2023-09-13 18:12:06 JPM redakcja1 K

Badania wykazały, że kawki porzucają przyjaciół, aby zdobyć pożywienie, ale trzymają się rodziny

Naukowcy z Kornwalii odkryli, że ptaki trzymają się potomstwa, rodzeństwa i partnerów, nawet jeśli grozi im głód.

Dla wielu rodzina jest najważniejsza na świecie, wygląda na to, że tak samo uważają kawki; naukowcy odkryli, że te chętnie zmieniają przyjaciół, w celu zdobycia pożywienia, ale trzymają się rodziny, nawet jeśli grozi im głód. 

Badanie kolonii kawek w zachodniej Kornwalii wykazało, że małe wrony porzucają starych towarzyszy i nawiązują nowe relacje, jeśli pomaga im to zdobyć korzyści, ale trzymają się rodziny na dobre i na złe. 

Naukowcy postawili bardzo towarzyskie dzikie kawki przed zadaniem, w którym dostęp do larw mącznika był uzależniony od tego, które osobniki odwiedzały karmnik razem. Chociaż ptaki szybko zmieniły przyjaciół, aby uzyskać najlepsze nagrody, trzymały się swojego potomstwa, rodzeństwa i partnerów godowych (kawki łączą się w pary na całe życie) bez względu na wynik. 

Badanie, będące częścią trwającego dekadę projektu Cornish Jackdaw Project, dostarcza nowych informacji na temat tego, jak niektóre zwierzęta zarządzają relacjami społecznymi. 

Alex Thornton, profesor ewolucji poznawczej w centrum ekologii i ochrony przyrody na kampusie Penryn Uniwersytetu Exeter w Kornwalii, powiedział: "Monitorujemy setki dzikich kawek, z których każda jest wyposażona w maleńki znacznik PIT osadzony w pierścieniu na nodze, działa on podobnie jak chipy transpondera używane dla kotów i psów domowych. 

"W tym eksperymencie losowo przydzieliliśmy kawki do dwóch grup - A lub B - i zaprogramowaliśmy parę automatycznych karmników wykrywających znaczniki PIT, aby dostarczały mączniki tylko wtedy, gdy osobniki z tej samej grupy (AA lub BB) odwiedzały karmnik razem". Jeśli ptaki z różnych grup przybyły razem - A i B - karmniki pozostały zamknięte. Samotne ptaki otrzymywały zaś ziarno, ale nie bardziej pożądane mączniki. 

Thornton powiedział: "Chodziło o to, aby dowiedzieć się, czy mogą one dostosowywać swoje relacje społeczne do danej sytuacji. Mogą mieć przyjaciół w niewłaściwej grupie, czy mogą ich więc porzucić i zacząć spotykać się z osobnikami, które są we właściwej grupie?” 

"Kawki okazały się bardzo strategiczne, szybko nauczyły się porzucać przyjaciół z drugiej grupy, aby uzyskać najlepsze nagrody. Zrobiły jednak wyjątek, jeśli chodzi o ich bliskie relacje, nawet jeśli nie dostały nic w zamian”. 

"Podstawową ideą jest to, że każdy ptak musiał śledzić interakcje z innymi osobnikami, zapamiętać wyniki tych interakcji i wykorzystać je, aby osiągnąć oczekiwany wynik. Udało nam się przetestować pomysł: czy jednostki mogą śledzić wyniki wcześniejszych interakcji i aktualizować swoje relacje? Okazuje się, że tak". 

Thornton powiedział, że kawki były doskonałym obiektem badawczym, ponieważ są sprytne i tworzą bardzo dynamiczne sieci społeczne. "Ptasi towarzysze przychodzą i odchodzą, więc poza silnymi relacjami mają wiele innych skojarzeń. Jest sporo do zapamiętania. Istnieją tu podobieństwa z ludzkim społeczeństwem". 

Michael Kings z University of Exeter powiedział: "Wyniki te mają ważne implikacje dla naszego zrozumienia ewolucji inteligencji, ponieważ pokazują, że umiejętność śledzenia i zapamiętywania informacji o partnerach społecznych może przynieść korzyści". 

Josh Arbon z Uniwersytetu w Bristolu dodał: "Nasze odkrycia pomagają również zrozumieć, w jaki sposób społeczeństwa tworzą się na podstawie indywidualnych decyzji". 

Założony w 2012 roku projekt Cornish Jackdaw Project obejmuje trzy kolonie, w których żyje ponad 2500 indywidualnie rozpoznawalnych kawek z kolorowymi obrączkami i znacznikami PIT. 

Wyniki badań zostały przedstawione w artykule ,,Dzikie kawki potrafią selektywnie dostosowywać swoje powiązania społeczne, zachowując jednocześnie cenne, długoterminowe relacje''  opublikowanym w Nature Communications. 

Dział: Przyroda

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE