2023-09-26 21:29:10 JPM redakcja1 K

Archeolodzy odkryli 1500-letni pałac Majów w Meksyku

Archeolodzy z Meksykańskiego Narodowego Instytutu Starożytności (INAH) odkryli pałac w starożytnym mieście Majów w południowo-wschodnim Meksyku.

Źródło: INAH 

Posiada on cechy wspólne z ruinami w sąsiedniej Gwatemali, co może sugerować istotny okres migracji który miał miejsce wiele tysięcy lat temu. 

Pałac został znaleziony w stanowisku archeologicznym Kabah - przedhiszpańskiej osadzie położonej w regionie Puuc w stanie Jukatan, na południe od współczesnego miasta Mérida. 

Budynki te zostały odkryte przez zespół w ramach projektu kolejowego Maya Train, linii kolejowej o długości 1500 km, która będzie przebiegać przez półwysep Jukatan. 

Dyrektor generalny INAH, Diego Prieto Hernández, powiedział, że nowo odkryty pałac posiada główną fasadę, która składa się z portyku zawierającego osiem pilastrów - płytkich, dekoracyjnych kolumn przymocowanych do ściany. Dodatkowo, pałac posiada dziewięć wejść oraz przedłużenie o długości przekraczającej 25 metrów. 

Badacze nazwali nowo odkryte ruiny cywilizacji Majów Pałacem Petenero. Hernández powiedział, że konstrukcja w kształcie czworokąta ma ponad 1500 lat. 

Pałac został ozdobiony motywami piór, koralików i ptaków, które wyrzeźbiono w jego strukturze. Naukowcy uważają, że dach budynku został wykonany z nietrwałego surowca, palma guano, który nie przetrwał. 

Pałac ma wspólne cechy ze ruinami Majów znalezionymi w departamencie Petén w Gwatemali, powiedział Hernández. 

Kompleksy mieszkalne, wraz z innymi częściami starożytnego miasta, były do niedawna pokryte roślinnością, zauważono w oświadczeniu INAH. Miasto założyli ludzie pochodzący z regionu Petén, który obejmuje Gwatemalę i Belize, między 250 a 500 rokiem n.e., choć dokładna data powstania budynku nie jest znana. Toscano Hernández powiedział, że pierwszy władca miasta mógł mieszkać w tych budowlach. 

„Zakładamy, że ważna grupa migracyjna z tego miejsca założyła Kabah” - powiedział Hernández. 

Cywilizacja Majów dominowała na terenach dzisiejszego południowo-wschodniego Meksyku, Gwatemali, Belize i zachodnich obszarów Salwadoru i Hondurasu przez ponad 3000 lat, aż do ery hiszpańskiej kolonizacji. 

 

Dział: Nauka

Autor:
Oguz Kayra | Tłumaczenie: Patryk Wasyliszyn

Żródło:
https://arkeonews.net/archaeologists-discovered-1500-year-old-maya-palace-in-mexico/

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE