2023-01-30 18:13:02 JPM redakcja1 K

Anglia: W październiku wprowadzony zostanie zakaz używania jednorazowych opakowań plastikowych

Rząd ogłosił, że w październiku tego roku wejdzie w życie zakaz używania niektórych jednorazowych obiektów plastikowych

Andrew Crook, właściciel smażalni ryb, twierdzi, że jedzenie na wynos będzie znacznie droższe

Rząd ogłosił, że w październiku tego roku wejdzie w życie zakaz używania niektórych jednorazowych obiektów plastikowych 

W celu rozwiązania problemu rosnącej ilości plastiku, restauracje, kawiarnie i inne lokale muszą przestać używać jednorazowych plastikowych sztućców, talerzy i misek. Grupy ekologiczne pochwaliły ten ruch, ale zauważyły, że można pójść dalej i rozwiązać problem opakowań lądujących na wysypiskach śmieci.

Grupa British Takeaway Campaign poinformowała BBC, że firmy potrzebują więcej wsparcia, żeby zrealizować ten plan.

Smażalnie ryb i inne restauracje z jedzeniem na wynos staną się droższe, a małe biznesy będą zmuszone do podwyższenia cen opakowań, komentuje Andrew Crook, właściciel smażalni w Lancashire oraz zastępca British Takeway Campaign.

W przeciągu roku w Anglii zużywa się około 2,7 miliarda sztuk jednorazowych sztućców (głównie plastikowych) i 721 miliony jednorazowych talerzy, podaje Departament Środowiska, Żywności i Rolnictwa (DEFRA).

„Wierzymy, że robimy to co do nas należy, a małe firmy powoli się rozkręcą” - mówi Crook.

Opakowania inne niż plastikowe są teraz bardziej powszechne, ale czasami kosztują nawet 12 pensów za sztukę (63 grosze).

W sklepie z kebabami w Londynie, Ibo, który nie podał swojego nazwiska, mówi, że rosnące rachunki i mniej klientów są dla niego powodem do zmartwień. „Zmiana opakowań będzie nas dużo kosztować. Sam nie przepadam za plastikiem, ale nie używałbym go, gdybym nie musiał. Ale jak inaczej mamy pakować nasze kebaby?" - skomentował dla BBC News.

Niektóre kawiarnie już przestały używać jednorazowych plastikowych obiektów. „Mamy pozytywne wspomnienia z tym związane,” opowiada Louise Lateur, szef lokalu E5 Bakehouse w Londynie. Kawiarnia dokonała tej zmiany około pięć lat temu, a w 2021 roku całkowicie przestała używać jednorazowych kubków do kawy. Teraz używa się tam opakowań, które potem trafią na kompost, kubków wielokrotnego użytku i pudełek na wynos.

Niektóre firmy próbują całkowicie przerzucić się na opakowania wielokrotnego użytku.

Helen Vandenhaute, sprzedająca wypieki i lunche, zaprezentowała opakowania na wynos nazywane „tiffin tins”. Klienci kupują puszki, zamawiają jedzenie, a potem przynoszą opakowania z powrotem. Początkowo puszki były całkiem popularne, lecz teraz nie używa się ich zbyt często. Klienci cenią sobie wygodę - oznajmia Helen.

Zakaz używania jednorazowych opakowań plastikowych:

  • Obejmuje jednorazowe plastikowe talerze, tace, miski, sztućce, patyczki do balonów i niektóre rodzaje styropianowych kubków oraz pojemników na żywność
  • Od października 2023r. sprzedawcy detaliczni, restauracje, sprzedawcy żywności i przemysł turystyczny nie będą mogli ich sprzedawać
  • Nie obejmuje chusteczek nawilżanych ani saszetek, lecz rząd twierdzi, że rozważa podjęcie działań, by je uwzględnić

Szkocja i Walia wprowadziły podobne przepisy w 2021 r.

Opakowania trafiające na kompost są droższe

„Teraz bardziej zwracamy uwagę na to, czego używamy jako pudełka na wynos, dlatego tym samym zmniejszamy odpady” - wyjaśnia Helen.

Oprowadzając mnie po okolicy, rower towarowy zaparkował przed drzwiami. Danilo Ponzetta podniósł duże pudło z kubkami wielokrotnego użytku i załadował je na rower.

Lokal E5 zachęca klientów do przynoszenia własnych kubków, ale osoby, które o tym zapominają, mogą skorzystać z usługi przedsiębiorstwa Reuser – jednej z kilku firm świadczących takie usługi w Londynie.

Kilka firm w Londynie oferuje usługi korzystania z kubków wielokrotnego użytku.

Klienci pobierają aplikację, skanują kubek, a po wypiciu kawy muszą zwrócić kubek w ciągu 10 dni, lub dokonać zapłaty. Reuser zbiera kubki, czyści i zwraca z powrotem do kawiarni. Uratowało to około 60 000 jednorazowych kubków przed trafieniem na wysypisko, zwraca uwagę prezes Andrew Matthews.

Helen wyjaśnia, że klienci początkowo byli zniechęceni całą procedurą. „Jednak odkąd przyzwyczaili się do nowego systemu są zadowoleni. Stało się to normalnością” - mówi.

Lateur twierdzi, że ryzyko związane z tą zmianą było odstraszające, a rząd tworzy więcej zachęt dla firm, by stały się bardziej przyjazne dla środowiska.

„Każdy musi pamiętać, że przedmioty jednorazowego użytku, nieważne z jakiego są materiału, mają wpływ na środowisko” - oznajmia Helen Bird z organizacji pozarządowej NGO WRAP. Dodaje także, że w nadchodzących miesiącach może pojawić się więcej restrykcji odnośnie innych opakowań.

„Ogłoszenie to jest tylko powierzchownym radzeniem sobie z problemem,” komentuje organizacja Greenpeace, wzywając rząd do wprowadzenia przepisów, aby supermarkety oferowały przedmioty wielokrotnego użytku.

DEFRA twierdzi, że rozważa wprowadzenie systemu zwrotu kaucji za pojemniki na napoje.

Autor:
Georgina Rannard | Tłumaczenie: Klaudia Lorent

Żródło:
https://www.bbc.com/news/science-environment-64253130

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.