„Brytyjczycy piorą ubrania zbyt często” – mówi duża marka pralnicza
Ecover, wspierane przez aktywistkę i modelkę Lily Cole, apeluje o rzadsze pranie w celu zmniejszyć emisję mikroplastików i innych źródeł zanieczyszczenia wód.

Zdjęcie: The Guardian
Firma sprzedająca środki czystości udziela swoim klientom zaskakującej rady: pierz swoje ubrania rzadziej. Ecover nawołuje do zmiany naszych nawyków prania po badaniach, które wykazały, że ludzie odczuwają presję społeczną, by częściej prać ubrania, i nie są świadomi, że może to szkodzić środowisku.
Marka, we współpracy z Uniwersytetem Falmouth, opublikuje w tym tygodniu raport dotyczący wpływu prania na środowisko. Naukowcy odkryli, że 18% z 2000 ankietowanych Brytyjczyków błędnie uważa, że rzadsze pranie nie wpływa na planetę. Co dziesiąta osoba czuje presję, by prać częściej.
Raport wskazał również, że aż 75% uczestników ostatnich badań wspominało o strachu przed oceną za noszenie tych samych ubrań przez kilka dni z rzędu. Modelka i aktywistka ekologiczna Lily Cole, która poprowadzi panel dyskusyjny na temat wyników badania w Londynie. W tym tygodniu, powiedziała, że sama tego doświadczyła. „W ostatnich latach nastawienie się zmieniło, ale kilka razy zostałam skrytykowana za to, że miałam na sobie tę samą kreację na czerwonym dywanie” – stwierdziła.
Wcześniej było to postrzegane jako faux pas. Kultura celebrytów jest często ekstremalną wersją tego, co widzimy w kulturze ogólnie: wartości, zawstydzanie oraz dyskusja o czystości. Dane z brytyjskiego Urzędu Statystycznego (ONS) ujawniły, że liczba prań w Wielkiej Brytanii wzrosła o 9,6%, z 6,2 miliarda do 6,8 w latach 2005-2014. Do 2016 roku ONS oszacował, że każde gospodarstwo domowe odpowiadało za 260 prań rocznie.
Zanieczyszczenie detergentami stanowi poważne zagrożenie dla flory, fauny i naturalnych ekosystemów. Zmiany w tekstyliach stosowanych do produkcji nowoczesnych ubrań dodatkowo pogłębiły ten problem. Pranie odzieży z syntetycznych materiałów odpowiada za około 8% mikroplastików trafiających do wód. Choć uwalnianie mikrowłókien podczas prania zmniejsza się z czasem, to w przypadku słabo wykonanej odzieży z „fast fashion” nowe ubrania są stale wprowadzane do obiegu, co tylko potęguje problem.
Doktor Cui Su z Wydziału Komunikacji Uniwersytetu Falmouth, która pracowała nad raportem, stwierdziła: "Przez dekady nasza relacja z praniem była kształtowana przez silne siły kulturowe oraz reklamy, które wpajały nam przekonanie, że 'perfekcyjnie czysta' odzież to jedyny akceptowalny standard. Od zapachu świeżo wypranych ubrań po ich sztywność, czystość była prezentowana nie tylko jako konieczność, ale także jako odzwierciedlenie sukcesu".
W ostatnich latach influencerzy również wpłynęli na nasze nawyki związane z praniem. Hashtag #cleanwithme ma już 648,4 tys. postów na TikToku, a #cleaningobsessed zgromadził 162 tys. postów na Instagramie. Czyste ubrania i pełna szafa odpowiednich strojów od dawna są związane z pozycją społeczną.
Katherine Ashenburg, autorka książki Clean: An Unsanitised History of Washing, zauważa: „W XVII i XVIII wieku – uważanych za jedne z najbrudniejszych w historii Zachodu – ludzie, w tym lekarze, wierzyli, że częsta zmiana lnianej koszuli była bezpieczniejszym i skuteczniejszym sposobem na usunięcie brudu niż mycie się wodą i mydłem. Ludwik XIV kąpał się tylko dwa razy w swoim życiu, pomimo że uznawano go za osobę bardzo czystą, ze względu na to, że zmieniał koszulę kilka razy dziennie”.
Cole, która przyznała, że podczas wywiadu ma na sobie tę samą koszulkę już drugi dzień z rzędu, dodała: „Moja mama, która dorastała w górach w południowej Walii, bez dostępu do elektryczności, opowiadała mi, że jej mama poświęcała cały dzień na ręczne pranie ubrań co tydzień. Muszę przyznać, że uwielbiam mieć pralkę, ale jest w tym także ważniejsze przesłanie o tym, jak traktujemy nasze rzeczy, dbamy o nie i inwestujemy w nie”.
„Twórz długoterminową relację z odzieżą i zastanów się nad tym, jak ją prać, jak naprawiać oraz czy możesz ją przekazać lub oddać, jeśli nie jest to coś, co będziesz nosić przez dłuższy czas”.
Dział: Ochrona Środowiska
Autor:
Alice Fisher | Tłumaczenie: Miłosz Zagórski – praktykant fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/