na ekranie laptopa. (Ilustracja autorstwa Omar Marques/SOPA Images/LightRocket via Getty Images). Sopa Images | Lightrocket | Getty Images

Amerykańska firma Advanced Micro Devices (AMD), specjalizująca się w projektowaniu układów komputerowych, zaprezentowała we wtorek nowe procesory dedykowane do komputerów PC obsługujące sztuczną inteligencję (AI), w dążeniu do zdobycia przewagi w wyścigu AI PC przeciwko rywalom, takim jak Nvidia oraz Intel.

Komputery AI PC to komputery osobiste wyposażone w procesory zaprojektowane do wykonywania zadań AI, takich jak tłumaczenia językowe w czasie rzeczywistym czy streszczenia.

AMD określiło te procesory jako najpotężniejsze jak dotąd układy dla komputerów biznesowych. Nowe procesory z serii Ryzen Pro 8040 dla laptopów oraz z serii Ryzen Pro 8000 dla komputerów stacjonarnych są zbudowane w zaawansowanej technologii 4-nanometrowej.

Procesory te mają zasilać modele komputerów PC marek takich jak HP i Lenovo już od drugiego kwartału 2024 roku, zgodnie z komunikatem prasowym AMD. Te nowe chipy AMD będą rywalizować z chipami Nvidii oraz Intela, które również są dedykowane dla komputerów z sztuczną inteligencją.

Podobnie jak Nvidia, AMD nie produkuje własnych chipów, lecz zleca produkcję swoich chipów odlewniom półprzewodników, głównie największemu na świecie kontraktowemu producentowi chipów, Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC).

TSMC obecnie produkuje chipy 3-nanometrowe i planuje rozpoczęcie masowej produkcji chipów 2-nanometrowych w 2025 roku. Zazwyczaj mniejszy rozmiar nanometra oznacza mocniejsze i wydajniejsze chipy.

W styczniu AMD ogłosiła procesory nowej generacji z serii Ryzen 8000G dla komputerów stacjonarnych, które mają zapewnić „ogromną moc oraz dominującą wydajność dla intensywnych obciążeń, w tym gier i tworzenia treści". Seria 8000G również opiera się na 4-nanometrowej technologii.

AMD i Intel widzą w komputerach AI nową erę dla branży. W ubiegłym roku, po uruchomieniu ChatGPT w listopadzie 2022 roku, nastąpił boom na sztuczną inteligencję.

Prezes AMD, Victor Peng, podkreślił w lutym w wywiadzie dla CNBC, że rynek komputerów PC ze sztuczną inteligencją będzie nadal się rozwijał, a ich adopcja wzrośnie w drugiej połowie 2024 roku.

„Uważamy, że komputery PC ze sztuczną inteligencją będą gwiazdą nadchodzącego roku" - powiedział dyrektor generalny Intela, Pat Gelsinger, podczas wydarzenia inauguracyjnego w Nowym Jorku w 2023 roku.

Główni producenci chipów ścigają się, aby wypuścić bardziej wydajne oraz potężniejsze układy dla aplikacji AI.

Nvidia na początku stycznia zaprezentowała nowe procesory graficzne do uruchamiania generatywnych aplikacji AI na komputerach PC, między innymi takich firm jak Acer, Dell lub Lenovo.

Intel w grudniu wprowadził na rynek układy Core Ultra do uruchamiania funkcji AI na komputerach PC. Firma poinformowała, że procesory te zostaną wbudowane w ponad 230 pierwszych na świecie komputerów PC ze sztuczną inteligencją firm takich jak Acer, ASUS, Dell, HP oraz Lenovo.

Amerykańska firma konsultingowa Gartner szacuje, że dostawy komputerów PC ze sztuczną inteligencją będą stanowić 22% sprzedaży wszystkich komputerów PC w 2024 roku. Firma badawcza spodziewa się, że do końca roku zostanie dostarczonych 54,5 miliona sztuk komputerów PC ze sztuczną inteligencją.

„Szybkie wdrażanie funkcji GenAI do urządzeń oraz procesorów ostatecznie stanie się standardowym wymogiem dla dostawców technologii" - powiedział Ranjit Atwal, starszy analityk w firmie Gartner.

Może to jednak stanowić wyzwanie dla sprzedawców, którzy będą mieli trudności z „odróżnieniem się od konkurencji" i zwiększeniem przychodów - dodał Atwal.

Dział: Technologia

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.