2024-03-22 09:27:52 JPM redakcja1 K

Brytyjski pionier AI Mustafa Suleyman dołącza do Microsoft

Microsoft ogłosił, że brytyjski pionier sztucznej inteligencji Mustafa Suleyman będzie kierował nowo utworzonym działem Microsoft AI. Pan Suleyman obecnie kieruje start-upem Inflection AI, ale jest najbardziej znany jako współzałożyciel firmy DeepMind.

Zdjęcie: BBC

 

Była to jedna z najbardziej znanych brytyjskich firm zajmujących się sztuczną inteligencją, która została kupiona przez Google w 2014 roku.

Posunięcie Pana Suleymana umacnia reputację Microsoftu jako lidera w dziedzinie sztucznej inteligencji (AI), w której Google wydaje się walczyć.

W poście na X, dawniej Twitterze, Pan Suleyman powiedział, że jest „podekscytowany” objęciem nowego stanowiska, dodając, że zabierze ze sobą kilku kolegów do Microsoftu, w tym „przyjaciela i wieloletniego współpracownika” Karéna Simonyana jako głównego naukowca.

Powiedział, że będzie „kierował wszystkimi konsumenckimi produktami AI i badaniami”, w tym chatbotem Copilot, Bing i Edge.

Szef Microsoftu Satya Nadella opisał Pana Suleymana jako „wizjonera, twórcę produktów i budowniczego pionierskich zespołów, które realizują śmiałe misje”.

„Cieszę się, że będą mogli wnieść swoją wiedzę, talent i doświadczenie do naszych badań nad sztuczną inteligencją konsumentów i tworzenia produktów” – dodał.

Po odejściu z Google w 2022 roku Suleyman był współzałożycielem Inflection AI, która stała się jedną z najbardziej popularnych firm w wyścigu generatywnej sztucznej inteligencji po pozyskaniu 1,3 mld USD od Microsoftu i Nvidii w czerwcu ubiegłego roku.

Jednak objęcie najnowszego stanowiska w Microsofcie ugruntowuje jego szacunek w tej dziedzinie.

Microsoft zainwestował miliardy w swoje partnerstwo z twórcą ChatGPT OpenAI, a ostatnio we francuski start-up technologiczny Mistral AI.

Microsoft powiedział, że będzie nadal budować infrastrukturę sztucznej inteligencji i wspierać „mapę drogową modelu fundacji” OpenAI.

Obecnie sytuacja w Google wygląda jednak inaczej. Pojawiło się wiele problemów związanych z nowym narzędziem giganta technologicznego, Gemini, opartym na sztucznej inteligencji, które odmówiło przedstawienia białych ludzi i zmieniło rasę niektórych białych postaci historycznych.

Google przeprosiło za „nieścisłości w niektórych historycznych obrazach”, mówiąc, że jego próby stworzenia „szerokiego zakresu” wyników nie powiodły się.

Jeśli chcesz wiedzieć, kto ma przewagę w wyścigu sztucznej inteligencji, spójrz na ruchy jego kluczowych graczy.

Nominacja Mustafy Suleymana przesuwa nasz wyimaginowany swingometr zdecydowanie w kierunku giganta technologicznego z Seattle. Przesłanie nie może być jaśniejsze: długoterminowa strategia Microsoftu polegająca na ogromnych inwestycjach w sztuczną inteligencję się opłaca.

Pan Suleyman opuścił Google, aby założyć własną firmę dwa lata temu, ale do tej pory pozostawał głośnym zwolennikiem Team Google – a przynajmniej tak się wydawało.

To musi być irytujące dla Google. Na papierze Google ma wszystko: pieniądze, wiedzę, infrastrukturę, dostęp do danych i ogromną bazę użytkowników. A jednak w jakiś sposób nie odnalazł swojego rytmu, w czym nie pomogła seria błędów PR.

Doniesienia o współpracy z największym rywalem Apple, choć niepotwierdzone przez obie strony, dałyby marce AI Gemini bardzo potrzebny zastrzyk energii. Na razie jednak firma ta jest coraz bardziej spychana na boczny tor wyścigu, który, jak można by sądzić, rozpoczął się na pole position.

Dział: Informatyka

Autor:
Zoe Kleinman | Tłumaczenie: Aleksandra Cyparska

Żródło:
https://www.bbc.com/news/technology-68607060

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE