Architekci z Dubaju marzą o ogromnym kosmicznym pierścieniu, który otoczy najwyższy budynek świata
W Dubaju eksperymentalna firma architektoniczna ZNera Space zaproponowała projekt koncepcyjny, w którym masywna, pięciopiętrowa, okrągła struktura owinięta jest wokół najwyższego na świecie drapacza chmur, Burj Khalifa – który wznosi się na wysokość 829,8 metrów (2,723 stóp), czyli prawie dwa razy więcej niż Empire State Building.
Koncepcja, znana jako Downtown Circle, łączy w sobie społeczność, luksus i futurystyczną urbanistykę w szalenie ambitnym projekcie, który został ożywiony przez serię hipnotyzujących ilustracji stworzonych we współpracy z firmą Pictown, która specjalizuje się w renderach architektonicznych. Główni architekci ZNera Space, Najmus Chowdry i Nils Remess, przewidują Downtown Circle jako poziome uderzenie w pionową, futurystyczną panoramę Dubaju, składającą się z pozornie niekończących się wieżowców.
STALE ZMIENIAJĄCA SIĘ PANORAMA
Jakkolwiek fascynujący i radykalny może być projekt Downtown Circle, jest on, na razie, praktycznie i finansowo niewykonalny, przyznają Chowdry i Remess. „To miał być początek rozmowy”, powiedział Chowdry. „Coś, co mogłoby skłonić ludzi do przemyślenia rozwoju miasta, do przemyślenia zatłoczenia miasta.. Obiecujemy zrównoważone miasto”. „Pracowaliśmy nad bardzo ważnymi aspektami, które podnoszą dyskusję o tym, jak planujemy miasta” – dodał Remess. „Powodem, dla którego wybraliśmy Burj Khalifa, było to, że znajduje się on w bardzo gęstym obszarze miejskim, a my chcemy zająć się kwestiami, które towarzyszą gęstym populacjom miejskim”. Konstrukcja, która ma grzęznąć 550 metrów (1,804 stóp) nad poziomem ulicy, miałaby obwód ponad trzech kilometrów (1,8 mili). Pierścień byłby podtrzymywany przez pięć ogromnych filarów – z ich podstawami umieszczonymi na pustych działkach, które potencjalnie mogłoby służyć dodatkowym celom. „Chcieliśmy stworzyć mikroklimat w Downtown i stworzyć coś w rodzaju koperty wokół obszaru, aby kontrolować temperaturę i uczynić go bardziej przyjaznym do życia w upalne dni”, powiedział Chowdry. „Możesz użyć tych pionowych filarów jako miejskich oczyszczaczy powietrza”. W strukturę filarów mógłby zostać wkomponowany innowacyjny projekt filtrujący smog stworzony przez ZNera Space, który znalazł się na krótkiej liście do nagrody World Architecture Festival 2018 w kategorii „Eksperymentalny projekt przyszłości”.
ZRÓWNOWAŻONY PROJEKT DLA PRZYSZŁOŚCI
W Dubaju temperatury często przekraczają 40 stopni Celsjusza (104 stopnie Fahrenheita), a architekci chcą, aby ich projekt wyznaczył nowy wzorzec zrównoważonego rozwoju w tym regionie.„Cały sufit będzie odcinkiem paneli słonecznych” – powiedział Chowdry. „To, co chcemy również zrobić, to wdrożyć technologię, którą wykorzystaliśmy już w poprzednim projekcie – słoneczne ogniwa wodorowe”.Technologia ta wykorzystuje energię słoneczną do przekształcenia wody w wodór, który następnie może zasilić klimatyzację i dostarczyć energię do budynku.Projekt został sporządzony w celu dostosowania do optymistycznego planu generalnego Dubaju dotyczącego zrównoważonego środowiska miejskiego do roku 2040.Koncepcja proponuje również opcje transportowe z jednego końca na drugi, w tym system tramwajów elektrycznych, które mogłyby osiągać prędkość 100 kilometrów (62 mil) na godzinę oraz infrastrukturę umożliwiającą korzystanie z podniebnych taksówek.
„SAMOWYSTARCZALNE” MIASTO
Tak duże ambicje architektoniczne nie są pozbawione wyzwań inżynierskich, takich jak stworzenie konstrukcji wystarczająco mocnej, aby pomieścić elementy wewnętrzne, a jednocześnie na tyle lekkiej, aby mogła być podtrzymywana przez filary. „Sama struktura jest dość lekka. Wyobrażam ją sobie jako (duży) samolot – skóra, żebra, które stają się strukturą, a wewnątrz wszystko jest puste” – powiedział Chowdry. „Potem jest wspierany przez te kolumny i pierścień koła”, kontynuował. „Wybraliśmy, aby był okrągły, ponieważ jest to najbardziej stabilny format strukturalny”. Proponowany Downtown Cirlce wplótłby przestrzeń mieszkalną wśród obszarów handlowych, korporacyjnych i kulturalnych, tworząc kompleksowe „samowystarczalne miasto w mieście”, powiedział Remess. „Jeśli mieszkasz tam, możesz dotrzeć do swojego biura, lub możesz dotrzeć do parku, lub do swojego domu w 15-20 minut spacerem. W Dubaju trudno jest to zrobić”. Najważniejszym elementem wnętrza projektu jest ciągły pas zieleni, nazywany Skypark, który łączy wszystkie pięć kondygnacji budynku. “Skypark jest centralnym kręgosłupem całego projektu” – wyjaśnił Chowdry. „Będzie to zielona przestrzeń o mieszanym przeznaczeniu, a także będzie działać jako przestrzeń do ponownego przemyślenia, w jaki sposób rolnictwo będzie miało miejsce w przyszłości, zwłaszcza w miastach”. „Jeśli spojrzysz historycznie, najpierw przyszło rolnictwo, a potem zbudowaliśmy miasto” – powiedział Remess. „Teraz w pewnym sensie straciliśmy tę koncepcję. Z tym pasem zieleni wewnątrz struktury, chcemy przywrócić rolnictwo i produkcję żywności do centrum miasta”.
Koncepcja z pewnością przyciąga uwagę, ale nie wszystko jest pozytywne. Od momentu zamieszczenia makiet na stronie firmy na Instagramie, niektórzy komentatorzy stwierdzili, że projekt może zniszczyć tkankę dzielnicy śródmiejskiej. „Niektóre komentarze online były negatywne, ale jak ktoś powiedział nam ostatnio, co wygląda lepiej: pusty palec czy palec z obrączką na nim?”, powiedział Chowdry. „Myślę, że to tylko dodaje do pionowości Burj Khalifa”.
Dział: Inżynieria Materiałowa
Autor:
nieznany | Tłumaczenie: Karolina Bejma
Źródło:
https://edition.cnn.com/style/article/dubai-downtown-circle-znera-space-design-spc-intl/index.html