2024-07-12 22:19:02 JPM redakcja1 K

Badanie ujawniło różnice w jakości opieki nad kobietami po operacji serca

Kobiety w wieku powyżej 65 lat, wymagające skomplikowanej operacji serca, częściej niż mężczyźni trafiają do szpitali o niższej jakości, co wiąże się z wyższym wskaźnikiem śmiertelności pooperacyjnej.

Zdjęcie: Gerain0812/Shutterstock 

Takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego przez Michigan Medicine. Badanie opublikowane w JAMA Network Open objęło około 450 000 beneficjentów Medicare, którzy przeszli operację wszczepienia bajpasów aortalno-wieńcowych, czyli operację bajpasów serca. Okres badania obejmował czas od końca 2015 roku do początku 2020 roku. W porównaniu z mężczyznami, kobiety były prawie dwa razy częściej leczone w szpitalach o niskiej jakości, czyli w placówkach o najwyższym wskaźniku 30-dniowej pooperacynej śmiertelności. W szpitalach o niższej jakości śmiertelność wśród kobiet wyniosła 7%, a wśród mężczyzn prawie 5%. Różnica we współczynniku umieralności ze względu na płeć była dwukrotnie większa w porównaniu ze szpitalami o wysokiej jakości. „W całym kraju kobiety są obarczone większym ryzykiem śmierci po operacji wszczepienia bajpasów serca i częściej poddawane są operacjom w szpitalach o niższej jakości” – stwierdziła główna autorka badania Katherine M. Wagner, doktor nauk medycznych, autorka i rezydentka Oddziału Zintegrowanej Chirurgii Klatki Piersiowej na Uniwersytecie Michigan Health. 

„Wiadomo, że ta procedura wiąże się z wyższą śmiertelnością wśród kobiet. Nasze wyniki potwierdzają pilną potrzebę znaczącej poprawy jakości opieki w szpitalach o niższej jakości oraz bardziej sprawiedliwego kierowania kobiet do szpitali o wysokiej jakości, aby zmniejszyć obserwowane różnice w śmiertelności po zabiegach wysokiego ryzyka.” 

Catherine M. Wagner, rezydentka Oddziału Zintegrowanej Chirurgii Klatki Piersiowej, Uniwersytet Michigan Health 

W tym badaniu ujawniono, że kobiety częściej niż mężczyźni trafiają na nieplanowane hospitalizacje przed operacją pomostowania aortalno-wieńcowego (często określaną jako CABG) i są bardziej obciążone chorobami współistniejącymi. Wyniki te odzwierciedlają wcześniejsze ustalenia, że pacjentki z chorobą wieńcową są później kierowane na operację. Naukowcy uważają, że opóźnienie hospitalizacji może wynikać z niedostatecznie zbadanych różnic biologicznych między pacjentami płci męskiej i żeńskiej. Ponadto szpitale o wysokiej jakości, które corocznie przyjmują większą liczbę przypadków CABG, osiągają lepsze wyniki w leczeniu chirurgicznym pacjentów o średnim i wysokim ryzyku. „Ryzyko zdrowotne pacjenta oraz jakość opieki świadczonej w poszczególnych szpitalach mogą wpływać na różnice między płciami w wynikach tych zabiegów chirurgicznych” – powiedział współautor, dr Andrew Ibrahim, profesor nadzwyczajny chirurgii w UM Medical School i współdyrektor Michigan Medicine Center for Healthcare Outcomes and Policy. „Oprócz poprawy procesu kierowania pacjentek do wysokiej jakości ośrodków, badania wskazują, że zgodność płci między chirurgami a pacjentkami może przyczynić się do lepszych wyników leczenia. Dlatego konieczne są działania mające na celu zwiększenie różnorodności płci w kardiochirurgii, gdzie ponad 90% stanowią mężczyźni, co może również przyczynić się do zmniejszenia tej nierówności”. 

W marcu 2023 roku opublikowane krajowe badanie wykazało wzrost wskaźnika śmiertelności kobiet poddawanych CABG w latach 2011–2020. W jednym z apeli opublikowanych w JAMA Surgery stwierdzono, że te odkrycia „powinny być traktowane jako sygnał alarmowy dla wszystkich lekarzy, którzy troszczą się o zdrowie kobiet”. W listopadzie 2023 roku Biały Dom ogłosił swoją pierwszą w historii Inicjatywę na rzecz zdrowia kobiet, której celem jest „stymulowanie innowacji i mobilizację transformacyjnych inwestycji mające w celu wypełnienia luk w badaniach oraz poprawy zdrowia kobiet”. Następnie Departament Zdrowia i Opieki Społecznej przeznaczył 100 milionów dolarów na finansowanie działań badawczo-rozwojowych związanych ze zdrowiem kobiet. Wagner zauważa, że pomimo niedawnej poprawy wyników leczenia pacjentów poddawanych operacjom bajpasów serca, nadal istnieją różnice w rezultatach leczenia u kobiet. „Nasze badania wskazują, że możemy zniwelować luki w długoterminowej opiece poprzez poprawę jakości świadczeń w szpitalach o niższej jakości oraz sprawiedliwe kierowanie kobiet do placówek o wysokiej jakości”. „Obecny okres badań nad zdrowiem sercowo-naczyniowym kobiet jest niezwykle ekscytujący. Mam nadzieję, że skupienie się na badaniach chorób układu krążenia u kobiet przyniesie sprawiedliwe wyniki w leczeniu operacyjnym oraz poprawi opiekę nad wszystkimi pacjentkami”. 

Dział: Aktualności

Autor:
Michigan Medicine | Tłumaczenie: Michalina Roszkowska – praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://www.news-medical.net/news/20240711/Study-finds-disparities-in-heart-bypass-surgery-for-women.aspx

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE