Badacze pozostawili 36 ciał, aby zgniły i odkryli coś, co może dać policji nowe narzędzie w sprawach o morderstwa
Analizując mikroorganizmy w skórze 36 zwłok, badacze odkryli nową technikę, która pozwala określić czas śmierci nawet do 21 dni.
Nowa metoda może mieć decydujące znaczenie dla przyszłych dochodzeń w sprawie morderstwa. Foto: ArtMari/Shutterstock/NTB.
Pod każdą klatką, chronionych przed drapieżnikami, leży 36 martwych ciał. Muszą podążać za biegiem natury i załamać się. Zostały one przekazane nauce i pomogą nam dowiedzieć się więcej o procesie rozkładu organizmu.
Ciała złożono na czymś w rodzaju cmentarza naukowego, gdzie zespół amerykańskich naukowców obserwował je przez 21 dni od chwili śmierci. Pobrali próbki skóry twarzy i bioder, a także otaczającej je gleby.
Próbki pokazują, jak z dnia na dzień zmienia się skład mikroorganizmów w zwłokach. Analizując próbki, naukowcy opracowali model, który może określić czas śmierci do 21 dni po śmierci, jak opisali w nowym badaniu opublikowanym w Nature .
Model może mieć znaczenie dla przyszłej medycyny sądowej i pomóc śledczym w rozwiązywaniu spraw o morderstwa. Przecież 21 dni to znacznie więcej, niż można dziś określić czas śmierci.
A metoda ta prawdopodobnie będzie mogła być stosowana jeszcze dłużej, gdy w przyszłości zgromadzi się więcej danych i przeprowadzi się więcej badań. Tak twierdzi Zachary M. Burcham, współautor badania oraz doktorant i badacz mikrobiologii na Uniwersytecie Tennessee-Knoxville.
Mikroorganizmy przejmują kontrolę
Nowa metoda wykorzystuje fakt, że te same mikroorganizmy nie są obecne bezpośrednio po naszej śmierci, jak wtedy, gdy organizm postępuje w procesie rozkładu, wyjaśnia Marie-Louise Kampmann. Jest specjalnym konsultantem w Instytucie Genetyki Sądowej na Uniwersytecie w Kopenhadze, który dokonał przeglądu nowego badania.
Wykorzystując uczenie maszynowe, czyli sztuczną inteligencję, naukowcy odkryli prawidłowość zmian składu mikroorganizmów w czasie po śmierci.
Okazało się, że we wszystkich 36 zwłokach pojawił się dokładnie ten sam zestaw około 20 różnych typów rozkładających się mikroorganizmów. Poszczególne mikroorganizmy docierały nawet do zwłok w tym samym czasie podczas 21-dniowego okresu obserwacji, mimo że zwłoki znajdowały się w różnych miejscach i o różnych porach roku.
Dzięki nowemu modelowi badacze mogą powiązać dany skład mikroorganizmów z określonym punktem procesu rozkładu. I w ten sposób oszacuj, jak długo dana osoba nie żyje.
Eksperymentuj w różnych klimatach
- ,,Szczególnie interesujące jest to, że technika ta wydaje się działać w różnych klimatach’’ - mówi Marie-Louise Kampmann i zwraca uwagę, że 36 ciał umieszczono w trzech różnych miejscach.
Na każdą porę roku w tym samym miejscu umieszczano trzy osoby. W ten sposób badacze mogli uwzględnić zmieniającą się pogodę w poszczególnych porach roku.
Chociaż wydaje się, że metoda ta działa w różnych klimatach, nie możemy bezpośrednio przenieść jej do innych krajów. Przynajmniej jeszcze nie.
- ,,Badanie nie obejmuje naszego wilgotnego i zimnego klimatu, dlatego ważne będzie zbadanie, jak metoda działa w podobnym klimacie’’ - wyjaśnia Kampmann.
Jako kraj, z którym właściwe może być nawiązanie takiej współpracy, wymienia Holandię. Są w trakcie tworzenia podobnego projektu, a holenderski klimat jest podobny do naszego.
Przyszłe badania
Chociaż Marie-Louise Kampmann uważa, że badanie jest zarówno imponujące, jak i dokładne, wskazuje na kilka rzeczy, o których powinieneś wiedzieć:
- ,,Nie wiemy, jak od „początku” wyglądała flora bakteryjna organizmu, co sprawia, że metoda jest nieco niepewna – mówi, dodając, że metoda nie uwzględnia BMI, co też ma wpływ na rozkład organizmu faza.
Obecnie nie możemy bezpośrednio zastosować tej techniki w badaniach. Otwiera jednak możliwość, że w przyszłości czas zgonu będziemy mogli określić w dłuższym okresie niż obecnie, gdzie czas ten możemy określić jedynie z kilkudniowym opóźnieniem. Pomoże to w przyszłych badaniach, wyjaśnia Kampmann.
– ,,To duże i dokładne badanie, obejmujące wiele organów i mnóstwo danych, i zdecydowanie chcę się temu przyjrzeć bliżej’’ – mówi.
Dział: Człowiek
Autor:
Sara Oline Martini Jørgensen │Tłumaczenie: Antonina Nowicka