2024-04-24 13:18:49 JPM redakcja1 K

Co powoduje raka płuc u osób niepalących?

Mimo że palenie jest najbardziej znanym czynnikiem ryzyka raka płuc, osoby niepalące mogą nadal być dotknięte tą chorobą. Istnieje kilka innych przyczyn raka płuc, które mogą zwiększyć ryzyko zachorowania, jak opisano poniżej.

Osoby biernie palące często chorują na raka płuc. Zdjęcie: Chinnapong / Shutterstock.

Gaz radonowy

Narażenie na gaz radonowy jest uważane za główną przyczynę raka płuc u osób niepalących. Chociaż radon występuje naturalnie w środowisku zewnętrznym, skoncentrowane poziomy tego gazu związane z złożami uranu mogą być szkodliwe. Szczególnie osoby, które mieszkają lub pracują w miejscach z wysoką koncentracją radonu, są bardziej narażone na ryzyko zachorowania na raka płuc.

Dym biernego palenia

Wdychanie dymu tytoniowego jako efekt palenia przez inne osoby w pobliżu może również negatywnie wpływać na niepalących. Osoby mieszkające z palącymi wewnątrz domu lub samochodu mają znacznie większe ryzyko zachorowania.

Wprowadzenie przepisów ograniczających palenie w miejscach publicznych przyczyniło się do zmniejszenia tego ryzyka dla ogółu społeczeństwa, choć nadal jest ono odpowiedzialne za wiele przypadków raka płuc.

Zagrożenia zawodowe

Niektóre środowiska pracy mogą być potencjalnie przyczyną raka płuc, zwłaszcza gdy osoby są narażone na pewne karcynogeny, takie jak azbest.

Inne karcynogeny, które mogą być obecne w środowisku zawodowym, to:

  • Azbest
  • Arsen
  • Krzemionka
  • Spaliny z silników diesla
  • Pestycydy
  • Pył
  • Opary

W wyniku narażenia na te karcynogeny zawodowe, pewne osoby są bardziej narażone na raka płuc wywołany środowiskiem pracy.

Zanieczyszczenie powietrza

Zanieczyszczenie powietrza, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz, może przyczynić się do raka płuc. Faktycznie, zanieczyszczenie powietrza na zewnątrz formalnie zostało uznane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za karcynogen, który powoduje raka płuc. To ryzyko jest największe w regionach o wysokiej koncentracji cząstek PM2,5, które są szczególnie szkodliwe dla dróg oddechowych.

Podatność genetyczna

Niektóre mutacje genetyczne zostały również powiązane z patogenezą raka płuc, które mogą być dziedziczone po rodzicach lub nabyte w trakcie życia jednostki.

Konkretnie mutacja w genach EGFR lub KRAS jest powiązana z zwiększonym ryzykiem raka płuc zarówno u palaczy, jak i osób niepalących. Jednak nie wszyscy nosiciele mutacji chorują na tę chorobę, i istnieje prawdopodobieństwo, że za zaistnienie raka odpowiadają również inne czynniki.

Dieta

Choć nie ma wystarczających dowodów na to, by sugerować, że złe odżywianie może bezpośrednio lub pośrednio powodować raka płuc u osób niepalących, zbilansowana dieta została powiązana z efektem ochronnym. Z tego powodu zaleca się spożywanie dużej ilości świeżych owoców i warzyw, aby pomóc zmniejszyć ryzyko raka płuc i innych nowotworów

Inne czynniki ryzyka

Ponadto istnieje kilka innych czynników ryzyka, które mogą być związane z rakiem płuc i mieć wpływ przyczynowy. Obejmują one:

  1. Terapia hormonalna (HRT): Niektóre badania sugerują nieznaczne zwiększenie ryzyka raka płuc związanego z HRT, co należy wziąć pod uwagę w kontekście korzyści z terapii.
  2. Infekcje: Niektóre infekcje mogą zwiększać ryzyko wystąpienia raka, w tym ludzki wirus brodawczaka ludzkiego (HPV), ludzki wirus niedoboru odporności (HIV) i Chlamydia pneumoniae.
  3. Choroby płuc: Przebyte choroby płuc, takie jak gruźlica, astma, rozedma płuc oraz przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), mogą zwiększyć ryzyko raka płuc.
  4. Narażenie na promieniowanie: Ekspozycja na promieniowanie jonizujące może zwiększyć ryzyko raka płuc i innych nowotworów.

Każdy z tych czynników ryzyka może dotyczyć zarówno palaczy, jak i osób niepalących, i może odgrywać rolę w patogenezie raka płuc.

Dział: Medycyna

Autor:
Yolanda Smith | Tłumaczenie: Anna Mazur

Żródło:
https://www.news-medical.net/health/What-Causes-Lung-Cancer-in-Non-Smokers.aspx

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE