2024-02-07 21:46:38 JPM redakcja1 K

Chiny wykluczają czołowego naukowca zajmującego się rakietami z kluczowego organu politycznego w ramach rozszerzających się czystek wojskowych

Chiny wykluczyły przodującego naukowca rakietowego z czołowego politycznego organu doradczego, co jest najnowszą oznaką narastającej czystki w chińskich Wojskach Rakietowych i przedsiębiorstwach lotniczych.

Rakieta nośna Długi Marsz‑7 Y7 przewożąca towarowy statek kosmiczny do stacji kosmicznej Tiangong w Wenchang. (Źródło: Li Junhong/VCG/Getty Images)

Ludowa Polityczna Konferencja Konsultatywna Chin (CPPCC) usunęła Wang Xiaojun na poniedziałkowym spotkaniu w Pekinie zaledwie rok po tym, jak został mianowany członkiem – poinformowała państwowa agencja informacyjna Xinhua, nie podając wyjaśnienia.

Wang, 54‑letni naukowiec, do niedawna kierował Chińską Akademią Technologii Pojazdów Rakietowych (CALT) – prestiżowym państwowym instytutem znanym jako miejsce narodzin chińskiego przemysłu lotniczego.

CALT chwali się mianem „najstarszej i największej bazy rozwoju, testowania i produkcji broni rakietowej i nośników rakietowych w kraju” – jak podaje jej oficjalna strona internetowa.

Wang spędził niemal trzy dekady na projektowaniu rakiet w CALT, filii głównego wykonawcy chińskiego programu kosmicznego, państwowej korporacji China Aerospace Science and Technology Corporation.

Dymisja Wanga jest najświeższą dużą zmianą w chińskim kompleksie militarno‑przemysłowym. W grudniu trzej kierownicy przemysłu lotniczego, w tym prezes China Aerospace Science and Technology Corporation, zostali zwolnieni z CPPCC.

Dwa dni później dziewięciu wysokich rangą oficerów chińskiej armii zostało usuniętych z czołowego organu ustawodawczego kraju. Pięciu z nich jest powiązanych z Wojskiem Rakietowymi, elitarnym typem sił zbrojnych stworzonym przez chińskiego przywódcę Xi Jinping w celu nadzorowania rozwoju pocisków nuklearnych i balistycznych.

Nie podano powodu dymisji z grudnia, ale eksperci, którzy od dawna przyglądali się sprawie chińskich sił zbrojnych, wskazują na czystkę korupcyjną jako prawdopodobną przyczynę. Może ona być związaną z zakupem i rozwojem sprzętu dla Wojsk Rakietowych – bardzo tajnej i dochodowej dziedziny, która otrzymuje miliardy dolarów finansowania i stanowi żyzny grunt dla korupcji.

W lipcu Wojska Rakietowe zastąpiły bez żadnego wyjaśnienia swojego dowódcę i komisarza politycznego.

Wang, który został członkiem CPPCC dopiero w styczniu ubiegłego roku, jest znany z kierowania rozwojem rakiety nowej generacji Długi Marsz 7, zaprojektowanej do wynoszenia statków zaopatrzeniowych na chińską stację kosmiczną Tiangong.

W pochlebnym artykule z 2016 roku Xinhua napisała, że Wang „bardzo przyczynił się do sukcesu naszego kraju w pierwszym załogowym locie kosmicznym i realizacji tysiącletniego marzenia chińskiego narodu o locie w kosmos”. Według raportu otrzymał także wiele państwowych nagród.

W lutym ubiegłego roku Wang napisał artykuł w głównym organie prasowym rządzącej Partii Komunistycznej „People's Daily”, wychwalając Xi Jinping za jego „ważne plany strategiczne” mające na celu przyspieszenia wysiłków na rzecz przekształcenia Chin w „potężny naród lotniczy”. Instrukcje Xi Jinping „wskazują drogę naprzód dla nauki i technologii kosmicznej w naszym kraju, aby osiągnąć wysoki poziom samodzielności” – pisał Wang.

Według strony internetowej CALT, ostatnie publiczne wystąpienie naukowca miało miejsce w czerwcu, kiedy odwiedził południową prowincję Hunan i spotkał się z czołowymi urzędnikami prowincji, aby omówić współpracę. Od tego czasu Wang został zastąpiony na stanowisku dyrektora CALT.

Pierwszym dyrektorem założonej w 1957 roku CALT był Qian Xuesena, narodowy bohater znany jako ojciec chińskiego programu rakietowego i kosmicznego. Pod kierownictwem Qiana CALT wyprodukował pierwszy chiński pocisk – balistyczną Dongfeng‑1 – który był wzorowany na radzieckim pocisku krótkiego zasięgu i został pomyślnie przetestowany w 1960 roku.

Dział: Technologia

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE