Burza sejsmiczna uderza we włoski superwulkan Campi Flegrei powodując najsilniejsze trzęsienie ziemi od 40 lat
Trzęsienie ziemi o sile 4,4 magnitudy nawiedziło włoski superwulkan Campi Flegrei w poniedziałek wieczorem, powodując niewielkie szkody w mieście Pozzuoli, epicentrum, a nawet w Neapolu, oddalonym o około 20 kilometrów (12 mil), według włoskiego Narodowego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii (INGV).
Zdjęcie: Salvatore Laporta/KONTROLAB/LightRocket/Getty Images
Odnotowano pęknięcia ścian i spadające gzymsy, potwierdził CNN rzecznik włoskiej straży pożarnej. Trzęsienie ziemi o sile 4,4 na głębokości 3 kilometrów jest najsilniejszym trzęsieniem ziemi, jakie nawiedziło ten silnie sejsmiczny obszar w ciągu ostatnich 40 lat, zgodnie z danymi INGV. Trzęsienie to jest częścią trwającej „burzy sejsmicznej”, podczas której w ciągu ostatnich 48 godzin odnotowano ponad tuzin zdarzeń o sile przekraczającej 2,0 magnitudy.
Trzęsienie ziemi o sile 4,4 o godzinie 20:10 czasu lokalnego zostało poprzedzone trzęsieniem ziemi o sile 3,5 godzinę wcześniej. W kwietniu 2024 r. INGV odnotował 1 252 trzęsienia ziemi w rejonie Campi Flegrei, większość o sile mniejszej niż 1,0. Ostatnia poważna erupcja superwulkanu miała miejsce w 1538 r., co doprowadziło do powstania nowej zatoki na południowym wybrzeżu Włoch. Według kilku wulkanologów INGV odnotował wzrost aktywności sejsmicznej od 2022 r., co może być spowodowane albo gromadzeniem się magmy pod powierzchnią, albo gromadzeniem się gazów.
Wulkan znajduje się około 50 kilometrów (31 mil) od Wezuwiusza i jest podatny na zjawisko znane jako bradyseizm, podczas którego ziemia podnosi się i opada z powodu ciśnienia pod powierzchnią. Ostatni duży cykl miał miejsce w 1984 roku, ale kilku wulkanologów powiedziało CNN, że obszar ten doświadcza nowego cyklu tego zjawiska. Ponad 500 tys. osób mieszka w czerwonej strefie bezpośrednio przylegającej do Campi Flegrei, według włoskiej agencji ochrony ludności, która w tym roku pracowała nad aktualizacją planów ewakuacji na wypadek poważnej katastrofy.
Dział: Przyroda
Autor:
Barbie Latza Nadeau | Tłumaczenie: Wiktoria Repeć