2024-06-07 18:48:34 JPM redakcja1 K

Badanie wykazało, że uzależnienie od Internetu wpływa na chemię mózgu u młodzieży

Naukowcy twierdzą, że rozległe zmiany w sieciach neuronowych mogą skutkować pogłębianiem się skłonności nałogowych i negatywnych zachowań.

Odkrycia płynące z badania mogą umożliwić skuteczne zwalczenie wczesnych objawów uzależnienia od Internetu, twierdzi Max Chang, jego wiodący autor. Fot. Yui Mok/PA

Jak sugerują wyniki badań, młodzi ludzie uzależnieni od Internetu doświadczają pewnych zmian w składzie chemicznym mózgu, które mogą skutkować pogłębianiem się skłonności do uzależnień.

Badanie, opublikowane w dzienniku „PLOS Mental Health”, zawierało przegląd wcześniejszych badań z wykorzystaniem funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI) w celu zbadania interakcji pomiędzy poszczególnymi obszarami mózgu u osób uzależnionych od Internetu.

Okazało się, że zmiany były widoczne w wielu sieciach neuronowych w mózgach osób młodych, a także, że w niektórych częściach mózgu występowała zwiększona aktywność, gdy uczestnicy byli w stanie spoczynku.

Jednocześnie odnotowano ogólny spadek łączności funkcjonalnej w częściach mózgu odpowiedzialnych za aktywne myślenie, które stanowią sieć kontroli wykonawczej mózgu odpowiadającą za pamięć i proces podejmowania decyzji.

Badanie wykazało, że powyższe zmiany skutkowały pojawieniem się u nastolatków skłonności i zachowań nałogowych, a także zmian behawioralnych związanych ze zdrowiem psychicznym, prawidłowym rozwojem, potencjałem intelektualnym oraz koordynacją fizyczną.

Naukowcy dokonali przeglądu 12 wcześniejszych badań z udziałem 237 osób w wieku od 10 do 19 lat zdiagnozowanych jako uzależnione od Internetu w latach 2013-2023.

Jak wynika z tegorocznej ankiety, prawie połowa brytyjskich nastolatków przyznała, że czuje się uzależniona od mediów społecznościowych.

Max Chang, główny autor badania oraz student w Instytucie Zdrowia Dziecka Great Ormond Street na University College London (UCL), przyznał, że „okres dojrzewania jest kluczowym etapem rozwoju człowieka, w którego trakcie dochodzi do znaczących zmian biologicznych i poznawczych”.

„W wyniku tego mózg jest szczególnie podatny na popędy związane z rozwojem uzależnienia, takie jak kompulsywne korzystanie z Internetu, potrzeba korzystania z myszy lub klawiatury oraz konsumpcja mediów”.

„Wyniki naszego badania pokazują, że popędy te mogą prowadzić do potencjalnie negatywnych zmian behawioralnych i rozwojowych, wpływających znacząco na życie nastolatków. Mogą oni na przykład mieć trudności z pielęgnowaniem relacji i aktywnością społeczną, kłamać na temat swojej aktywności w sieci, a także nieregularnie się odżywiać i cierpieć na zaburzenia snu”.

Chang liczy na to, że wyniki badań wykazały „w jaki sposób uzależnienie od Internetu wpływa na połączenia mózgowe w okresie dojrzewania” i że pozwolą one na skuteczne leczenie wczesnych objawów uzależnienia od Internetu.

Dział: Nauka

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE