Astronauci, którzy polecieli w kosmos na pokładzie Starlinera mierzą się z dodatkowym opóźnieniem
NASA ogłosiła, że opóźnia start SpaceX Crew-10, co sprawi, że astronauci Butch Wilmore i Suni Williams – których pobyt na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej już został niespodziewanie przedłużony – zostaną na orbicie jeszcze dłużej.
Zdjęcie: NASA/AP. Astronauci z NASA Butch Wilmore i Suni Williams znajdują się w przedsionku między przednim portem modułu Harmony Międzynarodowej Stacji Kosmicznej a statkiem kosmicznym Starliner Boeing w czerwcu.
Williams i Wilmore wystartowali w kosmos w czerwcu, pilotując pierwszy załogowy lot testowy statku Starliner Boeinga. Ich podróż, która miała trwać około tygodnia, przerodziła się w wielomiesięczne zadanie po tym jak ich statek doświadczył problemów technicznych w drodze na stację kosmiczną, a NASA uznała, że sprowadzenie ich do domu na pokładzie
Starlinera byłoby zbyt ryzykowne.
Od tego czasu astronauci dołączyli do Crew-9, rutynowej misji na stacji kosmicznej oryginalnie zaplanowanej jako powrót na Ziemię nie wcześniej niż w lutym po okresie przekazania Crew-10. Teraz Crew-10 wystartuje co najmniej miesiąc później niż oczekiwano, ponieważ zespoły NASA i SpaceX potrzebują “czasu, aby dokończyć realizację nowego statku kosmicznego Dragon na potrzeby misji” według agencji kosmicznej.
„NASA i SpaceX rozważyły różne opcje zarządzania kolejnym przekazaniem załogowym, włączając w to użycie innego statku Dragon” wspomniała NASA w poście na blogu we wtorek. „Po dokładnym rozważeniu zespół ustalił, że start Crew-10 późnym marcem, zaraz po ukończeniu nowego statku kosmicznego Dragon, jest najlepszą opcją spełnienia wymagań NASA oraz osiągnięcia celów stacji kosmicznej na 2025 rok”.
Misja SpaceX Crew-9 , w skład której również wchodzi astronauta NASA Nick Hague i rosyjski kosmonauta Aleksandr Gorbunov, dotarła na orbitującą placówkę we wrześniu. Williams oraz Wilmore przebywają na stacji już od ponad sześciu miesięcy i będą mieli za sobą około dziewięciu miesięcy w kosmosie, jeśli wrócą do domu późnym marcem lub wczesnym kwietniem.
Rutynowe misje na Międzynarodową Stację Kosmiczną zazwyczaj trwają sześć miesięcy. Jednakże, nie jest rzadkim dla astronautów otrzymanie nieoczekiwanego przedłużenia pobytu na stacji kosmicznej – o kilka dni, tygodni, czy nawet miesięcy.
Na przykład astronauta NASA Frank Rubio jest rekordzistą USA pod względem najdłuższego nieprzerwanego pobytu na stacji kosmicznej. Spędził tam 371 dni na misji, która zakończyła się w 2023 roku.
Dział: Kosmos
Autor:
Jackie Wattles, Ross Levitt, CNN | Tłumaczenie Urszula Kalemba — praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/
Źródło:
https://edition.cnn.com/2024/12/18/science/astronauts-space-delay-return/index.html