2024-12-20 13:09:23 JPM redakcja1 K

Bezsenność studentów związana bardziej z samotnością niż czasem spędzanym przed ekranem

Samotność jest większą przeszkodą w dobrym śnie dla studentów niż zbyt długi czas spędzany przy komputerze lub innym urządzeniu elektronicznym, sugeruje nowe badanie przeprowadzone przez Uniwersytet Stanowy w Oregonie (OSU).

Zdjęcie: Yiu Yu Hoi Getty Images

Badania prowadzone przez naukowców z Wydziału Sztuk Wyzwolonych OSU są istotne, ponieważ zarówno bezsenność, jak i samotność są poważnymi problemami zdrowia publicznego i osiągają poziom epidemii wśród młodych dorosłych w szkolnictwie wyższym, zauważają badacze.

Jessee Dietch, John Sy oraz współpracownicy z Harvard Medical School i Chaminade University przebadali ponad 1 000 studentów i odkryli, że gdy całkowity dzienny czas spędzany przed ekranem wynosił od 8 do 10 godzin lub więcej, wzrastało prawdopodobieństwo wystąpienia bezsenności.

Odkryli również, że 35% uczestników miało wysokie poziomy samotności, a studenci, którzy czuli się samotni, byli bardziej skłonni do problemów ze snem niż ci mniej samotni, niezależnie od czasu spędzanego przed ekranem. Ta grupa 35% zgłaszała objawy bezsenności o znaczeniu klinicznym prawie dwa razy częściej niż pozostałe 65%.

„Dla studentów w naszym badaniu czas spędzany przed ekranem zdecydowanie wiązał się z objawami bezsenności”, powiedział Sy, student studiów magisterskich na Wydziale Psychologii OSU. „Jednak samotność była lepszym predyktorem bezsenności”.

Samotność jest wszechobecną sytuacją, która znacząco utrudnia dobrostan, mówią badacze, powodując cierpienie w różnych formach, w tym problemy ze snem z powodu większej wrażliwości na stres i zamartwiania się stresującymi wydarzeniami.

Biuro głównego chirurga USA podkreśla, że jeszcze przed COVID-19 około połowa dorosłych Amerykanów zgłaszała mierzalne poziomy samotności, a brak kontaktu jest równoważny z paleniem tytoniu pod względem ryzyka przedwczesnej śmierci. Ponadto osoby, które często czują się samotne, są ponad dwa razy bardziej narażone na rozwój depresji niż te, które rzadko lub nigdy nie odczuwają samotności.

Według amerykańskich Centrów Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) ponad jedna czwarta studentów doświadcza bezsenności i w związku z tym pozbawiona jest jakościowego, regenerującego snu, który wspiera funkcje poznawcze, regulację nastroju, metabolizm i wiele innych aspektów dobrostanu.

„Bezsenność jest szkodliwa dla zdrowia studentów”, powiedział Dietch, adiunkt psychologii  i  licencjonowany  psycholog  kliniczny, który posiada certyfikację z zakresu medycyny behawioralnej snu. „Była konsekwentnie związana ze zwiększonym stresem, lękiem i zaburzeniami nastroju, a także spadkiem wyników akademickich.”

Dział: Aktualności

Autor:
Oregon State University | Tłumaczenie: Zuzanna Staska - praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://www.sciencedaily.com/releases/2024/12/241204145153.htm

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE