24.07.2024 JPM Redakcja

Badanie pokazuje, że szympansy komunikują się równie szybko, jak ludzie

Analiza tysięcy gestów dzikich szympansów we wschodniej Afryce wykazała zaskakujące podobieństwa do ludzkich rozmów.

Badanie prowadzone przez naukowców z Uniwersytetu St. Andrews wykazało, że podczas gestykulacji między sobą w naturze, szympansy zostawiały podobne przerwy przed odpowiedzią, jak te pozostawiane podczas rozmów między ludźmi. Fot. Adrian Soldati/PA

Ludzie wprawdzie mogą być mistrzami szybkiej wymiany zdań, ale okazuje się, że szympansy również mają swoje dynamiczne wymiany, choć w formie sygnałów rękoma.

Badacze przeanalizowali tysiące gestów wykonywanych przez dzikie szympansy we wschodniej Afryce i odkryli uderzające podobieństwa do wymiany zdań u ludzi, zwłaszcza jak szybko małpy reagowały na siebie nawzajem.

Badania sugerują, że ludzie i małpy dzielą fundamentalne cechy komunikacji, które albo sięgają czasów ich starożytnych przodków, 
albo rozwijały się równolegle w obu gatunkach ze względu na korzyści, jakie przynosiło takie zachowanie.

„Ludzka rozmowa podlega bardzo ścisłym zasadom wymiany zdań, które są spójne w różnych kulturach i językach,” powiedziała dr Gal Badihi, ekspertka ds. zachowań zwierząt z University of St Andrews. „Zaczęliśmy się zastanawiać, czy komunikacja szympansów jest regulowana własnymi zasadami, czy też zasady te są podobne do ludzkiej rozmowy”.

Szympansy mają bogaty repertuar gestów ręcznych, z których wiele to proste prośby, takie jak „przestań”, „chodź za mną” czy „pielęgnuj mnie”. Aby dowiedzieć się więcej o zasadach ich użycia, badacze przeanalizowali ponad 8500 gestów zarejestrowanych u 252 dzikich szympansów z pięciu dzikich środowisk we wschodniej Afryce.           

Większość interakcji była krótka. W jednej, zarejestrowanej w Budongo Conservation Field Station w Ugandzie, szympansica o imieniu Monica wyciągnęła rękę w kierunku innego szympansa, Ursusa, po fizycznym starciu, co skłoniło go do odpowiedzi uspokajającym poklepaniem.         

W innych przypadkach szympansy wymieniały do siedmiu gestów z rzędu. W tych wymianach małpy zazwyczaj reagowały na siebie 
w ciągu 120 milisekund, co jest zbliżone do średniego czasu reakcji w ludzkiej rozmowie wynoszącego 200 milisekund.          

„Szympansy używają gestów w prawie każdym aspekcie swojego życia” powiedziała Badihi.   

Oprócz godzenia się po walce zaobserwowała, że szympansy używają gestów, aby uniknąć konfrontacji, witają się uściskiem 
lub pocałunkiem, proszą o dzielenie się jedzeniem i wskazują, że chcą podróżować razem lub iść osobno. Najwięcej gestów miało miejsce podczas sesji pielęgnacyjnych.

„Niektóre grupy używają dużego, głośnego gestu drapania, a następnie zaczynają się wspólnie pielęgnować. W trakcie interakcji pielęgnacyjnych mogą gestykulować do siebie nawzajem, aby zmienić pozycję lub zacząć pielęgnację w nowym miejscu” dodała. 

Pisząc, w czasopiśmie naukowym „Current Biology” badacze opisują, że czas między wymianami gestów prawie nie różnił się między szympansami w różnym wieku, ale występowały pewne różnice między różnymi społecznościami szympansów, podobnie jak subtelne różnice kulturowe u ludzi. 

Na przykład w społeczności szympansów Sonso w Ugandzie gesty były wymieniane wolniej. „U ludzi to Duńczycy wolniej odpowiadają,” powiedziała dr Catherine Hobaiter, główna autorka badania.

Ponieważ ludzie i szympansy należą do tej samej rodziny człowiekowatych, szybka komunikacja może być produktem naszego wspólnego dziedzictwa ewolucyjnego. Alternatywnie, szybkie wymiany mogą być szerszą cechą komunikacji społecznej i występować 
u innych gatunków, takich jak wieloryby, delfiny, nietoperze i hieny, dodają badacze.

Dział: Przyroda

Autor:
Tanya Procyshyn | Tłumaczenie: Nikola Kędziora – praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://www.theguardian.com/science/article/2024/jul/22/chimpanzee-communication-quick-fire-humans-study

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się