2023-12-18 15:57:16 JPM redakcja1 K

Analiza ilości cukru w organizmie może wykryć nowotwory

Według naukowców z Uniwersytetu w Göteborgu, w przyszłości niewielka ilość śliny może wystarczyć do wykrycia początkowego stadium raka. "Myślę, że będziemy w stanie przeprowadzić testy kliniczne na ludzkich próbkach w ciągu czterech lub pięciu lat" mówi badacz Daniel Bojar.

Zdjęcie: National Cancer Institute/Unsplash

Chodzi o cukier, a dokładniej o glikany, rodzaj struktury zbudowanej z cząsteczek cukru. Zgodnie z wcześniejszymi badaniami, zmiany w strukturze glikanów we krwi mogą wskazywać na pewną formę stanu zapalnego lub choroby w organizmie. Na przykład, badania wykazały, że poziomy glikanów są zmienione we wczesnych stadiach choroby Alzheimera.

11 rodzajów raka pod mikroskopem

Naukowcy z Uniwersytetu w Göteborgu opracowali sposób na rozróżnienie różnych rodzajów zmian w strukturze glikanu, w tym przypadku dotyczących raka.

Naukowcy przeanalizowali dane od około 220 pacjentów z 11 różnymi rodzajami raka i znaleźli różnice w glikanie w zależności od rodzaju raka.

Sztuczna inteligencja pomaga naukowcom

Testy statystyczne zwane spektroskopią masową są często stosowane w celu ustalenia, czy poziom poszczególnych cukrów jest znacznie wyższy lub niższy w przypadku raka. Jednak testy te mają niską czułość i nie są wiarygodne, ponieważ różne cukry są strukturalnie powiązane, a zatem nie są od siebie niezależne.

Naukowcy z Uniwersytetu w Göteborgu wykorzystują nową metodę, która obejmuje sztuczną inteligencję. Według naukowców może ona znaleźć wzorce w zestawach danych, w których inne technologie zawodzą.

„Możemy ufać naszym wynikom, są one statystycznie istotne. Jeśli wiemy, czego szukamy, łatwiej jest to znaleźć. Teraz weźmiemy te biomarkery i opracujemy metody testowania" mówi Daniel Bojar, starszy wykładowca bioinformatyki na Uniwersytecie w Göteborgu.

Szybkie wykrywanie raka

Naukowcy otrzymali niedawno fundusze na najnowocześniejszy spektrometr masowy. Instrument ten posłuży jako platforma AI wspierająca naukowców w badaniu glikanów w próbkach raka płuc. Celem jest wcześniejsze wykrycie raka, aby zwiększyć szanse na wyleczenie.

"Chcemy opracować niezawodną i szybką metodę analizy w celu wykrycia raka, a także jego rodzaju, za pomocą próbki krwi lub śliny. Myślę, że będziemy w stanie przeprowadzić testy kliniczne na ludzkich próbkach w ciągu czterech lub pięciu lat" mówi dr Bojar.

Dział: Medycyna

Autor:
Göteborgs universitet/forskning.se | Tłumaczenie: Zofia Świercz

Źródło:
https://www.forskning.se/2023/12/13/sockeranalys-kan-avsloja-olika-cancerformer/

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE