Astronauci, którzy polecieli w kosmos statkiem Starliner, zmierzą się z dodatkowym opóźnieniem
NASA ogłosiła, że opóźnia start SpaceX Crew-10, co sprawi, że astronauci Butch Wilmore i Suni Williams – którzy już i tak nieoczekiwanie musieli przedłużyć swój pobyt na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej – pozostaną na orbicie jeszcze dłużej.
Astronauci Butch Wilmore i Suni Williams w przedsionku pomiędzy przednim portem modułu Space Station’s Harmony a statkiem kosmicznym Starliner firmy Boeing, czerwiec Zdjęcie: NASA/AP
Williams i Wilmore wystartowali w kosmos w czerwcu, pilotując pierwszy załogowy lot testowy statku kosmicznego Boeinga, Starliner. Ich podróż, która miała trwać około tygodnia, przedłużyła się o parę miesięcy po tym, jak ich środek transportu napotkał problemy w drodze na stację kosmiczną. NASA uznała, że sprowadzenie ich do domu na pokładzie Starlinera byłoby zbyt ryzykowne. Od tamtej pory astronauci dołączyli do Crew-9, rutynowej misji stacji kosmicznej, która oryginalnie miała wrócić na Ziemię nie wcześniej niż w lutym po zmianie z Crew-10. Jak podaje agencja kosmiczna, Crew-10 wystartuje co najmniej miesiąc później, niż zakładano, ponieważ zespoły NASA i SpaceX potrzebowały „czasu na przygotowanie do misji nowego statku kosmicznego Dragon”.
„NASA i SpaceX oceniły różne opcje dotyczące zarządzania rotacją załogi, w tym użycie kolejnego statku Dragon. Po dokładnym rozważeniu zespół zdecydował, że start Crew-10 późnym marcem, po ukończeniu nowego statku Dragon, był najlepszą opcją dla spełnienia wymagań NASA oraz osiągnięcia celów stacji kosmicznej na 2025 rok” – ogłosiła NASA, we wtorek w poście na blogu.
W misji Crew-9 firmy SpaceX biorą udział również astronauta NASA Nick Hague i rosyjski kosmonauta Aleksandr Gorbunov, którzy dotarli do orbitującej placówki we wrześniu. Williams i Wilmore są już na stacji ponad sześć miesięcy, a jeśli wrócą do domu pod koniec marca lub na początku kwietnia, będą mieli za sobą około dziewięciu miesięcy w kosmosie. Rutynowe misje na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej trwają sześć miesięcy, jednak nierzadko zdarza się, że astronauci niespodziewanie muszą przedłużyć swój pobyt na stacji o kilka dni, tygodni, a czasem nawet miesięcy. Jeden z astronautów NASA, Frank Rubio, jest rekordzistą USA w najdłuższym nieprzerwanym pobycie na stacji kosmicznej. Spędził tam 371 dni podczas misji, która zakończyła się w 2023 roku.
Dział: Kosmos
Autor:
Jackie Wattles, Ross Levitt, CNN | Tłumaczenie: Julia Kopycińska – praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/
Źródło:
https://edition.cnn.com/2024/12/18/science/astronauts-space-delay-return/index.html