2024-06-15 13:47:47 JPM redakcja1 K

Badania pokazują, że sztuczna inteligencja wykrywa raka prostaty na obrazach z rezonansu magnetycznego lepiej niż radiolodzy

AI może w przyszłości wesprzeć diagnostykę.

Henkjan Huisman chce zbudować sztuczną inteligencję, na której będzie można polegać. Źródło: Pixabay/CC0 Public Domain

Sztuczna inteligencja wykrywa raka prostaty częściej niż radiolodzy. Co więcej, sztuczna inteligencja uruchamia fałszywe alarmy o połowę rzadziej. Pokazuje to międzynarodowe badanie koordynowane przez Uniwersyteckie Centrum Medyczne Radboud i opublikowane w „The Lancet Oncology”. Jest to pierwsze badanie na dużą skalę, w którym międzynarodowy zespół w przejrzysty sposób ocenia i porównuje sztuczną inteligencję z ocenami radiologów i wynikami klinicznymi. Radiolodzy mają coraz więcej pracy, ponieważ mężczyźni z wyższym ryzykiem raka prostaty są obecnie rutynowo poddawani badaniu gruczołu krokowego rezonansem magnetycznym. Diagnozowanie raka prostaty za pomocą rezonansu magnetycznego wymaga znacznej wiedzy specjalistycznej, a doświadczonych radiologów brakuje. Sztuczna inteligencja może pomóc w sprostaniu tym wyzwaniom.
Ekspert ds. sztucznej inteligencji Henkjan Huisman i radiolog Maarten de Rooij, liderzy badania PI-CAI, zorganizowali duże zawody między zespołami budującymi AI i międzynarodowym zespołem radiologów. Wraz z innymi ośrodkami w Holandii i Norwegii dostarczyli ponad 10 000 skanów. W przypadku każdego pacjenta określili, czy występuje u niego rak prostaty. Umożliwiło to różnym grupom na całym świecie opracowanie sztucznej inteligencji do analizy tych obrazów. Pięć najlepszych zgłoszeń zostało połączonych w super-algorytm do analizy skanów rezonansowych pod kątem raka prostaty. Wreszcie, oceny czterystu skanów prostaty dokonane przez AI zostały porównane z ocenami grupy radiologów. 

Dokładna diagnoza

Społeczność PI-CAI zgromadziła ponad dwieście zespołów AI i 62 radiologów z dwudziestu krajów. Porównali oceny AI i radiologów nie tylko ze sobą nawzajem, ale także ze złotym standardem, ponieważ monitorowali wyniki mężczyzn, od których pochodziły skany. Mężczyźni byli obserwowani średnio przez pięć lat. Pierwsze międzynarodowe badanie dotyczące sztucznej inteligencji w diagnostyce prostaty pokazuje, że sztuczna inteligencja wykrywa prawie 7% więcej agresywnych nowotworów prostaty niż grupa radiologów. Ponadto sztuczna inteligencja o 50% rzadziej identyfikuje podejrzane obszary, które później okazują się nie być nowotworami. Oznacza to, że dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji liczba biopsji może zostać zmniejszona o połowę. Jeśli wyniki te powtórzą się w kolejnych badaniach, może to w przyszłości znacznie pomóc radiologom i pacjentom. Można by było zmniejszyć obciążenie radiologów, zapewnić dokładniejsze diagnozy i zminimalizować liczbę niepotrzebnych biopsji prostaty. Opracowana sztuczna inteligencja nadal wymaga walidacji i obecnie nie jest jeszcze dostępna dla pacjentów w warunkach klinicznych.

System zarządzania jakością

Huisman zauważa, że społeczeństwo ma niewielkie zaufanie do sztucznej inteligencji. „Dzieje się tak, ponieważ producenci czasami tworzą sztuczną inteligencję, która nie jest wystarczająco dobra”, wyjaśnia. Pracuje on nad dwiema rzeczami. Pierwszą z nich jest publiczny i przejrzysty test mający na celu sprawiedliwą ocenę sztucznej inteligencji. Drugą jest system zarządzania jakością, podobny do tego, który istnieje w przemyśle lotniczym. „Jeśli samoloty prawie się zderzą, komisja ds. bezpieczeństwa sprawdzi, jak ulepszyć system, aby nie stało się to w przyszłości. Tego samego chcę dla sztucznej inteligencji. Chcę opracować system, który uczy się na każdym błędzie, aby sztuczna inteligencja była monitorowana i mogła być stale ulepszana. W ten sposób możemy zbudować zaufanie do sztucznej inteligencji w opiece zdrowotnej. Optymalna, regulowana sztuczna inteligencja może pomóc uczynić opiekę zdrowotną lepszą i bardziej wydajną”.

Dział: Aktualności

Autor:
Radboud University Tłumaczenie: Wiktoria Wrześniak

Źródło:
https://medicalxpress.com/news/2024-06-ai-prostate-cancer-mri-radiologists.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE