Bill Gates twierdzi, że zagrożenia związane ze sztuczną inteligencją są prawdziwe, ale można sobie z nimi poradzić
(CNN) — Bill Gates wydaje się mniej zaniepokojony zagrożeniami związanymi ze sztuczną inteligencją niż pozostali przedsiębiorcy z Doliny Krzemowej.
Bill Gates, współprzewodniczący organizacji Bill & Melinda Gates Foundation, podczas wydarzenia zorganizowanego przez Instytut Elektryki Edisona (Edison Electric Institute) w Austin, w stanie Teksas, USA, w poniedziałek, 12 czerwca 2023r.
We wtorkowym wpisie współzałożyciel firmy Microsoft podkreślił niektóre z najważniejszych obaw związanych ze sztuczną inteligencją, w tym prawdopodobieństwo rozprzestrzeniania dezinformacji i wypierania miejsc pracy. Podkreślił jednak, że zagrożenia są „możliwe do opanowania”.
„To nie pierwszy raz, gdy znacząca innowacja wywołuje zagrożenia, które muszą być kontrolowane,” napisał Bill Gates. „Już to przerabialiśmy”.
Bill Gates porównał sztuczną inteligencję do poprzednich zmian „transformacyjnych” dokonanych w społeczeństwie, takich jak wynalezienie samochodu, który w konsekwencji wymagał wdrożenia pasów bezpieczeństwa, ograniczeń prędkości, prawa jazdy oraz pozostałych zasad bezpieczeństwa. Jego zdaniem, innowacja może początkowo wywołać „wiele zamieszania”, ale społeczeństwo może „dobrze na tym wyjść”.
Firma Microsoft zajmuje czołowe miejsce w rywalizacji, aby opracować i wdrożyć nowe narzędzia generatywnej sztucznej inteligencji w popularnych produktach, które mają pomóc ludziom w byciu bardziej produktywnymi i kreatywnymi. Jednak wiele wybitnych osób z tej branży publicznie spisało na straty szybko rozwijającą się technologię.
Pod koniec maja, liderzy branży technologicznej, w tym dyrektor ds. technologii Microsoftu Kevin Scott, dołączyli do grupy niektórych celebrytów i badaczy zajmujących się sztuczną inteligencją, podpisując list, o następującej treści: „Zmniejszenie ryzyka wyginięcia spowodowanego sztuczną inteligencją powinno być globalnym priorytetem, obok innych zagrożeń społecznych, takich jak pandemie i wojna nuklearna”.
Bill Gates poprzednio stwierdził, że ludzie nie powinni „wpadać w panikę” w związku z apokaliptycznymi scenariuszami na temat sztucznej inteligencji. Na początku tego roku, zamieścił wpis: „Czy maszyna jest w stanie samodzielnie zdecydować, że ludzie są zagrożeniem, dojść do wniosku, że jej interesy różnią się od naszych lub po prostu przestać się nami przejmować? Możliwe, że tak. Jednak ten problem niczym się nie różni od problemów istniejących przed rozwojem sztucznej inteligencji”.
W swoim ostatnim wpisie, stwierdził, że jedną z najważniejszych obaw związanych ze sztuczną inteligencją jest potencjał deepfake'ów i dezinformacji generowanych przez sztuczną inteligencję do podważania wyborów i demokracji. Bill Gates wyraził „nadzieję” na to, że „sztuczna inteligencja pomoże zidentyfikować obecność deepfake’ów, a także je tworzyć”. Nadmienił również, że przepisy muszą być jasne co do korzystania z technologii deepfake oraz ich znakowania, „aby każdy zrozumiał, kiedy coś, co widzi lub słyszy, nie jest autentyczne”.
Wyraził również zaniepokojenie tym, jak sztuczna inteligencja może ułatwić hakerom, a nawet krajom, przeprowadzanie cyberataków na ludzi i rządy. Bill Gates nawoływał do opracowania środków związanych z bezpieczeństwem w sieci oraz do rozważenia przez władze utworzenia globalnego organu ds. sztucznej inteligencji, podobnego do Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.
Wymienił także inne obawy, w tym to, że sztuczna inteligencja może odebrać ludziom pracę, utrwalić uprzedzenia w postaci danych, na których jest szkolona, a nawet zakłócić sposób, w jaki dzieci uczą się pisać.
„Ta sytuacja przypomina mi lata 70. oraz 80. gdy rozpowszechniono kalkulatory elektroniczne”, napisał Bill Gates. „Niektórzy nauczyciele matematyki martwili się, że uczniowie przestaną uczyć się podstawowych działań arytmetycznych, ale zaczęto korzystać z nowej technologii jaką były kalkulatory i skupiono się na udoskonalaniu umiejętności myślenia w zakresie arytmetyki”.
Bill Gates powiedział, że „niepewność jest czymś naturalnym” w okresie przejściowym, ale dodał, że jest optymistą co do przyszłości i tego, jak „historia pokazuje, że możliwe jest rozwiązywanie problemów stworzonych przez nowe technologie”.
„To najbardziej transformacyjna innowacja, jaką ktokolwiek z nas zobaczy za życia" – napisał – „a odpowiednia debata publiczna będzie zależeć od tego, czy wszyscy będą posiadać wiedzę na temat tej technologii, jej korzyści i zagrożeń”.
Dział: Technologia
Autor:
Samantha Murphy Kelly | Tłumaczenie: Izabela Kwiatek
Źródło:
https://edition.cnn.com/2023/07/12/tech/bill-gates-ai/index.html