2024-02-12 09:11:30 JPM redakcja1 K

Badania ujawniają kluczową rolę nasyconych kwasów tłuszczowych w procesie tworzenia pamięci

Naukowcy z Uniwersytetu w Queensland ujawnili kluczową rolę nasyconych kwasów tłuszczowych w procesie konsolidacji wspomnień w mózgu. Dr Isaac Akefe z Instytutu Badań Nad Mózgiem na Uniwersytecie w Queensland odkrył mechanizm molekularny i zidentyfikował geny leżące u podstaw procesu tworzenia pamięci, otwierając drzwi do potencjalnego leczenia zaburzeń neurodegeneracyjnych.

Zdjęcie: Alfred Pasieka/ Science Photo Library / Getty Images

„Poprzednio wykazaliśmy, że poziom nasyconych kwasów tłuszczowych wzrasta w mózgu podczas komunikacji neuronalnej, ale nie wiedzieliśmy, co jest powodem tych zmian. Teraz po raz pierwszy zidentyfikowaliśmy zmiany w krajobrazie kwasów tłuszczowych w mózgu, gdy neurony kodują pamięć. Enzym o nazwie fosfolipaza A1 (PLA1) wchodzi w interakcję z innym białkiem w synapsie o nazwie STXBP1, tworząc nasycone kwasy tłuszczowe” – powiedział Dr Isaac Akefe z Instytutu Badań Nad Mózgiem na Uniwersytecie w Queensland.

Mózg jest najbardziej otłuszczonym organem w organizmie, a związki tłuszczowe zwane lipidami stanowią 60% jego masy. Kwasy tłuszczowe są budulcem klasy lipidów zwanych fosfolipidami.

Praca wykonana w laboratorium profesora Frederica Meuniera wykazała, że STXBP1 kontroluje ukierunkowanie enzymu PLA1, koordynując uwalnianie kwasów tłuszczowych i kierując komunikacją w synapsach w mózgu.

„Ludzkie mutacje w genach PLA1 i STXBP1 zmniejszają poziom wolnych kwasów tłuszczowych i sprzyjają zaburzeniom neurologicznym” - powiedział profesor Meunier.

„Aby określić znaczenie wolnych kwasów tłuszczowych w tworzeniu pamięci, wykorzystaliśmy modele myszy, w których usunięto gen PLA1.Śledziliśmy początek i progresję zaburzeń neurologicznych i poznawczych przez całe ich życie.” Zauważyliśmy, że nawet zanim ich pamięć uległa pogorszeniu, poziom nasyconych wolnych kwasów tłuszczowych był znacznie niższy niż u myszy kontrolnych”. Oznacza to, że enzym PLA1 i uwalniane przez niego kwasy tłuszczowe odgrywają kluczową rolę w nabywaniu pamięci”.

Badania te mają ważne następstwa dla zrozumienia, w jaki sposób powstają wspomnienia.

„Nasze odkrycia wskazują, że manipulowanie tym szlakiem nabywania pamięci ma ekscytujący potencjał w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera” - powiedział profesor Meunier.

Zespół badawczy docenia wkład doktorantów Sabera Abda Elkadera z Australijskiego Instytutu Bioinżynierii i Nanotechnologii oraz Benjamina Matthewsa z Instytutu Badań Nad Mózgiem na Uniwersytecie w Queensland.

Jest to badanie prowadzone we współpracy z Uniwersytetem Nowej Południowej Walii, Uniwersytetem w Strasburgu, Uniwersytetem w Bordeaux, The Scripp Research Institute i Baylor College of Medicine.

Artykuł badawczy został opublikowany w EMBO Journal.

Dział: Aktualności

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE