Belgijscy klimatolodzy hodują gruszki z przyszłości
Maasmechelen, Belgia. W belgijskiej prowincji Limburgia, jeden z sadów w sercu kraju, w którym hoduje się gruszki, które wyróżnią się swoim niezwykłym wyglądem: ten sad to skupisko 12 przezroczystych kopuł, wzniesionych wysoko na lustrzanej ścianie nad otaczającym parkiem.
Podczas pracy w laboratorium Uniwersytetu w Leuven w Heverlee w Belgii naukowiec używa urządzenia bliskiej podczerwieni, aby przewidzieć najlepszy czas na zbiór gruszek, 18 września 2024 r. Zdjęcie: REUTERS/Bart Biesemans
Wewnątrz kopuł naukowcy uprawiają gruszki w kontrolowanym środowisku, które symuluje wpływ zmian klimatycznych na tamtejszy region w 2040 roku. Ich celem jest sprawdzenie, co globalne ocieplenie przyniesie europejskim producentom owoców.
„Spodziewamy się większej fali upałów i mniej równomiernych opadów, a więc więcej susz i powodzi. Ogólnie rzecz biorąc przewidujemy także nieco wyższe temperatury” – powiedział Francois Rineau, profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie w Hasselt, o symulowanym klimacie wewnątrz kopuł.
Wczesne wyniki pierwszych zbiorów w 2023 roku sugerują, że belgijskie gruszki mogą uniknąć najgorszych skutków zmian klimatu, które według naukowców spowodują obniżenie plonów niektórych upraw, a rolnicy będą mierzyli się z wyższymi kosztami nawadniania wynikającymi z konieczności walki z suszą. „Wpływ zmian klimatycznych w perspektywie 2040 roku na jakość gruszek był bardzo niewielki. Zauważyliśmy jednak różnicę w sposobie funkcjonowania ekosystemu” – powiedział Rineau, podkreślając, że wcześniejszy sezon wegetacyjny w symulacji z 2040 roku spowodował, że ekosystem pochłaniał więcej dwutlenku węgla. Zmienność z roku na rok oznacza, że sam jeden rok nie jest w stanie uchwycić okresowych ekstremalnych warunków pogodowych i innych zmian klimatu, które mogą siać spustoszenie w uprawach. To trzyletni eksperyment, który obejmie trzy zbiory.
Tegoroczne zbiory gruszek z przyszłości są badane we Flamandzkim Centrum Technologii Pozbiorowych (VCBT) w celu sprawdzenia wielkości owoców, ich twardości i zawartości cukru, a także porównania ich z gruszkami uprawianymi w kopułach symulujących dzisiejszy klimat. „Jeżeli temperatura na drzewach jest wyższa, gruszki są mniej jędrne i mają więcej cukru” – powiedziała Dorien Vanhees, badaczka VCBT. To zła wiadomość dla plantatorów. Większa miękkość owoców oznacza, że ich okres przechowywania jest krótszy, co zmniejsza ilość gruszek, które producenci mogą sprzedać.
Powodzie, grad i susze już dotknęły europejskich hodowców gruszek w ostatnich latach, ponieważ zmiany klimatyczne zaczynają odciskać piętno na tym, jak hoduje się owoce. Według Stowarzyszenia Światowych Producentów Jabłek i Gruszek (WAPA), produkcja gruszek w Belgii spadnie w tym roku o 27%, z powodu m.in. niezwykle wczesnego zakwitania i wyjątkowo późnych przymrozków.
Dział: Nauka
Autor:
Kate Abnett i Bart Biesemans | Tłumaczenie: Sebastian Gołdyn – praktykant fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/
Źródło:
https://www.reuters.com/science/belgian-climate-scientists-grow-pears-future-2024-09-24/