2024-07-16 14:48:34 JPM redakcja1 K

Badanie ujawnia, że ochrona 1,2% powierzchni Ziemi zapobiegłaby większości wyginięć

SAO PAULO, 25 czerwca (Reuters) - Według opublikowanego we wtorek badania, przeznaczenie dodatkowych 1,2% powierzchni Ziemi na rezerwaty przyrody zapobiegłoby większości przewidywanych wyginięć roślin i zwierząt i kosztowałoby około 263 miliardów dolarów.

REUTERS/Daniel Becerril/File Photo

W celu ochrony przyrody i zwierząt, dziesiątkowanych za sprawą zmian klimatycznych, zanieczyszczeń środowiska i niszczenia siedlisk, cały świat dąży do objęcia ochroną 30% Ziemi do 2030 roku. 

Światowi decydenci spotkają się na szczycie ONZ w Kolumbii w październiku, by omówić plany dotyczące osiągnięcia tego celu. 

Badanie opublikowane w czasopiśmie „Frontiers in Science” miało na celu zidentyfikowanie najcenniejszych obszarów środowiskowych, w nadziei, że zostaną uwzględnione w planach ochronnych, przekazał Carlos Peres, współautor badania i ekspert ds. ochrony środowiska na Uniwersytecie Wschodniej Anglii (UEA) w Wielkiej Brytanii.  

„Większość krajów nie ma tak naprawdę żadnej strategii”, powiedział Peres. 

„Cele 30 na 30 nadal nie zawierają wielu szczegółów, ponieważ wciąż nie wiadomo, które 30% powinno być objęte ochroną”. 

Wedle propozycji zawartej w badaniu, ochroną objęty zostałby dodatkowy obszar o wielkości 1,6 miliona kilometrów kwadratowych, 
a więc równy około jednej piątej Stanów Zjednoczonych. Obszar obejmowałby 16.825 miejsc na całym świecie, które stanowią dom dla rzadkich i zagrożonych gatunków. 

I to oprócz 16% powierzchni Ziemi, gdzie istnieje już jakaś forma ochrony. 

Według badania zakup tych nowych obszarów kosztowałby 263 miliardy dolarów, według bieżącej wartości w ciągu najbliższych pięciu lat. Wiele z tych obszarów obejmuje prywatne posesje. 

„Goni nas czas, ponieważ odłożenie na bok dodatkowych obszarów objętych ochroną będzie stawało się coraz bardziej kosztowne 
i trudniejsze”, wyjaśnił Peres. 

Pozyskiwanie gruntów stanowi większość kosztów tworzenia obszarów chronionych, a badanie nie uwzględniło kosztów utrzymania rezerwatów.  

Około 3/4 wyznaczonych miejsc to lasy tropikalne, jako że są najbardziej zróżnicowanymi biologicznie ekosystemami. Filipiny, Brazylia 
i Indonezja stanowią dom dla ponad połowy z tych cennych obszarów. 

Rosja jest krajem z najcenniejszymi, zdatnymi do ochrony, obszarami. Wedle badania, jest to 138.436 kilometrów kwadratowych, 
a więc teren wielkości Grecji. 

Kilka afrykańskich krajów również znalazło się na szczycie listy, z Madagaskarem posiadającym czwartą co do wielkości ilość wyznaczonych miejsc na świecie. Demokratyczna Republika Konga miała z kolei największy obszar wyznaczony do ochrony 
na kontynencie. 

Stany Zjednoczone są jedynym rozwiniętym państwem pośród 30 najwyżej pozycjonowanych w analizie krajów. Posiadały 0,6% wyznaczonych miejsc, a więc teren wielkości dwóch stanów Delaware. 

Badacze wzięli pod uwagę ekosystemy lądowe i słodkowodne, ale nie oceany lub morskie obszary chronione. W swoim badaniu 
nie uwzględnili również bezkręgowców, jako że rozmieszczenie geograficzne owadów i innych tego typu zwierząt nie jest szczególnie dobrze naniesione na mapę. 

Autor:
Jake Spring | Tłumaczenie: Michał Sawicki - praktykant fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://www.reuters.com/business/environment/protecting-12-earth-would-prevent-most-extinctions-study-says-2024-06-25/

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE