2023-12-18 15:51:41 JPM redakcja1 K

Ciężki przebieg COVID-19 zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń rytmu serca

Osoby, które chorowały na COVID-19, mają zwiększone ryzyko wystąpienia zaburzeń rytmu serca. Wynika to z badania przeprowadzonego na Uniwersytecie w Umeå.

fot. Jair Lázaro/Unsplash

Naukowcy z Uniwersytetu w Umeå już wcześniej wykazali, że COVID-19 prowadzi do zwiększonego ryzyka zawału serca i udaru mózgu. Teraz nowe duże badanie pokazuje, że infekcja ta zwiększa również ryzyko zaburzeń rytmu serca, takich jak migotanie serca.

Naukowcy odpowiedzialni za badanie odkryli, że zaburzenia występowały w postaci tak zwanych tachykardii - gdy serce bije zbyt szybko - ale także bradyarytmii. Oznacza to, że serce bije tak wolno, że może być potrzebny rozrusznik serca.

Ciężki COVID największym czynnikiem ryzyka

Ryzyko migotania serca było podwyższone do dwóch miesięcy po zakażeniu. W pierwszym miesiącu ryzyko było 12 razy wyższe w porównaniu z osobami, które nie zostały zakażone.

Ryzyko zaburzeń rytmu serca było wyższe u osób starszych, ale także u osób z ciężkim COVID-19 podczas pierwszej fali pandemii.

"Odkryliśmy również, że osoby niezaszczepione były bardziej narażone na zaburzenia rytmu serca niż osoby zaszczepione. Ogólnie rzecz biorąc, ciężkość zakażenia COVID-19 była najsilniejszym czynnikiem ryzyka" mówi badaczka Anne-Marie Fors Connolly z Uniwersytetu w Umeå.

Znaczenie szczepień

W badaniu, jednym z największych tego typu na świecie, zebrano informacje z dużych rejestrów krajowych. Do badania włączono wszystkie osoby, które uzyskały pozytywny wynik testu na obecność wirusa w Szwecji od początku pandemii do maja 2021 roku. Naukowcy mieli również grupę porównawczą osób, które nie uzyskały pozytywnego wyniku testu na obecność COVID-19.

"Wyniki podkreślają znaczenie zarówno szczepień przeciwko COVID-19, jak i identyfikacji osób ze zwiększonym ryzykiem tego typu powikłań, tak aby postawić prawidłową diagnozę i rozpocząć odpowiednie leczenie na czas" - mówi Ioannis Katsoularis, badacz z Uniwersytetu w Umeå i starszy konsultant w dziedzinie kardiologii.

Więcej na temat wyników badania

Badanie wykazało również, że ryzyko wystąpienia określonej podgrupy tachykardii, napadowego częstoskurczu nadkomorowego, było podwyższone do sześciu miesięcy po zakażeniu. Ryzyko było pięciokrotnie wyższe w pierwszym miesiącu w porównaniu z osobami zdrowymi.

W przypadku bradyarytmii ryzyko było podwyższone do 14 dni po zakażeniu i było trzykrotnie wyższe w pierwszym miesiącu w porównaniu z osobami zdrowymi.

W ogólnokrajowym badaniu wzięło udział ponad milion osób z COVID-19 i ponad cztery miliony osób z grupy kontrolnej.

Dział: Medycyna

Autor:
Umeå universitet/forskning.se | Tłumaczenie: Zofia Świercz

Żródło:
https://www.forskning.se/2023/12/13/svar-covid-okar-risken-for-stord-hjartrytm/

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.