Badania mówią, że właściciele zwierząt kochają swoje psy bardziej niż koty
Badania wykazały, że właściciele zwierząt kochają swoje psy bardziej niż koty. Jednak jest to zależne od miejsca zamieszkania.
Zdjęcie: Diomedia
Chociaż wcześniejsze badania sugerowały już to odkrycie, naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze chcieli dogłębniej zbadać, czy czynniki kulturowe miałyby jakikolwiek wpływ na wyniki. Wnioski wyciągnięte z ich badań opublikowano w czasopiśmie „Frontiers in Veterinary Science”.
„Zarówno my, jak i inni badacze, odkryliśmy, że ludzie są skłonni wydawać znacznie mniej pieniędzy na swoje koty niż na psy” – oznajmił w komunikacie prasowym profesor Peter Sandøe z Uniwersytetu w Kopenhadze, pierwszy autor badania, który szczegółowo opisał wyniki badań. „Chcieliśmy dowiedzieć się, czy koty będą mogły ostatecznie osiągnąć gdzieś tak samo wysoki status jaki mają obecnie psy”.
W ankiecie przeprowadzonej w Danii, Austrii i Wielkiej Brytanii, 844 właścicielom psów, 872 właścicielom kotów i 401 osobom posiadającym zarówno psy, jak i koty zadano pytania dotyczące ich zwierząt domowych. Ogólnie rzecz biorąc, uczestnicy mieli wyższe wyniki w zakresie przywiązania do psów niż do kotów. Właściciele częściej ubezpieczali swoje psy, oczekiwali większej liczby opcji leczenia dla swoich psów i decydowali się płacić za to leczenie.
Jednak wyniki różniły się znacznie w poszczególnych krajach. Na przykład, choć wyniki ankiet w Wielkiej Brytanii były na korzyść psów, różnica głosów była nieznaczna. Austria i Dania bardzo wyraźnie preferowały psy. „Chociaż we wszystkich krajach ludzie bardziej troszczą się o swoje psy niż o koty, różnica preferencji jest zależna od kraju” – stwierdził Sandøe.
Kontynuował: „Nie wydaje się zatem zjawiskiem powszechnym, że ludzie troszczą się o swoje koty znacznie mniej niż o psy. Zamiast tego sugerujemy, że różnica prawdopodobnie zależy od czynników kulturowych, w tym od tego, czy zwierzęta spędzają dużo czasu z właścicielami w domu.”
Badanie sugeruje, że różnice między krajami mogą wynikać z różnic kulturowych i podejścia do zwierząt domowych. Może to wynikać z historii kraju związanej ze zwierzętami wiejskimi i częstotliwości ich interakcji z ludźmi. Czynniki te mogły mieć wpływ na postawy społeczne wobec zwierząt domowych w dzisiejszych czasach.
Większe przywiązanie emocjonalne do psów było najsilniej zaobserwowane w Danii. Duńczycy zdecydowanie rzadziej wykupowali ubezpieczenie dla swoich kotów niż dla psów. "Wydaje się, że nie ma naturalnych ograniczeń co do tego, jak bardzo ludzie będą troszczyć się o swoje koty w porównaniu z psami” – stwierdził Sandøe. „Brytyjczyków często przedstawia się jako naród miłośników kotów, co z pewnością potwierdza nasze badanie. Duńczycy mają przed sobą długą drogę, ale może kiedyś uda im się osiągnąć ten sam poziom”.
Właściciele zwierząt domowych zwykle dzielą się na jedną z dwóch kategorii: miłośników kotów albo psów. Preferencje zwykle wynikają z cech osobowości zwierzęcia. Koty są z pewnością bardziej powściągliwe niż ich psie odpowiedniki. Psy są znane z tego, że są bardziej przywiązane do swoich właścicieli, podczas gdy koty mogą wydawać się bardziej niezależne. Z badania wynika, że może to również wpływać na postawę właściciela wobec zwierzęcia.
„Nasze badanie uwzględnia jedynie trzy kraje położone w Europie Środkowej i Zachodniej” – stwierdziła w komunikacie prasowym profesor Clare Palmer z Texas A&M University, współautorka artykułu. „Rodzi to intrygujące pytania dotyczące tego, co mogą odkryć badania porównawcze innych krajów” – kontynuowała. „Być może są kraje, w których poziom opieki i przywiązania do kotów jest rzeczywiście wyższy niż do psów?”
Dział: Ciekawostki
Autor:
Robyn White | Tłumaczenie: Ewa Zontek
Źródło:
https://www.newsweek.com/pet-owners-love-their-dogs-more-cats-1836420