2024-03-25 13:45:07 JPM redakcja1 K

Badanie wykazało, że obcowanie z psami może wpływać na wiele obszarów mózgu

Jeśli relaksujesz się, bawiąc się z psami lub oglądając ich urocze filmiki w mediach społecznościowych, być może coś jest na rzeczy.

Jak wynika z nowego badania, zabawa z psem może być dobra nie tylko dla Twojego zwierzaka, ale może również korzystnie wpłynąć na Twoje zdrowie emocjonalne. Goodboy Picture Company/E+/Getty Images.

Według badania opublikowanego w środę w czasopiśmie ,,PLOS One", interakcja z psami może przyczynić się do wzmocnienia u ludzi fal mózgowych związanych z odpoczynkiem i relaksem, mierzonych za pomocą odpowiednich testów.

Liczne badania wykazały emocjonalne, fizjologiczne i poznawcze korzyści płynące z interakcji ze zwierzętami, zwłaszcza psami - takie jak zwiększona energia, wzrost pozytywnych emocji lub obniżone ryzyko utraty pamięci. Autorzy badania stwierdzili, że właśnie z tych powodów interakcje zdrowotne z udziałem zwierząt są coraz częściej stosowane w różnych dziedzinach.

Wcześniejsze badania często przyjmowały ,,podejście holistyczne, porównując nastrój ludzi lub poziom hormonów przed i po spędzeniu czasu z psem" - powiedział pierwszy autor badania, Onyoo Yoo, doktorant na wydziale konwergencji biologii i lecznictwa w szkole podyplomowej Uniwersytetu Konkuk w Seulu, za pośrednictwem e-maila.

W swoim nowym badaniu Yoo i współpracownicy starali się dowiedzieć, w jaki sposób konkretne działania - a nie tylko ogólna interakcja z psem - wpływają na nastrój, zarówno obiektywnie mierząc aktywność mózgu, jak i pytając uczestników o ich subiektywne emocje.

W badaniu wzięło udział 30 zdrowych osób dorosłych, około 28 roku życia, które zostały wybrane z salonów zoologicznych i szkoły pielęgnacji psów w Seongnam w Korei Południowej, między majem a czerwcem 2022 roku.

W ponurym, cichym pomieszczeniu w lokalnej akademii pielęgnacji zwierząt, każdy uczestnik wykonał osiem czynności z 4-letnią, dobrze wyszkoloną samicą pudla standardowego należącą do głównego autora badania. Działania obejmowały spotkanie, zabawę, karmienie, masowanie, pielęgnację, fotografowanie, przytulanie i wyprowadzanie psa.

Przed rozpoczęciem aktywności uczestnicy siedzieli i wpatrywali się w ścianę przez trzy minuty, aby zminimalizować wszelką stymulację, która mogłaby wpłynąć na wyniki. Autorzy mierzyli fale mózgowe uczestników za pomocą testów elektroencefalogramowych (EEG) przez trzy minuty podczas każdej aktywności.

EEG to nieinwazyjny test, który mierzy aktywność elektryczną w mózgu za pomocą małych metalowych dysków zwanych elektrodami, które są przymocowane do skóry głowy. Testy te zapewniają ,,szybki i dokładny wgląd w nieświadome procesy, których ujawnienie może nie być możliwe w żaden inny sposób" - powiedział Yoo.

Dział: Człowiek

Autor:
Kristen Rogers | Tłumaczenie: Aleksandra Mirowska

Żródło:
https://edition.cnn.com/2024/03/13/health/playing-with-dogs-affects-brain-waves-study-wellness/index.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE