Badania wskazują, że lek przeciwpadaczkowy może zmniejszyć objawy bezdechu sennego
Międzynarodowe badania sugerują, iż Sulthiam może pomóc w zapobieganiu czasowemu zatrzymywaniu oddechu.
Standardowym leczeniem obturacyjnego bezdechu sennego jest spanie z aparatem, który wdmuchuje powietrze poprzez maskę, w celu utrzymania drożności dróg oddechowych. Fotografia: Juanmonino/Getty Images
Z badań wynika, iż lek przeciwpadaczkowy może pomóc w zapobieganiu czasowemu zatrzymywaniu oddechu u pacjentów z bezdechem sennym.
Według Narodowego Instytutu Zdrowia i Opieki Społecznej w Anglii, obturacyjny bezdech senny dotyka co 20 osobę. Osoby cierpiące na obturacyjny bezdech senny zazwyczaj głośno chrapią, ich oddech zaczyna się zatrzymywać w ciągu nocy, przez co prowadzi on do częstego budzenia się. Choroba ta nie tylko przyczynia się do zmęczenia, lecz może także zwiększać ryzyko wystąpienia wysokiego ciśnienia krwi, udaru mózgu, chorób serca oraz cukrzycy typu drugiego.
Międzynarodowe badanie wykazało, że lek przeciwpadaczkowy wiąże się ze znacznym zmniejszeniem objawów bezdechu sennego.
Wyniki, zaprezentowane na Kongresie Europejskiego Towarzystwa Oddechowego w Wiedniu, wykazały, że istnieją opcje dla osób niezdolnych do korzystania z urządzeń wspomagających oddychanie, takich jak aparaty CPAP (Aparaty do leczenia bezdechu sennego).
Profesor Jan Hedner z uniwersyteckiego szpitala Sahlgrenska i Szwedzkiego Uniwersytetu w Göteborgu powiedział: „Standardowym leczeniem obturacyjnego bezdechu sennego jest spanie z aparatem, który wydmuchuje powietrze przez maskę na twarz, aby utrzymać drożność dróg oddechowych. Zdaniem wielu osób urządzenia te są trudne w użytku przez dłuższy czas, dlatego konieczne jest znalezienie alternatywnych terapii”.
Naukowcy przeprowadzili kontrolowane badanie u niemal 300 pacjentów zmagających się z obturacyjnym bezdechem sennym w Belgii, Czechach, Francji, Niemczech oraz Hiszpanii, która nie używała aparatów CPAP. Podzielono ich na cztery grupy, z których trzy otrzymały dawkę sulthiamu, gdzie ostatnia została poddana działaniu placebo.
Na początku oraz po upływie 12 tygodniu od badania, mierzono oddech pacjentów, poziom tlenu, rytm serca, ruchy oczu oraz aktywność mózgu i mięśni podczas snu na początku badania.
Po 12 tygodniach stwierdzono, iż u osób przyjmujących sulthiam odnotowano do 50% mniej przypadków zatrzymania oddechu oraz wyższego poziomy tlenu we krwi podczas snu. Efekty były szczególnie widoczne w przypadku najwyższych dawek leku.
Hedner zaznaczył, że wyniki sugerują, iż sulthiam może być skutecznym lekiem na tę chorobę i że potrzebne są dalsze badania, w celu potwierdzenia korzystnego działania leku na układ oddechowy na większej grupie pacjentów z bezdechem sennym.
Erika Radford, kierowniczka działu doradztwa zdrowotnego w Asthma + Lung UK, stwierdziła, że wyniki były pierwszy krokiem w kierunku odejścia od stosowania sprzętu oddechowego na rzecz terapii farmakologicznej. „Ta potencjalna alternatywa dla obecnego leczenia ułatwiłaby ludziom radzenie sobie z ich schorzeniem” dodała.
Dr Sriram Iyer, konsultant w dziedzinie pulmonologii oraz przyszły przewodniczący sekcji medycyny snu Royal Society of Medicine, powiedział: „Jest to ważne badanie, które podkreśla, że terapia lekowa w przypadku bezdechu jest bliska realizacji”.
„Choć kolejne badania będą miały na celu zbadanie długoterminowych korzyści, skutków ubocznych oraz, czy istnieją określone grupy pacjentów, którzy odnieśliby większe korzyści z leczenia. Niezwykle ważne jest, abyśmy nie zapominali, że bezdech w większości przypadków jest związany z otyłością, i leczenie tej choroby powinno być priorytetem” powiedział.
Dział: Medycyna
Autor:
Anna Bawden | Tłumaczenie: Miłosz Zagórski – praktykant fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/