Asteroida uruchamia światowy plan obrony w obliczu szansy na kolizję z Ziemią w 2032
Asteroida o stumetrowej szerokości została wpisana na listę ryzyka uderzenia po tym, jak została zauważona w grudniu przez automatyczny teleskop.
Zdjęcie: Nasa/Johns Hopkins/Zuma Press Wire/Rex/Shutterstock
Asteroida o szerokości 100 metrów po raz pierwszy uruchomiła globalne procedury obrony planetarnej, po tym jak obserwacje teleskopowe ujawniły, że istnieje szansa na jej kolizję z Ziemią w 2032 roku. Asteroida 2024 YR4 została zauważona przez zautomatyzowany teleskop w Chile 27 grudnia ubiegłego roku i od tego czasu znalazła się na szczycie list ryzyka uderzenia, które prowadzą amerykańskie i europejskie agencje kosmiczne.
Na podstawie zebranych do tej pory pomiarów, asteroida ma 1,3% szansy na zderzenie z Ziemią 22 grudnia 2032 roku albo inaczej, prawie 99% szans, że przeleci obok bez żadnego wypadku. „Najbardziej prawdopodobne, że ta asteroida przeleci bez szkody” – powiedział Colin Snodgrass, profesor astronomii planetarnej na Uniwersytecie w Edynburgu. „Po prostu zasługuje na trochę więcej uwagi pod kątem obserwacji przez teleskopy, dopóki nie będziemy w stanie tego potwierdzić. Im dłużej będziemy śledzić jej orbitę, tym bardziej dokładne będą nasze przyszłe przewidywania jej trajektorii.”
Ta asteroida ma ocenę 3 na Torino Impact Hazard Scale, co wskazuje na bliskie spotkanie, zasługujące na uwagę astronomów, ponieważ istnieje 1% lub większa szansa na kolizję w ciągu najbliższej dekady, która mogłaby spowodować „miejscową destrukcję”. Skala Torino ma zakres od 0, gdy nie ma ryzyka, do 10, kiedy kolizja jest pewna i stanowi zagrożenie dla przyszłości znanej nam cywilizacji.
Jedyną asteroidą, która kiedykolwiek otrzymała wyższą ocenę, jest Apophis, która pojawiła się w nagłówkach w 2004 roku. Apophis początkowo otrzymała ocenę 4 na skali Torino, ale później została zdegradowana, gdy obserwacje wykazały brak zagrożenia przez co najmniej następny wiek.
Gareth Collins, profesor nauk planetarnych na Imperial College London, powiedział, że zwiększenie monitorowania obiektów bliskich Ziemi sprawi, że odkrycia takie jak asteroida 2024 YR4 staną się o wiele bardziej powszechne. „Na tym etapie najlepszą rzeczą, jaką można zrobić, jest kontynuowanie śledzenia tej asteroidy tak długo, jak to możliwe, abyśmy mogli przewidzieć jej trajektorię z większą pewnością” – powiedział.
Skała kosmiczna wielkości asteroidy 2024 YR4 nie spowodowałaby wydarzenia prowadzącego do masowego wymierania, jak miało to miejsce 66 milionów lat temu: asteroida, która doprowadziła do wymarcia dinozaurów, miała od 10 do 15 km szerokości. Jednak asteroidy o szerokości 100 metrów, które uderzają w Ziemię średnio co kilka tysięcy lat, nadal mają potencjał, by spowodować katastrofalne zniszczenia na skalę miasta.
Wykrycie asteroidy uruchomiło dwie grupy reagujące na asteroidy wspierane przez ONZ. Międzynarodowa Sieć Ostrzegania przed Asteroidami podjęła działania, żeby przeprowadzić dalsze obserwacje asteroidy i zawęzić niepewności co do jej orbity. Grupa Doradcza ds. Planowania Misji Kosmicznych również została powiadomiona. Zaproponują one plan ewentualnej interwencji, być może przez odchylenie asteroidy za pomocą statku kosmicznego, techniki testowanej w misji DART NASA.
Asteroida obecnie porusza się w kierunku Ziemi w niemal prostej linii, co utrudnia astronomom precyzyjne określenie jej orbity. Astronomowie planują przeprowadzenie dokładniejszych obserwacji w nadchodzących miesiącach, zanim skała zniknie z pola widzenia. Jeśli te pomiary nie wykluczą uderzenia w 2032 roku, asteroida prawdopodobnie pozostanie na listach ryzyka agencji kosmicznych, aż do jej powrotu w pole widzenia w 2028 roku.
„Pierwszym krokiem w odpowiedzi na obronę planetarną jest rozpoczęcie dalszych obserwacji” – powiedział Snodgrass. „Jeśli te obserwacje nie wykluczą kolizji, następnymi krokami będą bardziej szczegółowe pomiary charakterystyki za pomocą teleskopów oraz dyskusja, co agencje kosmiczne mogłyby zrobić w zakresie bardziej szczegółowych misji rozpoznawczych i ewentualnych misji łagodzących. Ta asteroida jest wystarczająco duża, by misja taka jak DART mogłaby być skuteczna, jeśli zajdzie taka potrzeba. Dysponujemy technologią, która została już przetestowana.”
Dział: Kosmos
Autor:
Ian Sample | Tłumaczenie: Natalia Pinkawa - praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/
Źródło:
https://www.theguardian.com/science/2025/jan/30/asteroid-spotted-chance-colliding-with-earth-2032