Badanie: Ocieplenie doprowadziło do katastrofalnej utraty pingwinów cesarskich
Wyniki nowego badania pokazują, że w zeszłym roku bezradne pisklęta pingwinów cesarskich zginęły w wielu miejscach lęgowych na Antarktydzie Zachodniej, kiedy lód rozpadł im się pod nogami.
(Zdjęcie: Shutterstock / NTB)
Naukowcy twierdzą, że w czterech z pięciu badanych stanowisk w rejonie Morza Bellingshausen na przełomie ubiegłego roku aż 100 procent piskląt utonęło lub zamarzło.
„To pierwsze masowe niepowodzenie wylęgu pingwinów cesarskich w kilku koloniach, wynikające z utraty lodu morskiego” - mówi Peter Fretwell. Kierował on pracami nad recenzowanym badaniem i pracuje jako naukowiec w British Antarctic Survey.
Badanie pokazuje, że pingwiny cesarskie często potrafią przemieszczać się po dużych obszarach, kiedy brak lodu prowadzi do zapadnięcia się gniazd. Wyraża jednak zaniepokojenie rozwojem sytuacji, w wyniku którego pingwiny nie mają dokąd się przenieść. Jednocześnie autorzy badania podkreślają, że trudno przewidzieć, jak będzie się kształtował lód w przyszłości.
Badanie opublikowano w czwartek w czasopiśmie Communications: Earth & Environment, stowarzyszonym z czasopismem Nature.
Fretwell, P.T., Boutet, A. & Ratcliffe, N. Record low 2022 Antarctic sea ice led to catastrophic breeding failure of emperor penguins. Commun Earth Environ 4, 273 (2023).
Dział: Ochrona Środowiska
Autor:
NTB/ forskning.no | Tłumaczenie: Dorota Kliś