2024-04-24 13:30:32 JPM redakcja1 K

Badania nad rakiem płuc

Badacze wciąż poszukują nowych sposobów na kombinowanie, planowanie i sekwencjonowanie stosowania chemioterapii, chirurgii i radioterapii w leczeniu raka płuc.

Dzięki brachyterapii lekarze mogą dostarczyć promieniowanie bezpośrednio do guza, używając radioaktywnych pelletów, które są wprowadzane do miejsca guza. Zdjęcie: Adobe stock.

Na przykład w jednym dużym badaniu pacjenci z rakiem płaskokomórkowym, który rozprzestrzenił się na pobliskie tkanki lub węzły chłonne, otrzymywali jednocześnie promieniowanie i chemioterapię, zamiast prowadzenia ich sekwencyjnie. Ich pięcioletnie wskaźniki przeżycia wzrosły z około 6 do 16 procent. Innym badaniem porównano leczenie dwóch grup osób z rakiem płuc drobnokomórkowym. Jedna grupa otrzymywała chemioterapię plus dwie codzienne dawki promieniowania, a druga chemioterapię z tylko jedną codzienną dawką promieniowania. Badacze stwierdzili, że grupa otrzymująca dwie codzienne dawki promieniowania wraz z chemioterapią miała lepsze wskaźniki przeżycia.

Nowoczesne leki chemioterapeutyczne, znane pod nazwami handlowymi takimi jak Navelbine®, Taxol®, Taxotere®, Gemzar®, Hycamtin® i Camptosar®, wykazały poprawę wyników w badaniach, gdy stosowane są pojedynczo. Różne kombinacje tych nowych leków z tradycyjnymi środkami, takimi jak cisplatyna i karboplatyna, są obecnie badane w ramach badań klinicznych lub mają zgłoszone wczesne wyniki badań. Inni badacze pracują nad opracowaniem leków o nazwie "celowane molekularnie agenty", które zabijają komórki nowotworowe, kierując się kluczowymi molekułami zaangażowanymi we wzrost komórek nowotworowych. Jednym z tych leków, znanym jako Avastin™, okazał się skuteczny w wydłużaniu życia pacjentów o kilka miesięcy, gdy był stosowany w połączeniu z tradycyjną chemioterapią.

Nowe metody harmonogramowania i dostarczania terapii promieniowaniem są również przedmiotem badań. W radioterapii konformalnej lekarze starają się ocenić guz w trzech wymiarach i skupić wiązkę promieniowania bezpośrednio na obszarze guza.

Dzięki brachyterapii lekarze mogą dostarczyć promieniowanie bezpośrednio do guza, używając radioaktywnych pelletów, które są wprowadzane do miejsca guza.

Te dwie techniki - radioterapia konformalna i brachyterapia - mają zaletę redukcji uszkodzeń otaczających tkanek.

Badacze stale próbują opracować nowe metody wykrywania i diagnozowania raka płuc, aby złapać go i leczyć we wczesnych stadiach. Rentgen klatki piersiowej jest jednym z najczęstszych narzędzi używanych w diagnostyce raka płuc.

Jednak mniej niż jedna trzecia przypadków raka płuc wykrytych przez rentgen klatki piersiowej jest znaleziona na tyle wcześnie, by być wyleczonym. Raport z Narodowego Instytutu Raka dotyczący badania przesiewowego na raka prostaty, płuc, jelita grubego i jajnika (PLCO) wykazał, że rentgen klatki piersiowej może wykryć wczesny rak płuc, ale może również dawać wiele fałszywie pozytywnych wyników. Oznacza to, że testy mogą wskazywać, że ktoś może mieć raka, podczas gdy tak naprawdę go nie ma. Konieczne są dodatkowe badania, aby sprawdzić, czy ktoś rzeczywiście ma raka.

Jedną z obiecujących metod przesiewowych jest spiralna tomografia komputerowa, znana jako spiralne TK. Spiralne TK pozwala na skanowanie płuc od szyi do przepony w czasie krótszym niż 20 sekund, lub nawet podczas jednego wdechu. Wstępne badania wskazują, że może to pomóc lekarzom w wykryciu małych guzów, jednak wciąż pozostają pytania dotyczące ryzyka i korzyści z zastosowania tej technologii jako narzędzia przesiewowego.

Zapobieganie rakowi płuc to kolejny obszar, który badacze biorą pod lupę. Jedną z możliwych terapii, którą badają, jest chemoprewencja - czyli stosowanie naturalnych lub syntetycznych leków w celu odwrócenia, tłumienia lub zapobiegania wzrostowi nowotworu.

Chemoprewencja jest obszarem aktywnych badań klinicznych, czyli badań obejmujących bezpośrednią obserwację pacjentów.

Trwają również badania kliniczne, które mają na celu ustalenie, jak skutecznie niektóre substancje mogą działać w zapobieganiu dodatkowej, wtórnej postaci raka u pacjentów, którzy mieli raka płuc we wczesnym stadium.

Wśród terapii, którymi zajmują się badacze, znajduje się aerozolowy spray dostarczający leki bezpośrednio do płuc oraz szczepionka przeciwko uzależnieniu od nikotyny. Jednak powszechne stosowanie tych terapii może być oddalone o lata.

Badacze również biorą pod uwagę inne substancje, które miały nadzieję zapobiec rakowi płuc, takie jak kwas 13-cis retinowy lub CRA, czyli izotretynoina, oraz palmitynian retinylu. Oba te związki pochodzą z witaminy A, jednak okazały się nieskuteczne.

 

Dział: Medycyna

Autor:
News-medical.net | Tłumaczenie: Anna Mazur

Żródło:
https://www.news-medical.net/health/Lung-Cancer-Research.aspx

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE