Badanie: Energia słoneczna może wkrótce stać się najważniejszym źródłem energii na świecie
Badanie pokazuje, że energia słoneczna jest źródłem energii przyszłości. Kiedy słońce nie świeci, ma wspomóc energia wiatrowa.
Pracownik spaceruje po działce na farmie słonecznej Benban w Egipcie. Według badań, energia słoneczna staje się coraz bardziej istotna. Johannesa Schmitta-Tegge/dpa
Według brytyjskich naukowców słońce stanie się najważniejszym źródłem energii na świecie przed 2050 rokiem. Wynika to z analizy danych technologicznych i ekonomicznych z University of Exeter i University College London, opublikowanej w tym tygodniu w czasopiśmie Nature Communications.
Zgodnie z tym, ten sektor energetyczny mógł osiągnąć punkt zwrotny, w którym samonapędzające się „pozytywne koło/krąg” zostało wprawione w ruch między wykorzystaniem technologii słonecznej a procesem uczenia się firm, aby uczynić ją tańszą. Droga energii słonecznej do stania się najważniejszym źródłem energii jest zatem wytyczona nawet bez wsparcia bardziej ambitnej polityki klimatycznej.
Koszty energii odnawialnej gwałtownie spadają
„Postęp w dziedzinie energii odnawialnej oznacza, że prognozy zdominowane przez paliwa kopalne nie są już realistyczne” - powiedziała Femke Nijsse z University of Exeter, współtwórczyni badania, zgodnie z komunikatem uniwersytetu. Istnieje coraz większe przekonanie, że radykalnie obniżone koszty energii odnawialnej znacznie ułatwią redukcję emisji dwutlenku węgla w krajach rozwijających się.
Naukowcy zidentyfikowali jednak również cztery obszary, które mogą hamować przejście do dominacji energii słonecznej. Są to dostępność stabilnych sieci elektroenergetycznych, finansowanie energii słonecznej w krajach rozwijających się, możliwości łańcuchów dostaw oraz opór polityczny w regionach dotkniętych utratą miejsc pracy.
Energia słoneczna: co jeśli słońce nie świeci?
Naukowcy zalecają zatem, aby rządy mniej skupiały się na samym przejściu na energię słoneczną, a bardziej na usunięciu tych czterech barier. Obejmuje to zabezpieczenie dostaw energii, gdy słońce nie świeci, na przykład poprzez energię wiatrową i linie przesyłowe między regionami.
W szczególności kraje afrykańskie potrzebowałyby również dostępu do finansowania, aby zarządzać przejściem na energię słoneczną. Łańcuchy dostaw, zwłaszcza kluczowych surowców, takich jak lit i miedź potrzebne do produkcji baterii, musiałyby zostać wzmocnione. Ponadto należy złagodzić utratę miejsc pracy w przemyśle paliw kopalnych i powiązanych branżach, od których zależy utrzymanie około 13 milionów ludzi na całym świecie.
Dział: Technologia
Autor:
berliner-zeitung.de | Tłumaczenie: Walentyna Schwerbel